Trani – co warto zobaczyć w perle Adriatyku!

Spacerując wąskimi uliczkami historycznego centrum, można podziwiać eleganckie pałace, kościoły i place. Tętniący życiem port zachęca do przechadzek wzdłuż nabrzeża, podziwiania cumujących tu jachtów i łodzi rybackich oraz delektowania się apulijskimi specjałami w nadmorskich restauracjach. Trani to idealne miejsce na spędzenie niezapomnianego dnia lub weekendu w Apulii.

Katedra św. Mikołaja Pielgrzyma

Główną atrakcją Trani jest imponująca Katedra św. Mikołaja Pielgrzyma, perła architektury romańskiej z XI wieku. Usytuowana na klifie z widokiem na Adriatyk, zachwyca intrygującą fasadą i wspaniałą rozetą. Wnętrze katedry, choć surowe, kryje cenne elementy, takie jak pozostałości oryginalnej mozaiki podłogowej z XII wieku, przedstawiającej m.in. alegorię Aleksandra Wielkiego wznoszącego się do nieba. Pod główną nawą znajduje się krypta, gdzie spoczywają relikwie patrona katedry, św. Mikołaja Pielgrzyma. Ten grecki mnich, słynący z powtarzania frazy „Kyrie eleison” („Panie, zmiłuj się”), zmarł w Trani w 1094 roku i został kanonizowany wkrótce potem.

Katedra św. Mikołaja Pielgrzyma - trani

Zamek Svevo

Kolejnym ważnym zabytkiem jest Zamek Svevo, zbudowany w latach 1233-1249 przez cesarza Fryderyka II jako twierdza obronna. Dziś zamek pełni funkcję muzeum i centrum kulturalnego, gdzie odbywają się wystawy i wydarzenia artystyczne. Z murów rozciąga się piękny widok na miasto i morze.

Stare Miasto

Spacer po Starym Mieście to podróż w czasie. Wąskie, brukowane uliczki wiją się wśród średniowiecznych kamieniczek, prowadząc do urokliwych placyków z kawiarniami. Sercem Starego Miasta jest historyczny port, tętniący życiem centrum społecznym i kulturalnym. To tu cumują kolorowe kutry rybackie i luksusowe jachty, a na nabrzeżu roi się od restauracji serwujących świeże owoce morza.

Żydowskie Dziedzictwo

Trani szczyci się także bogatym dziedzictwem żydowskim. Żydzi mieszkali tu od czasów rzymskich aż do wygnania w 1541 roku. Świadectwem ich obecności jest Synagoga Scolanova, jedna z czterech dawnych bożnic, która po wiekach użytkowania jako kościół, powróciła do pierwotnej funkcji. Warto też odwiedzić dawną dzielnicę żydowską, by poczuć wielokulturowego ducha miasta.

Miejsca Relaksu

Plaże w Trani

Trani oferuje nie tylko zabytki, ale i piaszczyste plaże, idealne na chwile wytchnienia. Jedną z nich jest Spiaggia del Monastero, gdzie można zażywać kąpieli słonecznych z dala od miejskiego zgiełku, podziwiając lazurową wodę Adriatyku.

Port i promenada

Port i nadmorska promenada to ulubione miejsca spacerów mieszkańców i turystów. Można tu podziwiać panoramę miasta z morskiej perspektywy, obserwować cumujące jachty i rozkoszować się morską bryzą, sącząc espresso w jednej z nadmorskich kawiarni.

port i promenada Trani

Kuchnia i lokalne specjały

Trani słynie także z doskonałej kuchni. Królują tu świeże ryby i owoce morza, często podawane z lokalną oliwą extra vergine i lampką słodkiego wina Moscato di Trani. Wśród najlepszych restauracji warto wymienić Palazzo Filisio – Regia Restaurant, gdzie można skosztować tradycyjnych apulijskich smaków w eleganckich wnętrzach zabytkowego pałacu.

Czy Trani warte jest zobaczenia

Trani często określane jest jako „perła Adriatyku” czy „ukryty klejnot Apulii”. Recenzenci chwalą urok tego niedużego miasta z imponującymi zabytkami, takimi jak romańska katedra św. Mikołaja Pielgrzyma górująca nad morzem, malownicza starówka z wąskimi uliczkami oraz tętniący życiem port.

Choć główne atrakcje Trani można zobaczyć w ciągu jednego dnia, wiele osób rekomenduje zostanie tu na dłużej, by w pełni doświadczyć magii miasta o różnych porach dnia i nocy, gdy nabrzeże portowe tętni życiem. Kompaktowe rozmiary Trani i jego spokojny klimat są postrzegane jako zalety dla szukających wytchnienia od zgiełku większych miejscowości.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry