Karta EKUZ – podstawowe ubezpieczenie turysty

Temat ubezpieczeń turystycznych wciąż przez wielu globtroterów jest traktowany jako nieobligatoryjny. Tymczasem ubezpieczenie podróżnego daje bezcenny atut podczas każdego wyjazdu – spokojną głowę. Osoby, które nie chcą skorzystać z oferty komercyjnych ubezpieczalni, powinny wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) zapewniającą podstawową opiekę medyczną na praktycznie całym Starym Kontynencie.

EKUZ – dlaczego warto?

Jedna z mądrości ludowych głosi, że strzeżonego Pan Bóg strzeże, a druga dodaje, że przezorny zawsze ubezpieczony. Morały tego typu znajdują swoje zastosowanie również w podróży. Wyruszając w trasę, czy to wakacyjną, czy służbową, warto wyposażyć się w święty spokój. Ten mogą zagwarantować solidne przygotowanie do wyprawy, posiadanie planu B oraz ubezpieczenia turystyczne. O rodzajach polis ubezpieczeniowych dla turystów pisaliśmy w poprzednim artykule. Niestety, ubezpieczenia tego typu wciąż są traktowane przez większość podróżnych jako punkt nieobowiązkowy i balast dla budżetu. Faktem jest, że kompleksowa polisa ubezpieczeniowa na dłuższy wyjazd zagraniczny może słono kosztować. Osoby, które nie chcą lub nie mogą sobie pozwolić na dodatkowe koszty powinny pamiętać o wyrobieniu darmowej karty EKUZ, uprawniającej do korzystania z podstawowej opieki zdrowotnej w państwach Unii Europejskiej i EFTA.

Dlaczego warto wyrobić sobie kartę EKUZ? Jej wyrobienie nic nie kosztuje i nie jest czasochłonne – nie wymaga więc dużego zaangażowania. W zamian dostajemy świadomość, że udzielana nam pomoc medyczna będzie świadczona bez opłat, w ramach opłacanych przez nas w Polsce składek. Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego mogą wyrobić osoby ubezpieczone (np. emeryci, renciści, zatrudnieni) oraz nieubezpieczeni posiadający prawo do leczenia na zasadzie konkretnych uprawnień (np. dziecko zgłoszone do ubezpieczenia przez opiekuna prawnego). Karta jest wyrabiania indywidualnie dla każdej osoby, nie ma możliwości zamówienia karty rodzinnej.

Jak wyrobić EKUZ?

prawa należy do łatwych z natury rzeczy. Chętni na uzyskanie karty mają kilka opcji do wyboru. Sprawę można załatwić stacjonarnie – w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ, przez internet – pocztą elektroniczną, przez ePUAP lub Internetowe Konto Pacjenta (IKP), albo za pośrednictwem tradycyjnej poczty. W tym ostatnim przypadku wysyłamy wniosek i dokumenty na adres naszego oddziału lub delegatury Narodowego Funduszu Zdrowia. Decydując się na załatwienie sprawy osobiście w siedzibie NFZ, możemy liczyć, że kartę dostaniemy od ręki, po odczekaniu swojej doli w kolejce. Załatwiając sprawę online, wyrobienie dokumentu może przedłużyć się do 10 dni (szczególnie w okresie wakacyjnym), wtedy jednak nie musimy się fatygować do placówki NFZ, a nasza karta trafi do wskazanej skrzynki pocztowej. Maksimum wygody kosztem dłuższego oczekiwania. Do wyboru, do koloru. Aż chciałby się, by wszystkie sprawy administracyjne były załatwiane w naszym kraju równie sprawnie.

Co potrzeba do wyrobienia karty?

Jeśli wyjeżdżamy w celach turystycznych i przysługuje nam prawo do świadczeń zdrowotnych w Polsce, to do wyrobienia karty podczas wizyty w punkcie NFZ możemy być poproszeni o okazanie dowodu osobistego. Pracownik Funduszu samodzielnie zweryfikuje prawo do świadczeń w bazie danych i wyda kartę. Aplikując o EKUZ online, logujemy się na swoje konto pacjenta lub do ePUAP, dzięki czemu nie musimy dołączać dodatkowych dokumentów. Jeśli wnioskujemy za pomocą poczty elektronicznej lub tradycyjnej, trzeba będzie wypełnić wniosek, który można znaleźć na stronie Funduszu. Inny wniosek muszą wypełnić osoby wyjeżdżające za granicę w celu zatrudnienie. Od nich NFZ może oczekiwać dodatkowych dokumentów (np. formularz A1 lub U2). W przypadku uczniów i studentów może być też wymagana legitymacja potwierdzająca status osoby uczącej się.

