Loty cargo w czasie pandemii trzymają się mocno

Urząd Lotnictwa Cywilnego podał przed Świętami Wielkanocnymi statystyki, z których wynika, że ruchu towarowy nie ucierpiał z powodu COVID-19 równie mocno jak pasażerski ruch samolotowy.

Uziemieni turyści, ale nie ładunki

Globalna skala pandemii odbija się bardzo negatywnie na branży turystycznej i lotniczej. Odwołane samoloty, konieczność zwrotu kosztów za bilety przez linie lotnicze, okrojony grafik lotów, obostrzenia w przemieszczaniu się i strach przed zakażeniem sprawiły, że rok 2020 był rekordowo kiepski jeśli chodzi o sprzedaż biletów lotniczych. Słabsza koniunktura jest widoczna również w statystykach dotyczących podniebnej spedycji ładunków. Tą drogą przewożone są towary między państwami oraz kontynentami. Podniebne cargo doceniają przede wszystkim firmy, którym zależy na krótkim czasie przemieszczania towarów. Jak wynika z danych przedstawionych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, spadek ruchu cargo nie jest znaczny. W trzech pierwszych kwartałach 2020 r. samoloty przeniosły 71,4 tys. ton ładunków, co oznacza spadek o 20,3% względem analogicznego okresu 2019 r.

Statystyki spadają, choć samoloty cargo latają

Spadek o 1/5 można uznać za istotny, jednak w zestawieniu z obniżeniem podaży lotów pasażerskich nie jest on szokujący. Co ciekawe, ULC tłumaczy, że mniejsza ilość przewiezionych ładunków wynika z faktu, że w okresie styczeń – wrzesień 2020 r. od ziemi oderwało się mniej samolotów… pasażerskich. Jak to możliwe? Część ładunków logistycznych jest bowiem przewożona w lukach maszyn pasażerskich, które oprócz ludzi przenoszą także towary. Uziemione samoloty pasażerskie przekładają się więc na okrojone możliwości dla logistyki. W tego typu maszynach przewożona jest duża część towarów z krajów zatoki Perskiej, które trafiają do polskich portów lotniczych. Z kolei liczba lotów cargo została zredukowana jedynie o 1,5%, co miało bardzo niewielki wpływ na ogólną ilość przewiezionych towarów w pierwszych dziewięciu miesiącach ubiegłego roku.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Przewiń do góry