Co zwiedzać na Cyprze? Najlepsze atrakcje

Cypr to niezwykła wyspa położona na skrzyżowaniu kultur wschodniej i zachodniej części Morza Śródziemnego. To miejsce pełne historii, tradycji i zapierających dech w piersiach krajobrazów. Od starożytnych ruin, przez bizantyjskie kościoły, po dziewicze plaże i góry – Cypr ma do zaoferowania wiele skarbów dla każdego podróżnika.

Starożytne Dziedzictwo Cypru

Kourion

Jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Cyprze jest starożytne miasto Kourion. Położone malowniczo na klifie z widokiem na lazurowe morze, zachwyca pozostałościami z czasów rzymskich. Perłą Kourion jest doskonale zachowany teatr z II w. p.n.e., który mógł pomieścić nawet 3500 widzów. Spacerując po ruinach, można też podziwiać mozaiki zdobiące niegdyś wille zamożnych mieszkańców, jak słynna mozaika przedstawiająca Achillesa w Domu Eustoliosa.

Park Archeologiczny Pafos

Będąc na Cyprze nie można pominąć Parku Archeologicznego w Pafos, wpisanego na listę UNESCO. To prawdziwy skarbiec sztuki antycznej, pełen imponujących mozaik i pozostałości po rzymskich willach. Najbardziej znane są Domy Dionizosa, Tezeusza, Aiona i Orfeusza, których podłogi zdobią misterne mozaiki przedstawiające sceny z mitologii greckiej. W kompleksie znajdują się też inne ważne zabytki, jak Asklepiejon, Odeon czy Agora. Osobną atrakcją są tzw. Groby Królewskie, nekropolia wykuta w skale, pełna bogato zdobionych grobowców.

Amathus

Miłośnicy historii powinni też odwiedzić Amathus, starożytne miasto-państwo, którego ruiny malowniczo górują nad wybrzeżem niedaleko Limassol. Według legendy, to właśnie tu miała się narodzić z morskiej piany Afrodyta. Dziś można podziwiać pozostałości po świątyni bogini miłości, a także ruiny akropolu z okresu bizantyjskiego. Amathus słynie też z grobowców wykutych w skałach, z których roztacza się piękny widok na Morze Śródziemne.

Kościoły i Klasztory Cypru

Monastyr Kykkos

Cypr to wyspa o bogatej tradycji religijnej, pełna zabytkowych kościołów i klasztorów. Jednym z najważniejszych jest Monastyr Kykkos, położony wysoko w górach Troodos. Założony w XI w., słynie z cudownej ikony Matki Bożej, która według legendy została namalowana przez samego św. Łukasza. Klasztor zachwyca bogactwem wnętrz, freskami i złoceniami. Mieści się tu też ciekawe muzeum religijne ze zbiorami ikon i rękopisów.

Kościoły w Górach Troodos

W Górach Troodos kryje się też wiele innych skarbów sztuki sakralnej. Aż 10 tutejszych kościołów i klasztorów, rozsianych po malowniczych wioskach, zostało wpisanych na listę UNESCO. Słyną one z unikalnej architektury i bezcennych fresków z okresu bizantyjskiego. Najsłynniejsze to kościoły w Lagouderze, Kakopetrii czy Galata. Wędrując górskimi szlakami od świątyni do świątyni, można poczuć niezwykłą duchową atmosferę tego regionu.

Naturalne Piękno Cypru

Rezerwat Przyrody Akamas

Cypr to nie tylko zabytki, ale też wspaniała przyroda. Jednym z najpiękniejszych zakątków wyspy jest Półwysep Akamas, objęty ochroną jako rezerwat przyrody. To dzika kraina pełna wąwozów, jaskiń, unikatowej roślinności i dziewiczych plaż. Można tu wędrować szlakami, podziwiając niezwykłe formacje skalne i lazurowe zatoczki. Akamas to też raj dla miłośników przyrody – żyją tu m.in. rdzenne gatunki żółwi morskich i mew.

Wodospady Millomeris i Kaledonia

Będąc w Górach Troodos, warto też odwiedzić wodospady Millomeris i Kaledonia. Te malownicze kaskady ukryte wśród zieleni to idealne miejsce na relaks i ochłodę w upalne dni. Wodospad Kaledonia jest wyższy (12 m) i bardziej znany, ale Millomeris ma swój urok – otaczają go bujne paprocie i można pod nim nawet stanąć. Do obu prowadzą łatwe trasy spacerowe przez cypryjskie lasy.

Współczesne Miasta i Kurorty

Limassol

Cypr to nie tylko historia i przyroda, ale też tętniące życiem miasta. Jednym z najpopularniejszych jest Limassol, kosmopolityczna metropolia na południowym wybrzeżu. Słynie z piaszczystych plaż, tawern z owocami morza i nocnego życia. Warto tu zwiedzić średniowieczny zamek, w którym według legendy pobrali się Ryszard Lwie Serce i Berengaria z Nawarry, a także malownicze stare miasto z wąskimi uliczkami.

Larnaka

Ciekawym miastem jest też Larnaka, jedno z najstarszych na wyspie. To tu wylądował św. Łazarz po swoim wskrzeszeniu i tu znajduje się jego grobowiec. Wizytówką Larnaki jest nadmorska promenada Finikoudes z palmami i tawernami. Warto też zobaczyć meczet Hala Sultan Tekke nad słonym jeziorem, otoczony bujnymi ogrodami. Larnaka ma też piękną starówkę z kamiennymi domami i urokliwy port jachtowy.

Cypr to wyjątkowe miejsce!

Cypr to wyspa, która zachwyca różnorodnością. Starożytne zabytki sąsiadują tu z bizantyjskimi kościołami, górskie szlaki prowadzą do ukrytych plaż, a senne wioski kontrastują z gwarnymi kurortami. To mozaika kultur, smaków i krajobrazów, która intryguje i zaprasza do odkrywania. Niezależnie czy kochasz historię, przyrodę czy po prostu plażowanie, Cypr z pewnością skradnie Twoje serce. Daj się uwieść magii tej śródziemnomorskiej wyspy!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry