Transport w Bolonii: Jak dostać się z lotniska i jak przemieszczać się po mieście?

Bolonia to jedno z najważniejszych miast w północnych Włoszech, stanowiące kluczowy węzeł komunikacyjny regionu Emilia-Romania. Dzięki doskonałemu położeniu geograficznemu i dobrze rozwiniętej infrastrukturze transportowej, Bolonia oferuje łatwy dostęp nie tylko do innych części regionu, ale także do takich miast jak Florencja, Mediolan czy Wenecja. Niezależnie od tego, czy przybywasz do Bolonii samolotem, pociągiem czy samochodem, przemieszczanie się po mieście i jego okolicach jest wygodne i sprawne.

Jak dostać się z lotniska w Bolonii do centrum?

Lotnisko Guglielmo Marconi (BLQ)

Głównym portem lotniczym obsługującym Bolonię jest Międzynarodowe Lotnisko Guglielmo Marconi (BLQ), położone zaledwie 6 km od centrum miasta. To siódme co do wielkości lotnisko we Włoszech, obsługujące zarówno loty krajowe, jak i międzynarodowe, w tym bezpośrednie połączenia z USA. Lotnisko posiada jeden terminal pasażerski z bogatą infrastrukturą handlowo-usługową.

Autobus Aerobus

Najtańszym i najprostszym sposobem na dotarcie z lotniska do centrum Bolonii jest autobus Aerobus. Kursuje on co 11 minut w godzinach od 5:30 do 24:00, łącząc lotnisko z Dworcem Centralnym (Bologna Centrale) i Stazione Borgo Panigale. Przejazd trwa około 25 minut, a bilet w jedną stronę kosztuje 6 euro. Bilety można kupić u kierowcy lub w automatach na przystankach.

Taksówki i prywatne transfery

Taksówki na lotnisku w Bolonii znajdują się tuż przed terminalem. Przejazd do centrum miasta zajmuje około 20 minut i kosztuje średnio 25 euro. Warto rozważyć też opcję prywatnego transferu, szczególnie dla większych grup. Firmy jak AtoB Transfer oferują wygodne przejazdy z lotniska z profesjonalnym kierowcą.

Wynajem samochodu

Na lotnisku w Bolonii działają liczne wypożyczalnie samochodów, co daje dużą swobodę poruszania się po mieście i okolicach. Warto jednak pamiętać, że w centrum Bolonii obowiązuje strefa ograniczonego ruchu (ZTL), do której wjazd jest płatny lub wymagane są specjalne zezwolenia. Dlatego lepiej zostawić auto na parkingu i poruszać się pieszo lub komunikacją miejską.

Transport publiczny w Bolonii

Autobusy i tramwaje

Bolonia posiada dobrze rozwiniętą sieć autobusów miejskich obsługiwanych przez TPER. Najważniejsze linie to 27, 25 i 20, łączące dworzec kolejowy z centrum i głównymi atrakcjami. Autobusy kursują w godzinach 6:30-20:00 co 7-15 minut. Bolonia ma też jedną linię tramwajową, która jednak nie dociera do ścisłego centrum.

Metrotranvia

W planach jest budowa systemu Metrotranvia, czyli połączenia tramwajowo-kolejowego, które ma usprawnić transport publiczny w Bolonii. Pierwsze odcinki mają zostać otwarte w 2024 roku i połączyć centrum z dzielnicami uniwersyteckimi i lotniskiem.

Bilety autobusowe – gdzie kupić?

Bilety na autobusy i tramwaje TPER można kupić w kioskach Tper, automatach biletowych na przystankach lub w aplikacji Roger. Ważne jest, aby skasować bilet przy wejściu do pojazdu. Obowiązują też bilety czasowe – 1,5 euro za 75 minut lub 5 euro za 24 godziny.

Inne środki transportu po mieście

Rower i hulajnoga

Bolonia to przyjazne miasto dla rowerzystów, z licznymi ścieżkami rowerowymi i systemem wypożyczalni Bike Sharing Mobike. Hulajnogi elektryczne są też coraz popularniejsze i dostępne dzięki firmom jak Bit Mobility. To świetny sposób na pokonywanie krótkich dystansów, ale należy zachować ostrożność na zatłoczonych uliczkach.

Taxi i ridesharing

Taksówki w Bolonii są wygodne, ale dość drogie. Kurs na krótkich odcinkach to około 10 euro. Alternatywą są aplikacje ridesharing jak Uber, FreeNow czy Bolt, które często oferują niższe stawki. Warto jednak uważać na korki w godzinach szczytu.

Bolonia jest naprawdę dobrze skomunikowana!

Bolonia to miasto, w którym transport publiczny i prywatny są dobrze zorganizowane i zapewniają wygodne przemieszczanie się. Dzięki bliskości lotniska, sprawnej komunikacji miejskiej i opcjom jak wypożyczalnie samochodów, rowerów czy hulajnóg, zwiedzanie Bolonii i okolic nie sprawia problemów. Kluczem do bezstresowej podróży jest wcześniejsze zaplanowanie, jak będziesz się poruszać – czy skorzystasz z autobusów, tramwajów, taksówek czy może własnego samochodu. Pamiętaj też o strefach ograniczonego ruchu w centrum. Jeśli zdecydujesz się na komunikację miejską, kup bilety z wyprzedzeniem i skasuj je przy wejściu do pojazdu. Niezależnie od wybranego środka transportu, Bolonia z pewnością zachwyci Cię swoimi zabytkami, kulturą i kuchnią. A dzięki sprawnym połączeniom, będziesz mógł też wybrać się na jednodniowe wycieczki do innych miast regionu Emilia-Romania. Więc nie zwlekaj, ruszaj odkrywać uroki Bolonii i jej okolic!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry