Weekend jak marzenie — city break w Paryżu

Paryż wart jest mszy! Zdanie przypisywane królowi Henrykowi IV można na wiele sposobów parafrazować, ale nie sposób się z nim nie zgodzić. Można nawet przyznać, że Paryż wart jest znacznie więcej. A już na pewno wart jest odwiedzenia. Miasto świateł. Miasto miłości. Inspiracja dla pisarzy, filmowców i artystów. Światowa stolica mody. Kto nie marzył, żeby zobaczyć je chociaż raz?! Jeżeli zdecydujemy się te marzenia spełnić, mamy szansę na bardzo ciekawą wycieczkę, podczas której każdy znajdzie coś dla siebie. Życie jest za krótkie, by zwlekać na lepszy moment na city break w Paryżu!

Francja, Paryż – informacje praktyczne

Paryż jest stolicą Francji, aktualnie największą aglomeracją Unii Europejskiej, liczącą w granicach administracyjnych niemal 2,2 mln osób, a w całym zespole miejskim ponad 12,6 mln. Od wielu lat utrzymuje się również w czołówce najczęściej odwiedzanych przez turystów miast na świecie. Latem temperatury sięgają zazwyczaj 25⁰C, z niezbyt intensywnym nasłonecznieniem. Niekiedy, zwłaszcza w ostatnim czasie, zdarzają się jednak fale upałów. Przejściowe pory roku charakteryzują się łagodną pogodą w dzień i chłodnymi nocami. Zimą rzadko pada śnieg, temperatury są zazwyczaj dodatnie w dzień, z przymrozkami w nocy. Francja należy do Unii Europejskiej, więc podczas podróżowania wystarczy nam dowód osobisty (przyda się też karta EKUZ). Walutą jest euro. W większości miejsc turystycznych można się w stopniu podstawowym dogadać po angielsku, zwłaszcza z młodszymi osobami. Możemy niestety trafić na upartego rozmówcę, który będzie utrzymywał, że to my, jako goście, powinniśmy władać jego ojczystym językiem. Gniazdka standardowe europejskie. Godzina bez zmian w stosunku do Polski.

Loty do Paryża – 3 lotniska do dyspozycji 

Do Paryża można się dostać zarówno drogą lądową, jak i powietrzną. Jest doskonale skomunikowany z całą Europą. Z Polski loty odbywają się na wszystkie paryskie lotniska, tj. port lotniczy Paryż-Roissy-Charles de Gaulle (CDG), lotnisko Orly (ORY) oraz trzeci port lotniczy zlokalizowany w pobliżu miejscowości Beauvais (BVA), położonej ok. 70 km na północ od Paryża i wykorzystywany przez loty czarterowe oraz tanie linie lotnicze. Z lotniska de Gaulle’a do centrum najłatwiej się dostać kolejką RER. Przystanki są zarówno na terminalu I jak i II. Dzięki dobremu oznakowaniu bez problemu trafimy na swój peron. Bilety można kupić w automatach oraz kasach z obsługą. Z lotniska Orly do centrum dostaniemy się najwygodniej tzw. Orlybusem. Podążając za drogowskazami, trafimy na przystanek. Autobusy kursują co około 10-15 minut. Bilet można kupić w automacie. Z Beauvais do Paryża dostaniemy się autobusem. Przystanki łatwo namierzyć po wyjściu z terminala. W tym przypadku podróż trwa aż 1,5 godziny. Bilety można kupić przez internet. Po przedostaniu się w granice administracyjne Paryża możemy się przesiąść na metro i dotrzeć do miejsca zakwaterowania.

Znajdź najlepsze połączenie do Paryża i tanie samochody na wynajem

Noclegi w Paryżu

Nie mogło być inaczej! Baza noclegowa w Paryżu jest bardzo dobrze rozwinięta. Niestety ostatnimi czasy ciężko znaleźć ofertę, którą można nazwać budżetową. Zwłaszcza jeżeli nie mamy ochoty spać w pokoju wieloosobowym ze wspólną łazienką, bądź dwuosobowym, za to w bardzo niskim standardzie i daleko od centrum. Dobrze mieć ze sobą śpiwór, bo czystość pościeli nieraz budzi wątpliwości. Jeżeli nasz hotel oferuje śniadania, należy się przygotować na tak zwane śniadanie kontynentalne, czyli croissanta z dżemem i ciepły napój (kawa, herbata bądź kakao). Wybierając lokalizację noclegu, warto zwrócić uwagę na odległość od stacji metra – dzięki temu, nawet jeżeli mieszkamy daleko od centrum, można tam z łatwością dojechać podziemną koleją. Poza tym Paryż jest bardzo rozległym miastem, dlatego każdy turysta praktycznie jest skazany na korzystanie z komunikacji publicznej. Co za tym idzie, trzeba zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Wszystkie dokumenty oraz wartościowe przedmioty należy mieć przy sobie, nie zostawiać w pokoju, ewentualnie zdeponować w sejfie. Niestety kradzieże zdarzają się często. Nawet w drogich i z pozoru bezpiecznych hotelach możemy paść ofiarą złodzieja. 

City break w Paryżu Sekwana
Jednym z alternatywnych sposobów na zwiedzanie Paryża jest rejs wycieczkowy po Sekwanie. Fot. z archiwum D. Karkosza.

Transport w Paryżu – poruszanie się po mieście

Przemieszczanie się podczas city break w Paryżu, pomimo wielkości miasta, nie jest trudne. Zawdzięczamy to sprawnemu systemowi metra, kolei podmiejskiej oraz autobusom i tramwajom. Co trzeba wiedzieć o paryskim transporcie?

Tutejsze metro jest zabytkiem samo w sobie i stanowi jeden z symboli miasta. Przede wszystkim charakterystyczne są secesyjne zejścia na stacje z napisem Metropolitain. Zaprojektowane zostały przez wybitnego architekta Hectora Guimarda i na jego cześć zwane są édicules Guimard. Pierwsza linia została otwarta podczas wystawy światowej w 1900 roku i od tego momentu sieć ciągle się rozwija. Aktualnie jest drugim co do obciążenia systemem metra w Europie, obejmuje 16 linii. Mapy metra są powszechnie dostępne w całym mieście zarówno na kieszonkowych wersjach, jak i plakatach przy stacjach. Poszczególne linie są oznakowane numerami oraz kolorami, co ułatwia orientację. Gęstość przystanków jest duża, dzięki czemu zazwyczaj w granicach kilku minut spaceru możemy znaleźć stację i kontynuować podróż pod ziemią. Wszystkie linie zaczynają kursowanie od stacji końcowych około godz. 5:30, a kończą o 1:15 następnego dnia. Trzeba brać to pod uwagę, gdy planujemy nocne zwiedzanie albo imprezę na mieście. Pociągi kursują co 4 minuty w ciągu dnia, co 8 minut wieczorami. Miasto jest podzielone na strefy, cała sieć metra obejmuje 1. i 2. zone. Bilet t+ (koszt 2 euro) sprzedawany pojedynczo lub w bloku 10 sztuk (16 euro) pozwala na jeden przejazd w sieci metra i RER w czasie maksymalnie 2 godzin od skasowania oraz w tramwajach i autobusach w czasie maksymalnie 1,5 godziny. Liczba przesiadek na jednym bilecie jest nieograniczona, ale bilet skasowany w metrze lub RER nie umożliwia przesiadki do autobusu lub tramwaju i vice versa. Bilety można kupować w automatach na przystankach i stacjach metra oraz w kasach w niektórych miejscach. Rozwiązaniem do rozważenia (jeżeli zamierzamy często używać komunikacji miejskiej) jest skorzystanie z kart wieloprzejazdowych, takich jak Navigo czy Paris Visite. Do wyrobienia karty Navigo potrzebne jest zdjęcie dokumentowe oraz nasze dane. Paris Visite jest nieco droższa, ale wydaje się być wygodniejsza dla turystów, ponieważ umożliwia również skorzystanie ze zniżek w różnych miejscach. Oba rozwiązania mają swoje mankamenty — Navigo występując w wersjach tygodniowej i miesięcznej (nie 30 lub 7 dniach, ale konkretny miesiąc lub tydzień z kalendarza). Paris Visite można kupić na wybraną liczbę dni, ale jej cena jest wysoka.

