Branża turystyczna i linie lotnicze nie dają się pandemii. Kolejne fale zakażeń i mutacje wirusa nie obniżają popytu na bilety lotnicze. I choć statystyki są jeszcze dalekie od czasów sprzed pandemii, a branża jest bardzo ostrożna w optymistycznych prognozach, to niektóre dane pozwalają wierzyć, że w najbliższych miesiącach podróżowanie samolotem wróci do łask. Jedną z jaskółek zwiastujących wiosnę w sektorze przelotów lotniczych są wieści z największego lotniska w Polsce, podsumowujące dane za listopad tego roku. Port lotniczy im. Chopina obsłużył w tym okresie 714 tys. pasażerów, co jest wynikiem ponad trzykrotnie lepszym od listopada poprzedniego roku. Ten rezultat przewyższa też zakładane prognozy. Jeśli dodamy do tego zapowiedź rozbudowy siatki połączeń z Warszawy (np. lot bezpośredni ze stolicy Polski do Miami na Florydzie od grudnia oferuje PLL LOT), to może się okazać, że wkrótce wyniki Chopina będą jeszcze lepsze. Przewoźnicy zapowiadają wskrzeszenie popularnych kierunków i nowe destynacje, których do tej pory nie było w ofercie.
Wznoszące trendy widać na praktycznie całym Starym Kontynencie, jednak statystyki Chopina wyprzedzają dane płynące z innych lotnisk – m.in. w Barcelonie, Wiedniu, Pradze czy we Frankfurcie.
Biuro prasowe lotniska podaje, że w listopadzie 73% pasażerów wybrało przewoźników tradycyjnych, 18% tanie linie lotnicze, a 9% zdecydowało się na loty czarterowe. Najczęściej wybieranym przewoźnikiem są Polskie Linie Lotnicze LOT (53% wszystkich lotów pasażerskich). Jeśli chodzi o preferowane kierunki, to na trasach regularnych dominują: Paryż, Londyn, Amsterdam, Frankfurt, Kijów, a w lotach czarterowych: Hurghada, Marsa Alam, Antalya, Punta Cana i Zanzibar.
Przelotom pasażerskim wtórują statystyki cargo. Od początku roku do końca listopada 2021 r. na lotnisku Chopina odprawiono ponad 88 tys. ton ładunków, co jest wynikiem tylko nieznacznie gorszym od danych sprzed pandemii. Porównując miesiąc do miesiąca, transport cargo w listopadzie 2021 był większy od analogicznego okresu w 2020 roku o 8,5 tys. tony.