“A może Praga?” Pytanie, które prędzej, czy później pojawi się w głowie każdego miłośnika city break’ów. Złote miasto! Miasto stu wież! Stolica naszych południowych sąsiadów. A przy tym urocze, romantyczne i interesujące miejsce o ciekawej, wielowiekowej historii. Jeżeli dodać do tego świetne jedzenie, doskonałe piwo oraz solidną dawkę czeskiego humoru, mamy przepis na wycieczkę idealną! Sprawdź, dlaczego warto wybrać się na city break w Pradze, a może nawet zaplanować tam sylwestra!
Spis treści
City break w Pradze — podstawowe informacje
Praga jest stolicą Republiki Czeskiej, największym miastem tego kraju. Jest to ważny ośrodek biznesowy, turystyczny i akademicki. Zabytkowe centrum znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO od 1992 roku i jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc na świecie. Czechy należą do Unii Europejskiej, do strefy Schengen, dzięki czemu podczas podróżowania wystarczy nam dowód osobisty, a jeżeli wybierzemy drogę lądową, prawdopodobnie nie będziemy mieć żadnej kontroli dokumentów. Walutą jest korona czeska (10 kc = 2 zł, kurs na 10.2022). Gniazdka są standardowe. Nie ma różnicy czasu w stosunku do Warszawy. Klimat podobny jak w Polsce, z nieco łagodniejszymi zimami.
Sama Praga jest miejscem otwartym na turystów, czasami można mieć wrażenie, że aż za bardzo. Poruszanie się po mieście nie jest trudne. Obszar śródmieścia, a co za tym idzie najważniejsze punkty na turystycznej mapie, jest w zasięgu dłuższego spaceru. Gdyby komuś jednak chodzenie sprawiało problem, można wsiąść do metra, które umożliwia sprawne i szybkie przemieszczanie się. W zasadzie całe Stare Miasto jest wybrukowane. Należy o tym pamiętać, wybierając obuwie na city break. Obowiązkowo płaska podeszwa. Chodzenie w butach na obcasie, nawet niewielkim, będzie niekomfortowe i niebezpieczne. Dla Pragi charakterystyczne są znaczne różnice wzniesień oraz liczne schody, a bruk bywa bardzo śliski, zwłaszcza podczas deszczu oraz zimą. Toalety dla turystów są dostępne, zazwyczaj płatne gotówką. Niestety często są bardzo zatłoczone, a co za tym idzie, ich czystość pozostawia wiele do życzenia. Musimy też liczyć się z kolejkami.
Dojazd do Pragi
Do czeskiej Pragi można dostać się zarówno drogą lądową, jak i powietrzną. Wybierając podróż samochodem, musimy pamiętać o wcześniejszym wykupieniu opłaty za poruszanie się po płatnych drogach zwaną potocznie winietą. Aktualnie obowiązuje elektroniczny system. Przez internet wykupujemy usługę, wpisując numer rejestracyjny i płacimy online. Winietę możemy też kupić na stacji benzynowej lub na czeskiej poczcie (sic!), gdzie nasz pojazd zostanie dopisany do systemu. Potwierdzenie przychodzi na maila i smsem. Nie potrzebujemy żadnego więcej dokumentu (na przykład nalepki na szybę, jak to było kiedyś), system kamer rozpoznaje tablice rejestracyjne. Dostępne są winiety 10- dniowe, 30- dniowe i roczne. Po dotarciu do miasta najlepiej zaparkować auto w bezpiecznym miejscu i ruszyć dalej komunikacją publiczną. Osoby podróżujące samochodem powinny szukać zakwaterowania z opcją parkingu hotelowego, gdyż parkowanie w Pradze nie jest proste. Miasto podzielone jest na strefy, a za postój płaci się w parkomacie (karta, gotówka). Niebieskie linie na jezdni wyznaczają strefę wyłącznie dla zarejestrowanych mieszkańców. Pozostałe kolory są dla wszystkich, jednak na znaku informującym o konieczności uiszczenia opłaty jest napisane, jak długo na danym miejscu auto może stać. Przemieszczający się po mieście samochodem muszą liczyć się ze znacznymi korkami.