City break w Paryżu – praktyczne informacje dla zwiedzających 

Stolica Francji, podobnie jak inne zatłoczone metropolie, ma wysoki odsetek przestępczości pospolitej, przede wszystkim kradzieży. Musimy bardzo pilnować swoich rzeczy, by nie wrócić z city break w Paryżu ze złymi wspomnieniami. Złodzieje są niesamowicie sprytni i zazwyczaj pozostają nieuchwytni. Ryzyko kradzieży istnieje tak na ulicach, jak i w pokojach hotelowych. Nieprzyjemną sytuację możemy też mieć kiedy ktoś nas złapie za rękę i w ciągu dosłownie kilku sekund zaplecie nam na nadgarstku bransoletkę ze sznurka, następnie będzie się domagał niemałej zapłaty za tę “usługę”. 

Zwiedzając miasto, powinniśmy się liczyć z tym, że będziemy pokonywać pieszo duże odległości. Część ulic jest wybrukowana. Podstawą są dobre buty na płaskiej podeszwie. Panie powinny raczej zrezygnować z obcasów, nawet niewielkich. Najlepiej jest mieć przy sobie niewielką torebkę bądź plecaczek. Duże bagaże będą dla nas kłopotem przy kontrolach bezpieczeństwa na wejściu do atrakcji turystycznych.

Wybierając się na weekend w Paryżu latem, pamiętajmy o nawadnianiu oraz ochronie przeciwsłonecznej. Zimą odczuwalne temperatury są często znacznie niższe niż te pokazywane przez termometr, co jest spowodowane wysoką wilgotnością powietrza. W połączeniu ze zmęczeniem może to doprowadzić do przeziębienia. Toalety publiczne są łatwodostępne, zazwyczaj bezpłatne i w niezłym standardzie, choć czasem zatłoczone. Można również skorzystać z szaletów stojących przy popularnych trasach turystycznych, które wyglądają jak niewielkie metalowe kioski. One również są bezpłatne, zazwyczaj zastaniemy tam woda, mydło i papier toaletowy.

Kuchnia francuska nie ustępuje włoskiej – daj się skusić!

Osoby uprawiające turystykę kulinarną poczują się tu jak w raju. Niestety pod warunkiem, że wcześniej wygospodarują dużo pieniędzy. Francuzi jadają zazwyczaj trzy podstawowe posiłki. Śniadanie rano, obiad między 12 a 14 i kolację po 19.30. Niekiedy restauracje poza godzinami posiłków są zamknięte, również w weekendy. Nie znaczy to na szczęście, że poza tymi ramami czasowymi jesteśmy skazani na głód! Rano można się zaopatrzyć w tradycyjnej piekarni (boulangerie). Serwują one kawę oraz wypieki, najczęściej na wynos. Czynne cały dzień są restauracje brasserie. Rano w menu są ciepłe napoje i słodkie bułki bądź croissanty, w porze obiadowej dania a la carte bądź zestawy obiadowe tzw. formule. Wieczorami takie lokale funkcjonują jak tradycyjne restauracje. 

Znajdzie się też coś na ząb dla mniej zamożnych podróżników. Oprócz typowych fast foodów i kebabów są jeszcze sieci z jedzeniem na wagę. Często dzięki nim możemy poznać nieco kuchni francuskiej, jednak za znacznie mniejsze pieniądze. Tym, co zawsze może nas poratować w chwili głodu będą również naleśniki sprzedawane w licznych punktach z podobnymi przekąskami. Przeciętna cena za takie danie to 4,5 euro. Są wersje słodkie i wytrawne. W sezonie zimowym łatwo natkniemy się na sprzedawców jadalnych kasztanów, którzy stoją w popularnych miejscach turystycznych z wózkami i za kilka euro sprzedają swój towar zapakowany w gazetę albo gruby papier. Warto skosztować, choć to raczej nie jest prawda, że najlepsze kasztany są na Placu Pigalle. Pisząc o jedzeniu podczas city break w Paryżu, nie sposób nie wspomnieć o serach. W końcu z tego właśnie słynie Francja. Jest ich ponad 400 rodzajów, większość wyrabiana według receptur regionalnych. Sklepy specjalizujące się w tym przysmaku nazywają się fromager. Można tam kupić gotowe zestawy do degustacji, co jest bardzo wygodne dla kogoś, kto na ochotę skosztować różnych wersji. Jest to też doskonały pomysł na prezent, jeżeli chcemy obdarować bliskich pamiątką znad Sekwany. Pamiętajmy jednak, że część gatunków serów jest niezwykle aromatyczna, co może być kłopotliwe przy transporcie, zwłaszcza latem.

