Od wieków Krzywa Wieża w Pizie budzi ciekawość i zdumienie. Jej niezwykłe przechylenie jest źródłem wielu teorii i legend. W tym artykule przyjrzymy się bliżej historii budowy tej ikonicznej wieży i odkryjemy, co naprawdę spowodowało jej przechylenie.
Budowę Krzywej Wieży rozpoczęto w 1173 roku jako dzwonnicy dla pobliskiej katedry. Jej projekt przypisuje się architektowi Diotisalviemu, którego imię odnaleziono wyryte w kamieniu. Wieża miała być ostatnim elementem imponującego kompleksu budowli sakralnych na Campo dei Miracoli (Polu Cudów), w skład którego wchodzą również katedra, baptysterium i cmentarz.
Pierwsze problemy pojawiły się już na wczesnym etapie budowy. Po wzniesieniu zaledwie trzech pięter zauważono, że wieża zaczyna się niebezpiecznie przechylać. Jak się okazało, budowniczowie popełnili poważny błąd – fundamenty wieży miały zaledwie trzy metry głębokości i zostały posadowione na niestabilnym, miękkim gruncie złożonym głównie z gliny, żwiru i muszli. Dodatkowo, ówcześni inżynierowie nie wzięli pod uwagę faktu, że jedna strona wieży będzie bardziej narażona na osiadanie ze względu na nierównomierne nasłonecznienie.
Ze względu na niepokojące przechylenie oraz toczące się w tym czasie wojny z sąsiednimi miastami, budowę wieży przerwano na blisko 100 lat. Paradoksalnie, ta długa przerwa pozwoliła gliniastemu podłożu nieco się ustabilizować i zapobiegła zawaleniu się konstrukcji.
Prace wznowiono dopiero w 1275 roku. Kolejni architekci, Giovanni di Simone i Giovanni Pisano, próbowali zniwelować przechył, dobudowując piętra z jednej strony nieco wyższe. Dzięki temu zabiegowi udało się częściowo skorygować odchylenie, nadając wieży charakterystyczny, lekko zakrzywiony kształt. Ostatecznie budowę ukończono w 1350 roku, a w 1372 zawieszono na wieży dzwony.
Mimo prób korygowania odchylenia, przechył Krzywej Wieży stale się powiększał. Od 1911 roku kąt nachylenia był regularnie monitorowany – obiekt odchylał się średnio o 1 mm rocznie. W 1990 roku sytuacja stała się na tyle poważna, że wieżę zamknięto dla zwiedzających i rozpoczęto prace naprawcze.
Zadanie ratowania zabytku powierzono zespołowi ekspertów pod kierunkiem polskiego inżyniera, prof. Michela Jamiolkowskiego. Przez 11 lat prowadzono skomplikowane prace, mające na celu ustabilizowanie fundamentów i zmniejszenie przechyłu. Ostatecznie, dzięki zastosowaniu nowatorskich metod, udało się zmniejszyć odchylenie wieży o około 44 cm i ustabilizować jej pozycję. W 2001 roku Krzywa Wieża została ponownie otwarta dla zwiedzających.
Dzięki skomplikowanym pracom renowacyjnym i stabilizacyjnym, wieża zyskała gwarancję stabilności na kolejne 300 lat. Historia Krzywej Wieży jest fascynującą opowieścią o ludzkiej pomysłowości, determinacji i walce z siłami natury.
Mamy nadzieję, że ten artykuł przybliżył Wam historię Krzywej Wieży i pozwolił zrozumieć, jak doszło do jej powstania oraz jakie wysiłki podejmowano, by ją ratować. To niezwykłe dzieło architektury będzie jeszcze przez długie lata intrygować i zachwycać kolejne pokolenia.