Loty do Pragi
Samolotem dotrzemy na Port Lotniczy im. Václava Havla dawniej Praga-Ruzyně (PRG). Połączenia są realizowane tanimi liniami z Krakowa oraz LOT-em z większości dużych miast, niestety z przesiadką w Warszawie. Lotnisko nie jest duże i wystarczająco dobrze oznakowane, aby odnaleźć drogę do komunikacji miejskiej. Żeby dostać się do centrum, można jechać autobusem Airport Express z terminala 1 i terminala 2 (bilety można kupić w kasie na lotnisku lub u kierowcy), połączenie jest realizowane do dworca głównego. Można też wybrać autobus miejski, dzięki któremu dostaniemy się do stacji metra, skąd można kontynuować podróż koleją podziemną. Bilety kupimy w automatach na przystanku.
Pociąg do Pragi
Pociągiem dojedziemy na dworzec główny — hlavní nádraží. Połączenia są realizowane przez PKP Intercity z Warszawy, przez m.in. Kraków i Katowice. Godne rozważenia są również połączenia oferowane przez czeskiego przewoźnika LeoExpress. Kupując bilet z Ostrawy (tuż za polską granicą), do Pragi zapłacimy mniej niż za PKP, a w cenie biletu LeoExpress oferuje darmowy parking zaraz przy dworcu. LeoExpress to czeski przewoźnik, ale — z racji na wielu polskich klientów — zapewnia też obsługę pasażera w naszym języku.
City break w Pradze — gdzie spać?
Baza noclegowa w Pradze jest dobrze rozwinięta, choć naprawdę budżetowych opcji jest w śródmieściu niewiele. Jeżeli zdecydujemy się na nocleg w historycznym centrum, prawdopodobnie będzie to hotel czy apartament w kamienicy zaadaptowanej na ten cel. Zazwyczaj jest czysto i standard można uznać za przyzwoity. Wybierając lokalizację naszego miejsca do spania, dobrze kierować się dostępnością transportu publicznego, a najlepiej metra. Niestety te tańsze miejsca są zazwyczaj zlokalizowane w gorzej skomunikowanych dzielnicach. Warto jest rozważyć wykupienie opcji noclegowej ze śniadaniem. Chyba że mamy w pokoju aneks kuchenny i szykujemy posiłek samodzielnie. Wtedy trzeba wpaść do pobliskich potravin, czyli sklepu spożywczego i zrobić zakupy. Znalezienie knajpki ze śniadaniami, przynajmniej w takim wydaniu jak są serwowane rano w kawiarniach w Polsce, wbrew pozorom nie będzie wcale takie łatwe. Chociaż istnieje jeszcze jedna opcja śniadaniowa niezwykle popularna w Czechach i warta rozważenia, ale o tym opowiem w innym miejscu.
Komunikacja publiczna w Pradze
Jest dobrze rozwinięta, obejmuje trzy linie metra, tramwaje, autobusy, które docierają do bardziej odległych dzielnic miasta oraz transport rzeczny. Praskie metro składa się z trzech linii : A- zielonej, B- żółtej i C- czerwonej. Działa ono od 5 rano do północy, a pociągi kursują co 2-3 minuty. Dziennie obsługuje ponad 1,5 mln pasażerów. Przystanki są w ścisłym centrum rozmieszczone dość gęsto, natomiast im dalej od śródmieścia, tym te odległości będą większe. Bilety są wspólne na całą komunikację publiczną, czasowe z możliwością przesiadki na inny środek transportu w trakcie trwania ważności liczonej od momentu skasowania. Można je kupić w automatach na stacjach metra i przystankach oraz w aplikacji. Bilety są 30- i 90-minutowe oraz 24- i 72-godzinne.