Paryż na weekend – co warto zobaczyć

Miasto to łączy urok historii z nowoczesnością i każdy znajdzie coś dla siebie. To, co zobaczymy zależy od tego, ile mamy czasu, jakim budżetem dysponujemy oraz na co mamy ochotę. Jest jednak kilka punktów obowiązkowych, bez zobaczenia których city break w Paryżu po prostu się nie liczy!

Zwiedzanie Paryża: Wieża Eiffla

Symbol Paryża, jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli na świecie, Żelazna Dama. Powstała 1889 roku na Wystawę Światową, a jej konstrukcja jest ażurowa dlatego, że początkowo założono, iż będzie to obiekt tymczasowy. Do 1931 roku była najwyższa na świecie. Zdetronizował ją Empire State Building w Nowym Jorku. Zwiedzanie jest możliwe, niestety wymaga sporo zaangażowania. Dla turystów dostępne są trzy poziomy, na które można wjechać windami, a na 1. i 2. również wejść po schodach. Niestety, trzeba się przygotować na długie oczekiwanie w kolejce, które wynika z przepustowości samego obiektu, remontów oraz z konieczności odbycia aż dwóch kontroli bezpieczeństwa. Nie wolno mieć ze sobą butelek z wodą, puszek, termosów, szkła, ostrych przedmiotów, takich jak noże czy nożyczki, broni, ani innych rzeczy, które mogą spowodować zagrożenie. Nasze torebki i plecaki będą prześwietlone jak na lotnisku, dodatkowo strażnik może zajrzeć do środka. Takie procedury obowiązują we wszystkich dużych turystycznych obiektach w Paryżu np. w muzeach i wynikają z ryzyka zamachu terrorystycznego. Na wejście na Wieżę Eiffla dobrze jest sobie zarezerwować kilka godzin, zwłaszcza w sezonie. Bilety można kupić zarówno w kasie, jak i przez internet. Zakup on-line teoretycznie jest bardziej wygodny, choć ma taką wadę, że zamawiamy wejście na konkretną godzinę, a ze względu na kolejkę możemy nie zdążyć.

BESTSELLERY WRZEŚNIA!

Przewodniki nawet do -45%

Okolice Wieży Eiffla

W bezpośrednim sąsiedztwie Wieży warte uwagi są dwa miejsca, z których jest piękny widok na ów obiekt. Są to z jednej strony Pola Marsowe (Champ-de-Mars), największy zielony obiekt Paryża, prowadzące do klasycystycznego budynku Ècole Militaire, gdzie mieści się uczelnia wojskowa oraz obiekty Ministerstwa Obrony. Z drugiej strony, za mostem są Ogrody Trocadero, a powyżej nich dwuskrzydłowy Pałac Chaillot, imponujący obiekt składający się z dwóch budynków oraz placu pomiędzy nimi. Wewnątrz mieszczą się muzea i instytucje kulturalne.

Zabytki w Paryżu: Pałac Inwalidów

Jest pięknym przykładem architektury klasycystycznej. Zbudowany jako przytułek dla weteranów wojennych w XVII wieku. W 1840 roku pochowano tu Napoleona Bonaparte oraz jego rodzinę. Współcześnie działa tutaj również Muzeum Wojska, posiadające największą kolekcję militariów na świecie. Dla pasjonatów tematu obowiązkowy punkt na mapie. 

