Położone nad Adriatykiem, Bari jest drugim co do wielkości miastem południowych Włoch, zaraz po Neapolu, i pełni rolę ważnego centrum handlowego, kulturalnego oraz transportowego. Miasto to jest znane z malowniczej starówki, znanej jako Bari Vecchia, oraz z licznych zabytków, które odzwierciedlają jego burzliwą przeszłość.
Spis treści
Historia i kultura Bari
Bari ma długą i burzliwą historię sięgającą czasów starożytnych. Już w II wieku p.n.e. było ważnym portem handlowym pod panowaniem Rzymian. W średniowieczu miasto znajdowało się pod rządami Bizancjum, Longobardów i Saracenów, by w 1071 roku zostać zdobyte przez Normanów. Bari zyskało na znaczeniu w 1087 roku, gdy sprowadzono tu relikwie św. Mikołaja, które do dziś spoczywają w dedykowanej mu bazylice. Miasto rozkwitło jako ośrodek handlu, rzemiosła i kultury.
Najważniejsze atrakcje i zabytki Bari
Spacerując po wąskich uliczkach starego miasta Bari Vecchia, koniecznie trzeba zobaczyć:
Zabytki i miejsca historyczne
- Bazylika św. Mikołaja (Basilica di San Nicola) – romańska świątynia z XI w. z relikwiami św. Mikołaja
- Zamek Normańsko-Szwabski (Castello Normanno-Svevo) – twierdza z XII w., przebudowana przez Fryderyka II
- Katedra św. Sabinusa (Cattedrale di San Sabino) – romańska katedra z wysoką dzwonnicą i kryptą
- Kościół Santa Maria del Buon Consiglio – świątynia z X wieku
- Kościół San Sabino
- Piazza del Ferrarese – plac z zabytkowymi budynkami
Dzielnice i obszary
- Bari Vecchia – urokliwa zabytkowa starówka z wąskimi uliczkami
- Murat – elegancka dzielnica z XIX-wiecznymi budynkami
- Lungomare Nazario Sauro – nadmorska promenada z widokami na Adriatyk
- Stary port – malowniczy port z kolorowymi łódkami rybackimi
Muzea
- Muzeum Archeologiczne w Zamku (Museo Archeologico di Santa Scolastica)
- Pinakoteka Prowincjonalna (Pinacoteca Provinciale) – galeria sztuki
- Muzeum Diecezjalne (Museo Diocesano)
- Spazio Murat – centrum wystaw czasowych
Wycieczki jednodniowe wokół Bari
Alberobello
Unikalna miejscowość słynąca z charakterystycznych domów trulli o stożkowych dachach, wpisana na listę UNESCO. Spacer wąskimi uliczkami wśród tych niezwykłych budowli przenosi w baśniowy klimat.
Matera
Niezwykłe miasto wykute w skale, którego historia sięga czasów paleolitu. Słynie z zabytkowych jaskiń (sassi) zaadaptowanych na domy, kościoły i klasztory. Matera zachwyca surowym pięknem i niepowtarzalną atmosferą, co doceniło UNESCO wpisując ją na listę światowego dziedzictwa.
Polignano a Mare
Urocze nadmorskie miasteczko z pięknymi plażami, malowniczymi klifami i jaskiniami. Stare miasto zachwyca białymi domami i wąskimi uliczkami z kwiatami. To idealne miejsce na relaks i kąpiele morskie.
Ostuni
Miasteczko znane jako „Białe Miasto” ze względu na charakterystyczną zabudowę z pobielanych domów, malowniczo położone na wzgórzu. Stare miasto z wąskimi uliczkami i placykami emanuje niezwykłym urokiem.
Lecce
„Florencja Południa” słynąca z przepięknej architektury barokowej i bogatych zdobień fasad pałaców i kościołów. Zabytkowe centrum zachwyca kunsztem dawnych mistrzów kamieniarki.
Plaże i natura w Bari i okolicy
Bari ma piękne piaszczyste plaże tuż pod nosem. Najpopularniejsza to Pane e Pomodoro z licznymi barami i restauracjami. Inne warte uwagi to Torre a Mare, Mola di Bari czy Giovinazzo.
W okolicy Bari znajdują się też urokliwe nadmorskie miasteczka jak Polignano a Mare ze słynnymi klifami i grotami oraz Monopoli z długimi plażami. To idealne miejsca na jednodniowe wycieczki.
Praktyczne wskazówki dla turystów
Bari najlepiej odwiedzić wiosną lub jesienią, gdy temperatury są przyjemne, a tłumy turystów mniejsze. Po mieście wygodnie poruszać się pieszo, ewentualnie korzystając z komunikacji miejskiej. Warto pamiętać o lokalnych zwyczajach, jak sjesta, oraz zadbać o ostrożność w zatłoczonych miejscach. Bari oferuje też ciekawe muzea, jak Muzeum Archeologiczne czy Pinakoteka Prowincjonalna. Warto wpisać w plan pobytu lokalne festiwale, np. Święto św. Mikołaja w maju.
Koniecznie trzeba je odwiedzić, odkrywając uroki Apulii. Nie pożałujecie!