1143 nowe maszyny dla linii lotniczych

Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Powietrznego (IATA) zapowiada, że w tym roku przewoźnicy odbiorą 1143 nowych samolotów. Czy ta liczba może oznaczać regenerację branży lotniczej? Na optymistyczne prognozy jest jeszcze zbyt wcześnie.
Linie lotnicze odrywają się od ziemi po pandemii

Branża turystyczna, w tym także podniebni przewoźnicy, mocno odczuwa skutki pandemii i ograniczonej dostępności do podróży. Mniejsza mobilność podróżnych i globalny strach przed chorobą sprawiły, że siatki połączeń zostały radykalnie zawężone w 2020 r. W tym roku statystyki rosną, choć wciąż niewiele parametrów nawiązuje do tych z rekordowego 2019 roku. Oprócz liczby operacji lotniczych i sprzedanych biletów papierkiem lakmusowym podniebnego sektora może być liczba zamówionych maszyn lotniczych. Jak szacuje IATA, w 2021 r. przewoźnicy odbiorą od producentów 1142 samolotów. Dla porównania, w 2020 r. W hangarach linii lotniczych zaparkowano 805 odrzutowców.

Rok 2022 ma być lepszy

Stowarzyszenie Transportu Powietrznego zdradza, że w następnym roku maszyn ma być jeszcze więcej – 1622. Rosnący popyt na odrzutowce może oznaczać, że zarządy linii lotniczych prognozują poprawę koniunktury. Zagospodarowanie nowych maszyn oznacza rozbudowanie oferty połączeń lub wymianę starszych modeli na nowsze, bardziej ekonomiczne i bardziej komfortowe. Optymistyczne prognozy tłumi nieco informacja, że nie wszystkie urządzenia mogą zostać odebrane z powodu kryzysu lotniczego spowodowanego COVID-19. Sytuacja na świecie w tym temacie nadal jest dynamiczna, a przez to trudna do przewidzenia. Wiele zależy od kolejnych mutacji wirusa, liczby zaszczepionych osób i dystrybucji szczepionek do krajów mniej zamożnych. IATA ekstrapoluje, że niepewność potrwa jeszcze w dwóch najbliższych latach. Organizacja prognozuje, że popyt inwestycyjny linii lotniczych na nowe maszyny ma wyrównać się z tym sprzed pandemii dopiero w 2024 roku.

IATA odpowiada za 83% globalnego ruchu lotniczego i zrzesza 290 linii lotniczych. W tej grupie są też Polskie Linie Lotnicze LOT. Sektor lotniczy dostarcza ok. 4% światowego PKB, zapewniając zatrudnienie ok. 88 mln osób.

Może zainteresuje Cię również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze artykuły

Saloniki - co zobaczyć, najlepsze plaże i atrakcje miasta
Saloniki, drugie co do wielkości miasto Grecji, to miejsce o niezwykłym znaczeniu historycznym i kulturowym. ...
Gdzie na długi weekend? Najlepsze miejsca na krótki wypad
Długi weekend stanowi świetną szansę na oderwanie się od codziennych obowiązków, odzyskanie energii i od...
Co przywieźć z Chorwacji? Najlepsze prezenty i pamiątki do domu
Chorwacja to kraj o niezwykłym bogactwie kulturowym i przyrodniczym. Każdy region ma swoje unikalne tradycje,...
Co zjeść w Chorwacji? Najlepsze dania do spróbowania podczas wakacji
Chorwacja kusi nie tylko bajecznymi krajobrazami, ale i smakami, które potrafią zawrócić w głowie. Soczyst...
Co zabrać do Chorwacji, by w pełni cieszyć się urlopem? Sprawdź listę niezbędnych rzeczy!
Pakowanie na wakacje do Chorwacji warto dobrze przemyśleć, aby niczego nie zabrakło i móc w pełni cieszyć...
Chorwacja - gdzie warto jechać i co koniecznie zobaczyć
Chorwacja zachwyca malowniczymi wyspami, rajskimi plażami, zabytkowymi miastami i spektakularnymi parkami naro...
Macieja Płażyńskiego 38, 44-100 Gliwice
Tel: 795 967 964
Copyright ©2024 Bilety lotnicze | Relacje | Inspiracje | Porady podróżników 🌍 | Powered by Bilety lotnicze | Relacje | Inspiracje | Porady podróżników 🌍.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram