Bari, co warto zwiedzić w stolicy Apulii

Położone nad Adriatykiem, Bari jest drugim co do wielkości miastem południowych Włoch, zaraz po Neapolu, i pełni rolę ważnego centrum handlowego, kulturalnego oraz transportowego. Miasto to jest znane z malowniczej starówki, znanej jako Bari Vecchia, oraz z licznych zabytków, które odzwierciedlają jego burzliwą przeszłość.

Historia i kultura Bari

Bari ma długą i burzliwą historię sięgającą czasów starożytnych. Już w II wieku p.n.e. było ważnym portem handlowym pod panowaniem Rzymian. W średniowieczu miasto znajdowało się pod rządami Bizancjum, Longobardów i Saracenów, by w 1071 roku zostać zdobyte przez Normanów. Bari zyskało na znaczeniu w 1087 roku, gdy sprowadzono tu relikwie św. Mikołaja, które do dziś spoczywają w dedykowanej mu bazylice. Miasto rozkwitło jako ośrodek handlu, rzemiosła i kultury.

katedra w Bari - co warto zwiedzić

Najważniejsze atrakcje i zabytki Bari

Spacerując po wąskich uliczkach starego miasta Bari Vecchia, koniecznie trzeba zobaczyć:

Zabytki i miejsca historyczne

 • Bazylika św. Mikołaja (Basilica di San Nicola) – romańska świątynia z XI w. z relikwiami św. Mikołaja
 • Zamek Normańsko-Szwabski (Castello Normanno-Svevo) – twierdza z XII w., przebudowana przez Fryderyka II
 • Katedra św. Sabinusa (Cattedrale di San Sabino) – romańska katedra z wysoką dzwonnicą i kryptą
 • Kościół Santa Maria del Buon Consiglio – świątynia z X wieku
 • Kościół San Sabino
 • Piazza del Ferrarese – plac z zabytkowymi budynkami

Dzielnice i obszary

 • Bari Vecchia – urokliwa zabytkowa starówka z wąskimi uliczkami
 • Murat – elegancka dzielnica z XIX-wiecznymi budynkami
 • Lungomare Nazario Sauro – nadmorska promenada z widokami na Adriatyk
 • Stary port – malowniczy port z kolorowymi łódkami rybackimi

Muzea

 • Muzeum Archeologiczne w Zamku (Museo Archeologico di Santa Scolastica)
 • Pinakoteka Prowincjonalna (Pinacoteca Provinciale) – galeria sztuki
 • Muzeum Diecezjalne (Museo Diocesano)
 • Spazio Murat – centrum wystaw czasowych

Wycieczki jednodniowe wokół Bari

Alberobello

Unikalna miejscowość słynąca z charakterystycznych domów trulli o stożkowych dachach, wpisana na listę UNESCO. Spacer wąskimi uliczkami wśród tych niezwykłych budowli przenosi w baśniowy klimat.

Matera

Niezwykłe miasto wykute w skale, którego historia sięga czasów paleolitu. Słynie z zabytkowych jaskiń (sassi) zaadaptowanych na domy, kościoły i klasztory. Matera zachwyca surowym pięknem i niepowtarzalną atmosferą, co doceniło UNESCO wpisując ją na listę światowego dziedzictwa.

Polignano a Mare

Urocze nadmorskie miasteczko z pięknymi plażami, malowniczymi klifami i jaskiniami. Stare miasto zachwyca białymi domami i wąskimi uliczkami z kwiatami. To idealne miejsce na relaks i kąpiele morskie.

Ostuni

Miasteczko znane jako „Białe Miasto” ze względu na charakterystyczną zabudowę z pobielanych domów, malowniczo położone na wzgórzu. Stare miasto z wąskimi uliczkami i placykami emanuje niezwykłym urokiem.

Lecce

„Florencja Południa” słynąca z przepięknej architektury barokowej i bogatych zdobień fasad pałaców i kościołów. Zabytkowe centrum zachwyca kunsztem dawnych mistrzów kamieniarki.

Plaże i natura w Bari i okolicy

Bari ma piękne piaszczyste plaże tuż pod nosem. Najpopularniejsza to Pane e Pomodoro z licznymi barami i restauracjami. Inne warte uwagi to Torre a Mare, Mola di Bari czy Giovinazzo.

W okolicy Bari znajdują się też urokliwe nadmorskie miasteczka jak Polignano a Mare ze słynnymi klifami i grotami oraz Monopoli z długimi plażami. To idealne miejsca na jednodniowe wycieczki.

Praktyczne wskazówki dla turystów

Bari najlepiej odwiedzić wiosną lub jesienią, gdy temperatury są przyjemne, a tłumy turystów mniejsze. Po mieście wygodnie poruszać się pieszo, ewentualnie korzystając z komunikacji miejskiej. Warto pamiętać o lokalnych zwyczajach, jak sjesta, oraz zadbać o ostrożność w zatłoczonych miejscach. Bari oferuje też ciekawe muzea, jak Muzeum Archeologiczne czy Pinakoteka Prowincjonalna. Warto wpisać w plan pobytu lokalne festiwale, np. Święto św. Mikołaja w maju.

Koniecznie trzeba je odwiedzić, odkrywając uroki Apulii. Nie pożałujecie!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry