Rzym, stolica Włoch, od wieków nosi zaszczytny przydomek "Wieczne Miasto". Ten tytuł odzwierciedla niezwykłą historię i dziedzictwo kulturowe miasta, które przetrwało przez tysiąclecia, od czasów starożytnych po współczesność. Rzym był świadkiem narodzin i upadku imperiów, był kolebką cywilizacji zachodniej i centrum chrześcijaństwa. Jego monumentalne zabytki, dzieła sztuki i bogata historia sprawiają, że zasługuje na miano miasta nieśmiertelnego.
Początki Rzymu owiane są legendą o Romulusie i Remusie, bliźniakach urodzonych przez Reę Sylwię, córkę prawowitego króla Numitora. Według mitu, zawistny brat Numitora kazał porzucić niemowlęta w koszu na rzece Tyber. Koszyk osiadł na mieliźnie, a płaczące dzieci wykarmiła wilczyca. Później bliźnięta zostały przygarnięte przez pasterza Faustulusa. Gdy dorośli, obalili uzurpatora i przywrócili tron dziadkowi. Następnie założyli własne miasto, które nazwali Roma - od imienia Romulusa, który miał zostać pierwszym królem po zabiciu Remusa. Ta barwna opowieść stała się integralną częścią rzymskiej tożsamości i mitu założycielskiego.
Choć legendarne początki Rzymu są trudne do zweryfikowania, badania archeologiczne potwierdzają, że obszar ten był zamieszkany już znacznie wcześniej. Najstarsze ślady osadnictwa na wzgórzach rzymskich pochodzą z epoki brązu (ok. XVI w. p.n.e.). Bardziej zorganizowane struktury miejskie zaczęły powstawać w VIII w. p.n.e. za panowania królów etruskich, którzy przyczynili się do rozwoju architektury i infrastruktury. Wykopaliska odsłoniły pozostałości domostw, grobowców i pierwsze kamienne budowle z tego okresu.
Rzym przeszedł długą drogę od niewielkiej osady do stolicy największego imperium starożytnego świata. Kluczowym momentem był rok 509 p.n.e., kiedy obalono monarchię i ustanowiono republikę. Przez kolejne stulecia Rzymianie prowadzili liczne wojny, podporządkowując sobie Italię, a następnie kolejne krainy basenu Morza Śródziemnego - Hiszpanię, Grecję, Azję Mniejszą, Syrię, Egipt. Podboje dostarczały bogactw, niewolników i nowych terenów, ale też idei z podbitych kultur, które Rzymianie asymilowali i przetwarzali. Szczyt potęgi przypadł na czasy cesarstwa, zwłaszcza panowania Augusta, kiedy granice imperium sięgały od Brytanii po Mezopotamię.
Wraz z ekspansją polityczną i militarną postępowała także ekspansja kulturowa. Rzymianie czerpali inspiracje z dorobku Etrusków i Greków, ale stworzyli własny, niepowtarzalny styl w architekturze i sztuce. Wprowadzili przełomowe innowacje, jak beton, łuk i kopuła, co pozwoliło wznosić imponujące budowle - amfiteatry, termy, akwedukty, łuki triumfalne. Rzymskie miasta na podbitych terenach powielały model stolicy, z brukowanymi ulicami, forami i świątyniami. Jednocześnie następowała romanizacja lokalnych społeczności poprzez upowszechnienie języka łacińskiego, rzymskiego prawa i obyczajów. Kultura rzymska stała się podstawą cywilizacji europejskiej.
Potęga Rzymu nie trwała jednak wiecznie. W IV i V wieku imperium zaczęło chylić się ku upadkowi pod naporem problemów wewnętrznych i zewnętrznych. Przyczyniły się do tego m.in. kryzysy gospodarcze, osłabienie władzy cesarskiej, korupcja, najazdy ludów barbarzyńskich (Hunów, Gotów, Wandalów). Przełomowym momentem było zdobycie Rzymu przez Wizygotów w 410 roku. Choć miasto odbudowano, a cesarstwo trwało nadal, to rok 476, kiedy germański wódz Odoaker obalił ostatniego cesarza zachodniorzymskiego, uznaje się za symboliczny koniec epoki starożytnej.
Upadek cesarstwa nie oznaczał jednak końca Rzymu. Miasto pozostało ośrodkiem kulturalnym i duchowym jako siedziba papieży i centrum Kościoła katolickiego. Chrześcijaństwo, które w IV w. stało się religią państwową, zyskało w Rzymie potężne oparcie. Bazyliki i pałace papieskie wyrosły obok starożytnych ruin. Rzym przyciągał pielgrzymów z całej Europy, dla których był Świętym Miastem. Choć podupadł i wyludnił się w wiekach średnich, nigdy nie stracił na znaczeniu jako symbol wieczności i ciągłości cywilizacji.
Prawdziwy renesans Rzym przeżył w epoce odrodzenia. Stał się wówczas stolicą sztuki i nauki, skupiającą najwybitniejsze umysły ówczesnej Europy. Mecenat papieży i możnych rodów pozwolił na powstanie arcydzieł malarstwa, rzeźby i architektury. Powstawały okazałe pałace, kościoły i place, jak Bazylika św. Piotra, Kaplica Sykstyńska czy Schody Hiszpańskie. Jednocześnie rozwijały się badania naukowe, zwłaszcza w dziedzinie astronomii, matematyki i medycyny. Rzym był miejscem, gdzie kwitła kultura wysoka, przyćmiewając inne ośrodki.
Współczesny Rzym to wciąż tętniąca życiem metropolia, w której historia splata się z nowoczesnością. Zabytki starożytności, jak Koloseum, Forum Romanum, Panteon, są jednymi z największych atrakcji turystycznych na świecie. Obok nich wznoszą się renesansowe i barokowe kościoły oraz fontanny. Miasto jest też ważnym ośrodkiem życia artystycznego, modowego i kulinarnego. Rzym nieustannie inspiruje i zachwyca, a jego dziedzictwo jest wciąż żywe i wpływowe, co potwierdza zasadność określenia "Wieczne Miasto".
Rzym zawdzięcza swój przydomek "Wieczne Miasto" niezwykłej historii i kulturze, które przetrwały próbę czasu. Od legendarnych początków, przez czasy świetności imperium, po okres świetności jako ośrodek sztuki i nauki, Rzym zawsze był miejscem wyjątkowym. Jego zabytki i dzieła sztuki, będące świadectwem minionych epok, przyciągają miliony turystów z całego świata. Rzym to miasto, które nigdy nie przestaje fascynować i inspirować, miasto prawdziwie nieśmiertelne duchem i spuścizną. Jak pisał poeta Tibullus: "Rzym przetrwa tak długo, jak długo stać będzie Kapitol i jego sędziwy pontifex". I choć cesarstwo upadło, to Rzym trwa nadal, wieczny i niezwyciężony.