Jakie świadczenia medyczne pokrywa EKUZ?

Zakres schorzeń „obsługiwanych” przez Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego jest podstawowy, tzn. mieszczą się w nim interwencje medyczne ratujące zdrowie i życie poszkodowanego, wchodzące w zakres publicznego pakietu zabiegów zdrowotnych w danym państwie. Dodajmy, że chodzi o interwencje podejmowane w wyniku zajścia nieplanowanego zdarzenia. Szczegółowy zakres regulują przepisy poszczególnych krajów. Jeśli w państwie, do którego jedziesz, wizyta u dentysty jest odpłatna dla wszystkich ubezpieczonych, to i Ty ją opłacisz z własnej kieszeni, gdy rozboli Cię ósemka. Dlatego właśnie dobrze jest zapoznać z regulacjami obowiązującymi w konkretnej destynacji. Znajdziemy je w placówkach NFZ lub internecie na stronie Funduszu. Jeżeli okaże się, że dużo świadczeń w danym państwie i tak wymaga dodatkowej opłaty, warto rozważyć wykupienie polisy obejmującej szerszy pakiet kosztów leczenia (KL) u prywatnego ubezpieczyciela.Co istotne, EKUZ nie pokrywa kosztów transportu poszkodowanego do Polski. Takie wydatki może „ufundować” polisa od komercyjnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Zwrot pieniędzy poniesionych na transport możemy też uzyskać, składając osobny wniosek o tzw. transport ekonomiczny. NFZ zapłaci za przewóz pacjenta, gdy szacunkowe koszty leczenia w Polsce będą niższe niż transport i koszty leczenia za granicą.

Karta EKUZ zakres ochrony
Karta EKUZ a komercyjne ubezpieczenia turystyczne. Źródło: PIU.ORG.PL.

Gdzie działa EKUZ?

EKUZ jest bardzo wygodna i kompaktowa – ma format karty bankowej, co sprawia, że z łatwością można ją schować w portfelu. Dodatkowo może zostać wyposażona w naklejkę w alfabecie Braille’a. Dzięki temu kawałkowi plastiku możemy skorzystać z wybranych świadczeń zdrowotnych w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) – na Islandii, w Norwegii, Szwajcarii i Liechtensteinie. Innymi słowy, EKUZ zabezpiecza osoby przemieszczające się po większości Starego Kontynentu. Jeśli wybieramy się do europejskich krajów niezrzeszonych w Unii lub planujemy zwiedzanie innego kontynentu, dobrze będzie rozglądnąć się komercyjnym ubezpieczeniem.Sporo pytań ze strony turystów budzi kwestia wyjścia ze wspólnoty przez Zjednoczone Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Jak podaje NFZ, osoby udające się na Wyspy w celu zwiedzania (pobyt tymczasowy), mogą z powodzeniem wyrobić sobie EKUZ, który nadal pokrywa podstawowe koszty leczenia na terenie UK. Analogicznie, Brytyjczycy posiadający swój odpowiednik karty EKUZ wciąż mają prawo do świadczeń medycznych w Polsce. Sytuacja ta utrzyma się do momentu wprowadzenia alternatywnych uzgodnień między UK a UE.

Ważność karty EKUZ

Dokument jest wydawany terminowo. Jego ważność zależy od tego, jaki rodzaj świadczenia Ci przysługuje i w jakiej formie odprowadzasz składki zdrowotne. Osobom pobierającym emeryturę kartę wydaje się nawet na 20 lat, osoby zatrudnione lub samozatrudnione otrzymują kartę na 3 lata, a nieletnim objętym ubezpieczeniem jako członkowie rodziny wydaje się EKUZ do chwili osiągnięcia pełnoletności. Tak więc zapaleni turyści mogą jedną kartą posługiwać podczas kilku/kilkunastu wyjazdów. Zdecydowanie krótszą ważność mają karty wydawane osobom bezrobotnym i bez ubezpieczenia. Po szczegóły odsyłamy na stronę NFZ.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Przewiń do góry