Symbol Paryża – Łuk Triumfalny i okolice

Sam Łuk jest imponującą budowlą w kształcie zbliżonym do kwadratu pokrytą pięknymi rzeźbieniami. Od 1920 r. mieści się pod nim Grób Nieznanego Żołnierza, przed którym zawsze płonie ogień. Warto wejść na górny taras, skąd roztacza się przepiękny widok na miasto. Dookoła Łuku jest rondo, które ma trudno powiedzieć ile pasów i nie wiadomo, w jaki sposób kierowcy się na nim odnajdują, ale jakoś dają radę zjechać w jeden z 12 bulwarów odchodzących każdy w swoim kierunku. Najsłynniejszym z nich jest Avenue des Champs-Èlysées, czyli Pola Elizejskie. Oto jeden z najbardziej prestiżowych adresów na świecie! Jest to szeroka i bardzo zatłoczona, reprezentatywna aleja – bohaterka znanej piosenki oraz masowej wyobraźni. Dla osób odwiedzających Paryż po raz pierwszy może być rozczarowaniem, gdyż rzeczywistość nieco odbiega od wyobrażeń. Niestety jej wielkość i panujący tam tłok, zarówno ludzi, jak i samochodów, ujmuje jej uroku.

Musisz zobaczyć podczas city break w Paryżu: Plac Zgody i Luwr

Współczesna nazwa skweru (Plac Concorde – Plac Zgody) jest kontrowersyjna, zważywszy na historię tego miejsca, która jest dość krwawa. To tu bowiem stała najsłynniejsza gilotyna, pod którą życie straciło ponad 1300 osób, w tym Ludwik XVI, Maria Antonina oraz Robespierre i Danton. Aktualnie stoi tu obelisk Ramzesa II, prezent od wicekróla Egiptu ofiarowany Paryżowi w 1936 roku. 

Z kolei Luwr to jedno z największych i chyba najbardziej znane muzeum na świecie. Kilometry korytarzy, dziesiątki tysięcy dzieł sztuki, miliony odwiedzających. Punkt obowiązkowy dla każdego turysty w Paryżu. Ze względu na to, że zbiory są tak bogate, nie sposób zobaczyć wszystkiego w ciągu jednego dnia. Kompromisowym rozwiązaniem jest zaznaczenie na mapie interesujących nas dzieł sztuki i podążanie do wybranych sal. Pamiętajmy, że niektóre dzieła spotkać można w korytarzach, jak Nike z Samotraki. Już samo dostanie się do środka jest niemałym wyzwaniem ze względu na znaczne zainteresowanie. Bilety można kupić TYLKO PRZEZ INTERNET (wejściówka na konkretną godzinę). Ponadto dla obywateli Unii Europejskiej, którzy nie ukończyli 26 lat, wejście do wszystkich muzeów w Paryżu jest bezpłatne (konieczny jest dowód tożsamości). Planując wizytę w Luwrze, należy się przygotować na długie, nieraz wielogodzinne oczekiwanie w kolejce, spowodowane szczegółową kontrolą bezpieczeństwa przed wejściem (jak przy wieży Eiffla). Metodą na skrócenie oczekiwania jest wejście od strony centrum handlowego Le Carrousel. Tam wprawdzie również prawdopodobnie będzie kolejka, ale raczej mniejsza. Do tego będziemy w pomieszczeniu, które jest klimatyzowane/ogrzewane, co ma znaczenie zwłaszcza przy złej pogodzie lub zimą. Luwr jest zamknięty we wtorki.

Inne słynne paryskie muzea 

Miłośnikom sztuki polecam jeszcze dwa miejsca: Muzeum d’Orsay i Le Centre Pompidou. Pierwsze z nich mieści się w starym budynku dworca kolejowego nad Sekwaną i szczyci się bogatą kolekcją malarstwa romantycznego, akademickiego oraz dzieł z etapu początków impresjonizmu. Zobaczymy tu płótna takich mistrzów jak Delacroix czy Manet. Le Centre Pompidou jest z kolei znane ze sztuki współczesnej. Już sam budynek do niej nawiązuje ze względu na oryginalną konstrukcję, w której wszystko, co zazwyczaj jest schowane, tu zostało wyeksponowane. Mowa o wszelkich instalacjach, rurach kanalizacyjnych, czy wentylacji. Wewnątrz możemy podziwiać dzieła najważniejszych nurtów sztuki współczesnej takich jak fowizm, dadaizm, kubizm, realizm i inne. Łącznie ponad 60 tys. prac.

