Ostuni, znane jako „Białe Miasto”, to urzekająca miejscowość położona na wzgórzu w regionie Apulii w południowych Włoszech. Usytuowane zaledwie kilka kilometrów od wybrzeża Adriatyku, Ostuni zachwyca swoją unikatową architekturą i bogatą historią sięgającą czasów starożytnych.
Spis treści
Fakty historyczne
Korzenie Ostuni sięgają paleolitu, kiedy to okoliczne jaskinie zamieszkiwali neandertalczycy. Później miasto znajdowało się pod wpływami Greków, Rzymian i Bizantyjczyków. W średniowieczu Ostuni zyskało na znaczeniu jako ważny ośrodek handlowy i zostało otoczone potężnymi murami obronnymi.
Zwiedzanie Starego Miasta
Sercem Ostuni jest Stare Miasto z wąskimi, krętymi uliczkami i charakterystyczną białą zabudową. Wśród zabytków wyróżnia się katedra Santa Maria Assunta z XV wieku, łącząca style romański i gotycki. Warto zwrócić uwagę na rozetę na fasadzie oraz freski we wnętrzu. Kolejnym ciekawym punktem jest Arco Scoppa – zabytkowy łuk łączący dwa budynki. Spacerując po mieście można podziwiać zachowane fragmenty średniowiecznych murów i bram.
Unikalna architektura Białego Miasta
Ostuni słynie z charakterystycznej białej zabudowy. Wapienne budynki o prostych bryłach i płaskich dachach, pomalowane na biało, tworzą niepowtarzalny klimat. Wąskie, kręte uliczki prowadzą przez labirynt schodów i zaułków, odkrywając urokliwe zakątki i zapierające dech widoki.
Życie lokalne i kultura
Miasto tętni życiem, kultywując lokalne tradycje. Warto odwiedzić warsztaty rzemieślnicze, gdzie powstają ręcznie malowana ceramika czy wyroby z oliwnego drewna. Okolice Ostuni słyną z produkcji oliwy z oliwek najwyższej jakości. Latem odbywają się tu liczne festiwale, m.in. barwna procesja La Cavalcata di Sant’Oronzo ku czci patrona miasta.
Patron miasta
Sant’Oronzo, znany również jako Święty Orontius z Lecce, jest patronem miasta Ostuni w regionie Apulia we Włoszech. Każdego roku, 26 sierpnia, odbywa się uroczysta Cavalcata di Sant’Oronzo – procesja ze srebrnym posągiem świętego, która przechodzi wąskimi uliczkami miasta. Towarzyszy jej imponująca parada konna, w której bierze udział około 40 jeźdźców przebranych w piękne stroje rycerzy. W Katedrze w Ostuni jedna z kaplic poświęcona jest Sant’Oronzo oraz innym patronom miasta. W samym sercu Ostuni, na głównym placu Piazza della Libertà, stoi także kolumna zwana Spire of Sant’Oronzo, dedykowana temu świętemu. Uroczystości ku czci patrona są głęboko zakorzenione w historii i tradycji Ostuni, odzwierciedlając autentyczne życie i kulturę tego urzekającego apulijskiego miasta.
Okolice Ostuni
Wybrzeże wokół Ostuni zachwyca pięknymi plażami, jak choćby Rosa Marina z drobnym, białym piaskiem. Miłośnicy przyrody docenią Parco Dune Costiere – rezerwat wydm i śródziemnomorskiej roślinności. W okolicy warto odwiedzić tradycyjne gospodarstwa agroturystyczne zwane masseriami, oferujące noclegi w rustykalnym stylu.
Kuchnia regionu Apulii
Apulia słynie z wyśmienitej kuchni bazującej na świeżych, lokalnych produktach. Wśród specjałów znajdziemy makaron orecchiette, focaccię, owoce morza oraz regionalne sery jak burrata. Koniecznie trzeba skosztować miejscowej oliwy z oliwek i wina primitivo.
Czy Ostuni jest warta zobaczenia
Ostuni to obowiązkowy punkt na mapie Apulii, oferujący unikatowe połączenie historii, kultury i wspaniałej kuchni w niezwykle malowniczej scenerii. Wśród zabytków, których nie można pominąć, znajdują się katedra, Arco Scoppa i stare mury miejskie. Okoliczne miasta jak Alberobello, Martina Franca czy Cisternino również kuszą swoim urokiem. Ostuni to idealna destynacja dla spragnionych słońca Italii, pięknych