Linie lotnicze Turkish Airlines

Dziś pod lupę trafia narodowy turecki przewoźnik — Turkish Airlines, który w ostatnich miesiącach rozwinął swoją siatkę połączeń z Polski. Sprawdź, jaką flotą dysponuje linia lotnicza, jak się odprawić przed lotem i jaki bagaż jest wliczony w cenę biletu Turkish Airlines.

Rys historyczny i flota Turkish Airlines

Linie lotnicze Turkish Airlines, a właściwie Türkiye Hava Yollari, powstały w 1933 r. i są narodową linią lotniczą Turcji. Od 2008 roku firma jest członkiem największego sojuszu lotniczego – Star Alliance. Turkish Airlines mają swoją HQ w Stambule, a ich głównym portem jest port lotniczy Istambul Airport (IST). Turecka linia lotnicza lata na niespełna 300 trasach, na wszystkie zaludnione kontynenty i ma największą siatkę połączeń dla samolotów startujących z jednego lotniska. Turkish Airlines posiada 262 statki powietrzne, w tym 88 Boeingów 737-800, 43 Airbusy A321-200 i 33 Airbusy A320-200.

Zmiana nazwy Turkish Airlines na Türkiye Hava Yollari

Turcja nie może pogodzić się z anglojęzyczną wersją nazwy swojego kraju, czyli „Turkey”, gdyż słowo to oznacza również indyka. Drobiowe konotacje ni jak pasują do narracji mówiącej o potędze i dumie narodu tureckiego. Jeszcze w 2021 roku tamtejszy rząd zadecydował o stopniowym wdrażaniu tureckiego nazewnictwa. W czerwcu 2022 roku nazwa kraju została oficjalnie zmieniona, a tym samym turecka linia lotnicza została przemianowana na „Türkiye Hava Yollari”, co w dosłownym tłumaczeniu odzwierciedla dotychczasową nazwę Turkish Airlines, która nadal funkcjonuje w komunikacji międzynarodowej. 

Port lotniczy Istanbul Airport (IST)

Główne lotnisko Stambułu znajduje się w jego europejskiej części, 35 km na północny-zachód od centrum miasta. Wybudowane zostało w latach 2015-2018, a w kwietniu 2019 roku przejęło rolę głównego portu lotniczego miasta od niegdyś jednego z największych lotnisk Europy — Stambuł-Atatürk.

Istanbul Airport (IST) jest największym portem lotniczym w Turcji pod względem powierzchni, obsłużonych pasażerów i wykonywanych operacji lotniczych. Obecnie składa się z jednego terminalu, który jest największą na świecie tego typu konstrukcją znajdującą się pod jednym dachem. Zajmuje powierzchnię 1,4 mln metrów kw i prowadzi do niego siedem wejść. Zaprojektowany został do obsługi 90 milionów pasażerów rocznie. Plan rozbudowy lotniska zakłada budowę dodatkowych terminali, które będą mogły obsłużyć w 2030 roku aż 200 milionów pasażerów rocznie.

Klasy rezerwacyjne — różne standardy podróży

Pasażerowie Turkish Airlines mogą rezerwować bilety w trzech klasach — ekonomicznej, komfort i biznes. Poszczególne klasy różnią się poziomem udogodnień dla pasażerów i bagażem ujętym w cenie biletu.

Przestrzeń pomiędzy fotelami w ekonomicznej klasie wynosi 78 cm, oparcia odchylają się na 15 cm. Każde siedzenie wyposażone jest we wtyczkę do ładowania sprzętów elektronicznych i wejście USB. W klasie komfort siedzenia mają szerokość 49 cm, a odległość do następnego fotela wynosi 116 cm. Oparcie można odchylić o 22 cm. Każde siedzenie ma powiększoną przestrzeń na nogi. Fotele w klasie biznesowej po rozłożeniu mają 188 cm długości. Wyposażone są w funkcję masażu, lampkę do czytania i duży zagłówek.

Turkish Airlines bagaż pokładowy w cenie

Ilość dopuszczalnych bagaży i ich ceny są zależna od trasy lotu, dlatego każdorazowo należy sprawdzić, jakie mamy możliwości w tej kwestii na podstronie przewoźnika. Ilość darmowych bagaży pokładowych w cenie biletu zależy od klasy biletu. Dla przykładu, osoba lecąca klasą ekonomiczną na trasie Katowice — Stambuł może zabrać na pokład 1 torbę mniejszą niż 23x40x55 cm i nie cięższą niż 8 kg. Do tego dochodzi jeszcze jedna mniejsza torba (personal item) nie większa niż 40x30x15 cm. Z kolei pasażer podróżujący klasą biznes w cenie biletu ma dwa pakunki o gabarytach 23x40x55 cm i jedną rzecz osobistą (np. torebkę).

Turkish Airlines odprawa online

Od 24 godzin do 90 minut przed planowanym odlotem samolotu pasażerowie mogą odprawić się online i wybrać miejsce na pokładzie. Odprawę bagażową można przejść na lotnisku do 60 minut przed odlotem w przypadku lotów międzynarodowych i 45 minut w przypadku lotów lokalnych. 

Benefity i program lojalnościowy 

W Turkish Airlines studenci posiadają sporo przywilejów. Wystarczy zarejestrować się na stronie jako student, aby otrzymać do 10% zniżki na loty, jednorazową darmową zmianę biletu czy dodatkowe mile do karty lojalnościowej.

Osoby nieposiadające legitymacji studenckiej mogą skorzystać ze znanych w innych liniach mili. Program Miles&Smiles polega na gromadzeniu mil z zakupionych lotów, które przeliczane są na mile statusowe. Za 25 000 mil statusowych otrzymamy kartę Classic Plus, za kolejne podnosimy poziom karty. Benefity pozwalają między innymi zdobywać bilety-nagrody i podwyższać klasy lotów.

Turkish Airlines: posiłki na pokładzie 

Na pokładzie serwowane są ciepłe lub zimne posiłki, zależnie od długości trasy i kierunku. Na długodystansowych trasach pasażerowie częstowani są również kanapkami i ciastkami. Dodatkowo na wszystkich trasach międzynarodowych oferowane są posiłki specjalne. 

Plany Turkish Airlines

Linia lotnicza rozważa możliwość uruchomienia bezpośrednich połączeń ze Stambułu do Sydney i Melbourne. Pierwsi podróżni mieliby odlecieć w kierunku Australii już za kilka lat, najprawdopodobniej w 2026 lub 2027 roku.

PAMIĘTAJ! Powyższe informacje mogą ulec zmianie. Aby być na bieżąco, sprawdź aktualne zasady obowiązujące w TURKISH AIRLINES na stronie internetowej.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry