Kalabria czy Kampania – który obszar Włochy jest ładniejszy?

Włochy to kraj pełen kontrastów i niezwykłego piękna. Dwa regiony na południu, Kalabria i Kampania, szczególnie przyciągają uwagę turystów swoimi krajobrazami, bogatą historią i kulturą. Choć sąsiadują ze sobą, każdy z nich ma do zaoferowania coś wyjątkowego. Przyjrzyjmy się bliżej tym zakątkom Italii.

Przegląd krajobrazów

Kalabria zachwyca różnorodnością krajobrazów. Wybrzeże Costa degli Dei (Wybrzeże Bogów) oferuje jedne z najpiękniejszych plaż we Włoszech, jak słynna plaża w Tropei z białym piaskiem i turkusową wodą. Wnętrze regionu jest górzyste, z imponującym Parkiem Narodowym Aspromonte, gdzie można podziwiać gęste lasy i malownicze wioski jak Gerace, „miasto stu kościołów”.

Krajobraz Kampanii zdominowany jest przez majestatyczny wulkan Wezuwiusz, górujący nad Zatoką Neapolitańską. U jego podnóża leżą ruiny starożytnych miast Pompeje i Herkulanum, tragicznie zniszczonych przez erupcję w 79 r. N.e. Wybrzeże Amalfi z pięknymi miasteczkami Positano i Amalfi oraz wyspy Capri i Ischia dopełniają ten bajkowy krajobraz.

kalabria-czy-kampania-ktory-obszar-Włochy-jest-ładniejszy

Kultura i historia

Kalabria ma fascynującą historię sięgającą czasów starożytnej Grecji. Pozostałości greckiej kultury widoczne są m.in. w dialekcie griko, wciąż używanym przez niektórych mieszkańców. Inną ciekawą mniejszością są Arboresze, potomkowie Albańczyków, którzy osiedlili się tu w XV w., zachowując swój język i tradycje. Warto zobaczyć ich barwne stroje podczas licznych festiwali.

Kampania to kolebka kultury, szczególnie związanej z Neapolem. To tu narodziła się pizza, a lokalna kuchnia słynie z przepysznych dań jak sfogliatella czy babà. Neapol zachwyca też zabytkami z różnych epok, od średniowiecznych kościołów po barokowe pałace. Warto odwiedzić imponujący Pałac Królewski w Casercie, wpisany na listę UNESCO.

Atrakcje turystyczne

Kalabria to wciąż nieodkryty klejnot Włoch. Oprócz pięknych plaż, jak te w Capo Vaticano, region kryje wiele skarbów. Warto zobaczyć urokliwe miasteczko Gerace z ruinami normańskiego zamku i licznymi kościołami. Miłośnicy aktywnego wypoczynku docenią możliwości trekkingu w Parku Narodowym Aspromonte, kajakarstwa w wąwozach rzeki Lao czy nurkowania w krystalicznie czystych wodach.

Kampania przyciąga miliony turystów rocznie, oferując niezapomniane atrakcje. Wybrzeże Amalfi z miasteczkami Positano, Amalfi i Ravello to obowiązkowy punkt programu, podobnie jak wyspa Capri z błękitną Grotą. Nie można pominąć Neapolu z zabytkami, muzeami i słynną pizzą. Wielką atrakcją są ruiny Pompejów i Herkulanum oraz wulkan Wezuwiusz, na który można wejść.

kalabria-czy-kampania-ktory-obszar-Włochy-jest-ładniejszy

Dostępność i infrastruktura turystyczna

Choć Kalabria jest trochę mniej dostępna niż inne regiony Włoch, podróż jest tego warta. Główne lotnisko znajduje się w Lamezia Terme, skąd kursują busy i pociągi do większych miast. Baza noclegowa rozwija się, oferując hotele różnych kategorii. W sezonie czynne są liczne biura informacji turystycznej.

Kampania ma doskonale rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. Międzynarodowe lotnisko w Neapolu zapewnia połączenia z całą Europą. Po regionie wygodnie podróżuje się pociągami i autobusami, a Neapol ma własne metro. Baza hotelowa i gastronomiczna jest bardzo bogata, odpowiadając na potrzeby turystów o różnych wymaganiach i budżetach.

Kalabria kontra Kampania

Kalabria i Kampania to dwa fascynujące regiony Włoch, każdy wyjątkowy na swój sposób. Kalabria zachwyca dzikimi krajobrazami, niezatłoczonymi plażami i nieodkrytymi skarbami. To idealne miejsce dla osób szukających autentyczności i przygody z dala od utartych szlaków.

Kampania z kolei oferuje klasyczne atrakcje, przyciągające tłumy turystów. Zabytki Neapolu, Pompeje, Wybrzeże Amalfi – to obowiązkowe punkty dla miłośników historii, kultury i pięknych widoków. Rozwinięta infrastruktura czyni ten region łatwiejszym i wygodniejszym do zwiedzania.

Reasumując, Kalabria może być lepszym wyborem dla indywidualistów, par i poszukiwaczy przygód. Kampania z kolei świetnie sprawdzi się na rodzinne wyjazdy i dla osób ceniących wygodę. Niezależnie od wyboru, oba regiony dostarczą niezapomnianych wrażeń i pozwolą odkryć prawdziwe piękno Włoch.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Przewiń do góry