Wypad do Pragi — jedzenie, czyli Czechy na widelcu
Restauracje w Pradze są czynne przez cały dzień, od późnych godzin porannych praktycznie do nocy. Jest ich dużo, każdy znajdzie coś dla siebie w ramach swojego budżetu. Musimy się liczyć z cenami na poziomie stołecznym: zazwyczaj za danie obiadowe dla jednej osoby +10 euro. Piwo to kosz ok. 3-4 euro, porcja lodów 2 euro. Czeska kuchnia jest znana i lubiana przez Polaków. Jest to kuchnia prosta, smaczna, przede wszystkim mięsna. Najczęściej spotykana jest wołowina, wieprzowina, czy kaczka. Prawdopodobnie najbardziej popularne dania to svíčková na smetaně oraz hovězí guláš, a do tego houskový albo bramborový knedlík. Są to potrawy mięsne na wołowinie z gęstym sosem. Czeskich knedlików nie należy mylić z tym, co nazywamy knedlami w kuchni polskiej. Jest to ciasto drożdżowe z dodatkiem ziemniaków (bramborove) bądź mąką pszenną formowane na kształt wałka, krojone na plastry i gotowane na parze. Częstym dodatkiem do opisanych dań jest duszona kapusta. Są to absolutne przeboje kuchni czeskiej podawane praktycznie we wszystkich restauracjach tradycyjnych, zwłaszcza takich, które obsługują turystów. Wegetarianie mogą skusić się na smažený sýr podawany najczęściej z hranolkami czyli frytkami. Zdecydowanie nie jest to danie dla liczących kalorie, gdyż jest to po prostu kostka sera (zazwyczaj typu gouda) smażona w panierce w głębokim tłuszczu. Oprócz frytek często spotykanym dodatkiem jest tatarska omáčka, czyli sos na bazie majonezu z dodatkiem drobno posiekanych marynowanych warzyw takich jak ogórki, cebulka czy kapary. Miłośnicy prostej kuchni mogą też posilić się smażoną, bądź grillowaną kiełbasą, zazwyczaj z dodatkiem duszonej cebuli i chleba. Jest to popularna zakąska do piwa. Kuchnia naszych południowych sąsiadów obfituje również w słodkie dania, przeważnie mączne, na przykład knedliki podawane z sosem waniliowym i/lub owocami. Popularnym dodatkiem jest mak. Nieco inną opcją wartą skosztowania, zwłaszcza, na śniadanie są obložené chlebíčky, czyli niewielkich rozmiarów kanapki udekorowane pięknie i fantazyjnie wieloma dodatkami takimi jak wędlina, salami, łosoś, ser, jajko, natka pietruszki, majonez itp. Kupimy je w sklepie z szyldem lahůdky, czyli w delikatesach. Możemy wziąć na wynos, bądź niekiedy zjeść na miejscu. Często napijemy się tam również kawy. Jeśli chodzi o kawę, to kawosze będą zadowoleni. Napój ten serwuje się praktycznie wszędzie. Jest ona dobra, często bardzo mocna. Jeżeli dopadnie nas mały głód i nie mamy jeszcze ochoty na obiad w sukurs przychodzi nam párek v rohlíku. Jest to charakterystyczna czeska bułka podłużnego kształtu, w której środku znajduje się parówka doprawiona jedynie musztardą i keczupem. Sprzedawane są zazwyczaj w mobilnych bistro na wózkach. Natomiast kiedy mamy ochotę na coś słodkiego możemy się skusić na tradycyjne trdlo praskie, czyli ciasto drożdżowe na słodko zawinięte i pieczone na kiju, zatem mające kształt walca z nadzieniem do wyboru. Może to być to bita śmietana, lody, czy owoce.
Królestwo za piwo!
Będąc w Pradze nie można zapomnieć o piwie! Produkcja i picie tego złotego trunku jest sportem narodowym Czechów i bezsprzecznie osiągnęli w tym mistrzostwo! Liczba lokalnych warzelni piwa jest imponująca w całym kraju. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych praskich browarów jest Staropramen, który znajduje się na Smichovie. Najstarszym natomiast browarem restauracyjnym jest U Fleků, przy ulicy Křemencova 11, gdzie produkcja piwa trwa nieprzerwanie od 1499 roku! Miejsce kultowe, wręcz legendarne, którego żaden miłośnik złotego trunku nie może pominąć!
Zwiedzanie Pragi — co zobaczyć podczas city break w Pradze?
I tak oto płynnie (o ironio!) doszliśmy (niechwiejnym krokiem) do zabytków Pragi. Większość turystów swoją przygodę z czeską stolicą rozpoczyna od Placu Wacława (Václavské náměstí), nad którym góruje okazały budynek Muzeum Narodowego (aktualnie przepięknie odnowiony) oraz pomnik patrona Czech — św. Wacława na koniu. Jest to lubiane miejsce spotkań, niegdyś ważnych wydarzeń politycznych, a aktualnie demonstracji, wieców itp. Znajdują się tu liczne hotele, restauracje, bary i sklepy popularnych sieciówek. Schodząc w dół popularnym Vacłaviakiem dojdziemy do skrzyżowania z innym ważnym deptakiem, Na příkopě. Na tej ulicy znajdziemy kolejne sklepy, bary i restauracje.
