Badanie sondażowe przeprowadzone przez BIG InfoMonitor pokazuje, że większość Polaków zamierza spędzić wakacje 2021 w swoim kraju. Zainteresowani wyjazdami zagranicznymi i lotami międzynarodowymi pozostają w mniejszości.
Oswajamy się z pandemią, choć wciąż nie mamy nad nią kontroli
Nikt nie jest w stanie powiedzieć, czy i kiedy wrócą czasy sprzed pandemii COVID-19. Czy jeszcze kiedyś będziemy mogli swobodnie latać i podróżować w dowolne zakątki globu? Czas pokaże. Faktem jest, że – pomimo utrzymującej się na wysokim poziomie niepewności – temat pandemii nie jest już dla nas tak straszny, jak chociażby rok temu. Wiemy już, na co stać koronawirusa i że jest to wróg, którego nie można ignorować. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że życie w całkowitej izolacji jest niemożliwe na dłuższą metę. Mając w pamięci, że podczas ubiegłego lata mogliśmy podróżować swobodnie po kraju, korzystać z bazy hotelowej i atrakcji turystycznych praktycznie bez ograniczeń, większość z nas stara się już teraz zaplanować nadchodzące wakacje. Nieprzewidywalna sytuacja i częściowe zamknięcie granic mają przełożenie na tegoroczne plany Polaków. Aż 75% respondentów deklaruje, że najbliższy urlop spędzi między Bugiem a Odrą. W tym roku na wakacje wybiera się prawie 50% z nas, podczas gdy w ubiegłym roku o tej porze o wakacjach myślał tylko co trzeci pytany. Jedynie co czwarty ankietowany zgłasza chęć wyruszenia za granicę. 17% respondentów stwierdza, że chętnie obrałoby kurs poza Polskę, gdyby nie sytuacja pandemiczna.
Loty zagraniczne w odwrocie
Wybór krajowych destynacji wydaje się być bardzo racjonalny. Ograniczona liczba połączeń tanich linii lotniczych, konieczność poddania się kwarantannie po wylądowaniu w niektórych krajach, czy zamknięte granice w innych sprawiają, że chętniej przeglądamy oferty w Tatrach, Sudetach, na Mazurach czy nad Bałtykiem. Obecne okoliczności sprawiają, że wyjazd poza Polskę wydaje się trudniejszy do zorganizowania niż wcześniej. Jest w tym sporo prawdy, bo podaż linii lotniczych, hoteli czy w ogóle atrakcji turystycznych jest mniejsza niż przed pandemią. Z drugiej strony warto odnotować, że sytuacja jest bardzo dynamiczna i zmienia się z miesiąca na miesiąc. Kolejne kraje otwierają się stopniowo na turystów zagranicznych. Branża turystyczna sporą nadzieję lokuje w postępujących szczepieniach, mających usprawnić przemieszczanie się między granicami. Mimo trudności i ograniczeń podróżowanie między krajami wciąż jest realne. Operatorzy sprzedają bilety lotnicze, a ubezpieczalnie oferują polisy zabezpieczające się na wypadek konieczności odwołania wyjazdu z powodu zachorowania na COVID-19. Wszystko po to, by pokazać ludziom, że podróżowanie między granicami jest możliwe i całkiem bezpieczne. Z jakim skutkiem? O tym przekonamy się, studiując wyniki badania przeprowadzonego po wakacjach.