Karty EKUZ nie wyrobisz mailem

Narodowy Fundusz Zdrowia wycofuje możliwość składania wniosku o kartę EKUZ za pośrednictwem poczty elektronicznej. Od początku października 2021 r. kartę będziemy mogli wyrobić przez internet, korzystając z Internetowego Konta Pacjenta lub ePUAP. To ważna informacja dla osób praktykujących podróże do krajów europejskich.

Bazowe ubezpieczenie turysty – karta EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest podstawową formą ubezpieczenia w podróży. Dokument mogą wyrobić sobie osoby posiadające prawo do korzystania ze świadczeń opieki medycznej spod znaku NFZ. Jeśli opłacasz składki ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce, to na mocy porozumienia wspólnotowego możesz też korzystać ze świadczeń medycznych w innych krajach Unii Europejskiej i EFTA (np. w Norwegii, Szwajcarii czy na Islandii). Co godne zapamiętania, EKUZ obejmuje jedynie podstawowy zakres leczenia urazów powstałych w czasie trwania pobytu za granicą. W każdym państwie pakiet świadczeń pokrywanych przez EKUZ jest nieco inny i zależy kształtu publicznego systemu opieki zdrowotnej. Innymi słowy, jeśli lekarz wykona zabieg niezbędny do ratowania zdrowia lub życia pacjenta, który w odwiedzanym kraju nie jest ujęty w ramach bezpłatnej opieki, polski turysta będzie musiał za niego zapłacić. EKUZ jest wyrabiana indywidualnie (nie ma kart rodzinnych) i ma formę karty kredytowej.

Karta EKUZ dla podróżnika – grzech nie wyrobić

EKUZ wyrabia się bezpłatnie, wygodnie i szybko, dlatego wielu turystów traktuje ją jako skuteczny zamiennik posiadania polisy pokrywającej koszty leczenia. Nic dziwnego, że w czasie wakacji, kiedy statystyki lotów i podróży zagranicznych gwałtownie rosną, do NFZ wpływa aż 150 tys. wniosków o wydanie karty miesięcznie. Od pierwszego października br. Fundusz wyłącza możliwość składania aplikacji za pośrednictwem e-maila. W zamian będziemy mogli złożyć wniosek korzystając z ePUAP lub Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Oba narzędzia przeszły chrzest bojowy w czasie pandemii, podczas odczytywania wyniku testów na Covid oraz zapisów na szczepienia, więc NFZ postanowił wykorzystać je także podczas składania wniosków o EKUZ. Dokument będzie można też wyrobić stacjonarnie w oddziałach wojewódzkich NFZ i delegaturach Funduszu. Zgłaszając się do siedziby NFZ osobiście, możesz liczyć na to, że kartę otrzymasz od ręki. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry