Paestum, czyli starożytna Posejdonia – poradnik zwiedzania

Paestum, dawniej znane jako Poseidonia, to jedno z najlepiej zachowanych starożytnych miast greckich i rzymskich w Europie. Położone w regionie Kampanii, na południu Włoch, to prawdziwy skarb dla miłośników historii i archeologii. Ruiny tego niegdyś potężnego miasta oferują niezwykłą podróż w czasie, pozwalając zwiedzającym poczuć atmosferę starożytnej Wielkiej Grecji.

Planowanie wizyty

Dojazd i logistyka

Paestum znajduje się około 90 km na południe od Neapolu i 30 km na południe od Salerno. Można tam dojechać pociągiem z Neapolu lub Salerno, a następnie skorzystać z lokalnych autobusów lub taksówek. Alternatywnie, dla osób podróżujących samochodem, istnieje możliwość bezpośredniego dojazdu i parkowania w pobliżu stanowiska archeologicznego.

Godziny otwarcia i bilety

Tereny archeologiczne Paestum są otwarte codziennie, z wyjątkiem niektórych świąt. Godziny otwarcia różnią się w zależności od sezonu, ale zwykle obejmują przedziały od 8:30 do 19:00 w sezonie letnim i od 8:30 do 17:00 w sezonie zimowym. Ceny biletów wynoszą około 7 euro dla dorosłych, z licznymi zniżkami dla dzieci, studentów i seniorów.

Najlepszy czas na odwiedziny

Najlepszym okresem na zwiedzanie Paestum są miesiące wiosenne i jesienne, gdy temperatury są umiarkowane, a tłumy turystów mniejsze. Latem może być bardzo gorąco, co utrudnia zwiedzanie, natomiast zimą niektóre obiekty mogą być zamknięte.

Co warto zobaczyć

Świątynie greckie

Największą atrakcją Paestum są trzy doskonale zachowane świątynie greckie z VI i V wieku p.n.e. Świątynia Heraklesa (zwaną również Świątynią Posejdona), Świątynia Ateny (znana też jako Świątynia Cerery) oraz Świątynia Posejdona (zwana również Świątynią Neptuna) to prawdziwe arcydzieła architektury starożytnej Grecji, wyróżniające się doskonałymi proporcjami i detalami.

Muzeum Archeologiczne

W pobliżu stanowiska archeologicznego znajduje się Muzeum Archeologiczne, które prezentuje liczne znaleziska z wykopalisk w Paestum. Wśród najcenniejszych eksponatów znajdują się słynne freski z Grobu Nurka, przedstawiające sceny z życia starożytnych Greków, a także ceramika, monety i inne artefakty.

Starożytne mury miejskie i inne ruiny

Poza świątyniami, na terenie Paestum można podziwiać dobrze zachowane fragmenty starożytnych murów obronnych, bramy miejskie oraz pozostałości innych budynków, takich jak forum, teatr i amfiteatr. Spacer wśród tych ruin pozwala wyobrazić sobie rozmiary i układ dawnego miasta.

Wskazówki dla zwiedzających

Porady dotyczące zwiedzania

Podczas zwiedzania Paestum warto zadbać o wygodne obuwie, nakrycie głowy oraz wodę, ponieważ duża część trasy prowadzi po niezadaszonych terenach. Zaleca się również skorzystanie z usług lokalnych przewodników, którzy w ciekawy sposób opowiedzą o historii i znaczeniu poszczególnych zabytków.

Gdzie zjeść

W samym Paestum znajduje się kilka restauracji serwujących tradycyjną kuchnię kampańską, w tym doskonałe makarony, pizzę i owoce morza. Warto również rozważyć odwiedzenie pobliskich miasteczek, takich jak Agropoli czy Castellabate, gdzie można skosztować lokalnych specjałów w autentycznej atmosferze.

Atrakcje w pobliżu

Będąc w Paestum, warto również odwiedzić inne słynne atrakcje regionu Kampanii, takie jak Pompeje – miasto zniszczone przez wybuch Wezuwiusza w 79 roku n.e., malownicze Wybrzeże Amalfitańskie czy urokliwą wyspę Capri na Morzu Tyrreńskim.

Czy warto zobaczyć Paestum?

Paestum to prawdziwy must-see dla każdego miłośnika historii i archeologii odwiedzającego Włochy. Doskonale zachowane świątynie greckie, imponujące ruiny miasta oraz bogate zbiory Muzeum Archeologicznego czynią z tego miejsca niezwykłą podróż w czasie. Dzięki praktycznym poradom dotyczącym dojazdu, biletów i najlepszego okresu na zwiedzanie, każdy może w pełni cieszyć się tym niezwykłym skarbem starożytności.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Przewiń do góry