Wybierając kierunek na wschód, dotrzemy do Náměstí Republiky. Jest plac-granica Starego i Nowego Miasta. W tej okolicy znajduje się kilka budynków godnych uwagi. Jednym z nich jest dom towarowy Kotva. Zaprojektowany przez czeskich architektów i zbudowany w latach 1970-1975, swojego czasu był największym sklepem w Czechosłowacji. Dziś, pomimo przeprowadzonej kilka lat temu renowacji, nie jest już tak imponujący. Zachował jednak styl “domu towarowego”, gdzie w odróżnieniu od współcześnie znanych nam galerii handlowych asortyment jest prezentowany według rodzaju na odpowiednich piętrach, a nie według marek. Na przykład na danej kondygnacji jest tylko obuwie różnych producentów, konfekcja damska, męska itd.
Co musisz zobaczyć w Pradze?
Obecní dům
Jeden z najpiękniejszych i najbardziej znanych secesyjnych budynków w Pradze. Zbudowany został w latach 1905-1912, a dekoracje zawdzięczamy najwspanialszym czeskim artystom tego okresu. Aktualnie odbywają się tu koncerty oraz wystawy. Na parterze działają restauracja i kawiarnia. Warto wejść do środka na kawę i ciastko. Pomimo to, że ceny nie należą do najniższych, piękne wnętrza rekompensują ten wydatek. Miłym akcentem jest również muzyka fortepianowa na żywo. Maniaków kina z pewnością zainteresuje fakt, że restauracja zagrała w filmie „Obsługiwałem angielskiego króla” na podstawie powieści Bohumila Hrabala o tym samym tytule.
Prašná brána
Jeden z symboli miasta. Brama, której budowę rozpoczęto w 1475 roku, a w XVII i XVIII wieku służyła jako skład prochu — stąd jej współczesna nazwa. Przechodząc przez nią, znajdziemy się na ulicy Celetnej, która prowadzi wprost do Rynku Starego Miasta. Idąc tym deptakiem pełnym restauracji i sklepów z pamiątkami, warto patrzeć nie tylko przed siebie, ale też do góry. Na rogu ulicy Ovocný trh znajduje się oryginalna kubistyczna kamienica Dům U černé Matky Boží, czyli Dom Czarnej Madonny, gdzie w narożniku zobaczmy czarną barokową figurkę Matki Boskiej.
Praski Rynek
Najważniejszy plac miasta, wokół którego od wieków toczy się życie Prażan. Zwróćcie uwagę na otaczające go budynki, z których najważniejszy jest Ratusz, ze słynnym zegarem astronomicznym Orloj. Łatwo jest go znaleźć na ścianie budynku, ponieważ zazwyczaj wpatrują się w niego setki oczu. Nic dziwnego, jest to majstersztyk sztuki średniowiecznej. Przedstawia położenie ciał niebieskich, aktualny miesiąc oraz ruchome postaci apostołów, Śmierci, Turka, Marności i Chciwości. Wciąż działa. Na Rynku ponadto wyróżniają się budynki gotyckiego kościoła Marii Panny przed Tynem, barokowego kościoła św. Mikołaja oraz pomnik Jana Husa, będący popularnym miejscem spotkań. Uliczki wokół Rynku pełne są restauracji specjalizujących się w czeskiej kuchni, barów z piwem oraz stoisk z pamiątkami.
Most Karola w Pradze
Idąc szlakiem królewskim m.in. ulicą Karlovą dojdziemy do Mostu Karola. Jest to najstarszy na świecie zachowany most kamienny. Jego budowę rozpoczęto w 1357 roku. Ma prawie 516 m długości i ok. 9,50 m szerokości. Znajduje się na nim 30 figur, po 15 z każdej strony. Najbardziej popularną jest postać Jana Nepomucena z płaskorzeźbą ukazującą scenę jego śmierci: zakneblowany i związany został wrzucony do Wełtawy. Wyrok wydał król Wacław IV. Powód? Nepomucen nie chciał wyjawić, co na spowiedzi wyznała żona władcy Zofia Bawarska. Rzeczoną figurę znajdziemy z łatwością, gdyż pod nią zazwyczaj ustawiona jest kolejka osób czekających na możliwość dotknięcia wizerunku męczennika. Porzekadło głosi, że święty spełnia prośby kierowane do niego w tym miejscu. Charakterystycznym widokiem na Moście Karola są też koncertujący muzycy, malarze i portreciści oraz sprzedawcy pamiątek, które są bardzo ładne, choć drogie. Most Karola jest jedną z najbardziej popularnych atrakcji miasta, dlatego należy się spodziewać tłumów turystów.
Mała Strana
Dzielnica Pragi położona u stóp Hradczan na lewym brzegu Wełtawy. Wiele kamienic i uliczek jest tu w stylu barokowym, w tym kościół św. Mikołaja z charakterystyczną kopułą widoczną w panoramie miasta. Podobno lubił tu bywać Mozart.
Hradczany
Królewska dzielnica górująca nad Pragą. Kompleks budynków znajdujących się na wzniesieniu po lewej stronie Wełtawy. Obejmuje Zamek królewski, Bazylikę św. Jerzego, Katedrę św. Wita, Belweder z ogrodami królewskimi oraz Złotą uliczkę. Żeby dostać się na ten obszar, musimy przejść przez kontrolę bezpieczeństwa. Strażnicy bardzo szczegółowo sprawdzają każdego pod kątem posiadania niebezpiecznych przedmiotów. Jest skaner torebek jak na lotnisku oraz kontrola wykrywaczem metalu. Może się zdarzyć, że zarekwirują nam na przykład scyzoryk czy nożyczki. W sezonie wiąże się to z dużymi utrudnieniami i kolejkami, niekiedy na parędziesiąt minut czekania. Sprytnym sposobem na uniknięcie i kolejki, i kontroli jest niepozorne wejście ukryte przy ulicy U Brusnice. Trzeba niestety nadłożyć nieco drogi, ale za to wejdziemy bez problemu, uśmiechając się jedynie do jednego strażnika. Zaletami tego rozwiązania są możliwość zobaczenia imponującej Katedry św. Wita z zupełnie innej perspektywy oraz spacer miłym parkiem. O pełnej godzinie na wzgórzu ma miejsce godna uwagi zmiana warty przy budkach strażników. Do zwiedzania wnętrz najważniejszych obiektów na Hradczanach potrzebny jest bilet. Obejmuje on wstęp do Katedry św. Wita, Pałacu królewskiego, Bazyliki św. Jerzego oraz na Złotą uliczkę. Do kupienia przez internet albo w kasach na miejscu. Wejście na wieżę Katedry dodatkowo płatne. Innym ciekawym, zwłaszcza dla najmłodszych, miejscem na Hradczanach jest Muzeum Zabawek. Czynne codziennie od 9.30 do 17.30. Cały kompleks Hradczan jest dostępny dla zwiedzających do godziny 18.
Muzeum Narodowe w Pradze
Jeżeli lubimy zwiedzać muzea, albo trafi nam się deszczowy dzień, warto wybrać się do wspomnianego wcześniej Muzeum Narodowego, które po remoncie i pandemii gości zwiedzających. Bilety można kupić przez internet oraz w kasie bądź automacie na miejscu. W podziemiach znajdują się szatnie oraz szafki, w których po umieszczeniu 20 koron depozytu możemy zostawić nasze rzeczy. Zbiory są bardzo “tradycyjne”, coś, czego się spodziewamy po tego typu placówce. Wystawy dotyczące historii Czech (dawnej i współczesnej), numizmatyka, ekspozycja zwierząt od najmniejszych bezkręgowców i prehistorycznych gatunków po największe ssaki oraz przepiękna kolekcja minerałów (dla niej samej warto tu przyjść). Nowością jest możliwość wejścia na kopułę, z której można podziwiać panoramę całej Pragi. Minusami tego obiektu jest duże zainteresowanie, a co za tym idzie, tłok. Zwłaszcza przy brzydkiej pogodzie. Uciążliwa jest też zbyt mała ilość toalet. Poruszanie się po muzeum teoretycznie powinna nam ułatwić aplikacja, którą można ściągnąć, niestety jej obsługa jest mało intuicyjna. Oznakowanie budynku też nieco szwankuje.
Oaza na starym mieście
Uroczą enklawą zieleni w sercu miasta jest Františkánská zahrada, niewielki, ale bardzo zadbany ogród pośród budynków. Dorośli mogą tu chwilę odetchnąć od zgiełku miasta, a dzieci pobawić się na niewielkim placu zabaw. Wejście od ulicy Vodiczkowej (przecznica Vaclavskiego Namiesti) przez pasaż przy kinie Svetozor.
Tańczący Dom — charakterystyczny zabytek w Pradze
Pozostając w Nowym Mieście można wybrać się zobaczyć Tańczący Dom, (Tančící dům) – awangardowy budynek powstały w 1996 roku, zaprojektowany w stylu dekonstruktywistycznym przez Vlado Milunića i Franka Gehry’ego. Jego kształt miał przywodzić skojarzenia z tańczącymi Fredem Astairem i Ginger Roberts. Mieszczą się tam biura oraz na dachu taras i restauracja. 25 lat temu nowoczesny i odważny, aktualnie nieco pretensjonalny, mimo to wciąż popularny.
Co jeszcze zobaczyć w Pradze?
Wzgórze Petřín
Ciekawą atrakcją jest wzgórze Petřín, niedaleko Hradczan. Można na nie wjechać kolejką (Lanová dráha na Petřín) linowo-terenową. Jest to wyjątkowa konstrukcja, która działa od 1891 roku i w początku swojego istnienia była najdłuższą kolejką linową w Cesarstwie Austro-Węgierskim. Aktualnie kursuje co 10-15 minut. Bilet kosztuje 60 Kc i można go kupić w automatach na przystankach. Posiadacze biletów miejskich 24- i 72-h mogą korzystać z usług kolejki. Ze wzgórza rozciąga się piękna panorama miasta. Poza tym warte uwagi są wieża widokowa zbudowana na wzór wieży Eiffla, obserwatorium astronomiczne, labirynt luster oraz piękne ogrody.
Barrandov, Žižkov i Smíchov
Kto nie widział “Amadeusza”? Oscarowy film Milosa Forman jest tylko przykładem dzieła kręconego między innymi w Pradze. Studio filmowe Barrandov od roku 1933, kiedy 25 stycznia był pierwszy dzień zdjęciowy, działa w dzielnicy o tej samej nazwie. Jest to prawdziwa gratka dla miłośników filmu. W momencie pisania artykułu przygotowywana jest oferta zwiedzania z przewodnikiem dla grup zorganizowanych i indywidualnych gości.
Skoro już jesteśmy przy dzielnicach spoza popularnych turystycznych szlaków, to nie sposób pominąć dwóch: Žižkova i Smíchova. Obie nie są oddalone znacznie od Starego Miasta, nie dociera natomiast do nich metro, przez co komunikacja jest nieco trudniejsza. W obu tych dzielnicach znajdziemy oferty noclegów w znacznie bardziej przystępnych cenach niż w centrum. Žižkov jest dzielnicą nierozerwalnie związaną z Bohumilem Hrabalem, a wielbiciele jego talentu mogą się wybrać na spacer śladami ulubionych miejsc pisarza (przede wszystkim barów). Przy ładnej pogodzie można się skusić na wjazd na wieżę telewizyjną, z której widok roztacza się ponoć na 100 km. W roku 2000 na wieży pojawiły się jako tymczasowa instalacja rzeźby raczkujących dzieci (Miminka), których autorem jest znany czeski artysta David Černý. Ze względu na pozytywną reakcję prażan i turystów zostały jednak na stałe. Na wysokości 93 m jest punkt widokowy składający się z trzech kabin. Na niższym poziomie działa kawiarnia i restauracja. Bilety można kupić przez internet (ważne dwa miesiące od daty zakupu), bądź w kasie na miejscu.
City break w Pradze — nie ma sensu szukać wymówek
Praga jest cudownym miastem, które od lat czaruje turystów licznie do niej przybywających. Ma do zaoferowania coś ciekawego dla każdego i o każdej porze roku. Wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia, jest pełna kwiatów i zieleni. Latem, podczas wakacji, kiedy można odetchnąć od skwaru, popijając zimne piwo nad rzeką. Jesienią, cała w brązach, czerwieniach i złocie. Zimą, romantyczna i przytulna, pachnąca grzanym winem i pysznościami sprzedawanymi na jarmarkach adwentowych. Doskonały wybór dla wszystkich! Dla miłośników historii i sztuki. Dla rodzin z dziećmi. Dla chcących się pobawić i poimprezować — kłania się jako destynacja sylwestrowa. Dla zakochanych, którzy pragną się zgubić wśród uroczych uliczek. Nie będą rozczarowani smakosze doskonałego jedzenia czy trunków. Miasto przystępne, gościnne i absolutnie magiczne.