Le Centre Pompidou Weekend w Paryżu
Konstruktorzy Le Centre Pompidou wyszli z założenia, że budynek „nie będzie miał nic do ukrycia”… Fot. z archiwum D. Karkosza.

Weekend w Paryżu? Obowiązkowo Wzgórze Montmartre! 

Artystyczna część Paryża pełna uroczych wąskich uliczek oraz malarzy i rękodzielników sprzedających swoje wyroby, a także uroczych kawiarenek i bistro. Najbardziej imponującym punktem dzielnicy jest kościół Sacre-Cœur, czyli biała bazylika o pięciu kopułach ze zdobieniami w stylu neobizantyjskim. Z dziedzińca przed kościołem roztacza się niesamowity widok na cały Paryż.

Wyspa na Sekwanie – serce miasta

Île de la Cité to kolebka Paryża. Najbardziej znaną budowlą jest tu gotycka katedra Notre Dame, która niestety po tragicznym pożarze 15.04.2019 jest niedostępna dla turystów. Zamknięty jest też plac przed katedrą. 

Notre Dame Katedra weekend w Paryżu
Jedna z największych perełek Paryża – świątynia katedra Notre Dame wciąż jest w remoncie, a przez to jest niedostępna dla zwiedzających. Fot. z archiwum D. Karkosza.

Dzielnica łacińska

Dzielnica uniwersytecka powstała wokół pierwszych paryskich szkół. Tu można zobaczyć budynek słynnej Sorbony. Niestety wstęp do środka mają jedynie profesorowie oraz pracownicy naukowi. Innym imponującym budynkiem jest Panteon, miejsce pochówku najbardziej zasłużonych dla Francji. Wewnątrz znajduje się wahadło Foucaulta, dzięki któremu wykazał on istnienie ruchu obrotowego ziemi. W krypcie kryją się grobowce znakomitych postaci w historii takich, jak Maria Skłodowska-Curie oraz jej mąż Piotr Curie, Victor Hugo, Emil Zola, czy Josephine Baker (pierwsza czarnoskóra osoba w tym zacnym gronie).

Refleksyjny zakątek Paryża – cmentarz Père-Lachaise 

Największa paryska nekropolia, a przy okazji jeden z najpiękniejszych terenów zielonych miasta. Dla Polaków ma szczególne znaczenie ze względu na grób Fryderyka Chopina. Jeżeli mamy ochotę przespacerować się po tym pięknym terenie, podziwiając niekiedy imponujące nagrobki i mauzolea, warto przy wejściu wziąć mapę i zaznaczyć groby, na których nam zależy. Bez tego ciężko trafić w konkretne miejsce. Niekiedy władze cmentarza musiały interweniować w związku z nadmiernym zainteresowaniem nagrobkiem idola przez jego fanów. Tak było w przypadku Jima Morrisona, którego ciało zostało przeniesione nie wiadomo dokąd. Została tylko sama tablica ze względu na fanów The Doors, którzy licznie zbierali się przy grobie, urządzając imprezy z alkoholem i bezczeszcząc miejsce. Innym przykładem jest grób Oscara Wilda, który trzeba było (na prośbę wnuka pisarza) osłonić szybą, żeby uniemożliwić kolejnym fanom składanie pocałunków na pomniku.

La Défense – metropolia XXI wieku

Nowoczesne oblicze miasta, dzielnica szklanych biurowców. Podziwiać tu można współczesny łuk triumfalny, La Grande Arche de La Défense. Mieszczą się w nim hale wystawiennicze i biura. Oprócz powierzchni biznesowej w dzielnicy znajduje się również ogromne centrum handlowe z dużym supermarketem.

City break w Paryżu z dziećmi? Disneyland! 

Wizyta w Disneylandzie jest marzeniem dzieci w każdym wieku, nawet tych całkiem dorosłych. Planując kilkudniowy pobyt lub dłuższy weekend w Paryżu, możemy jeden dzień wykorzystać na jego realizację. Z miasta do Disneylandu można dojechać kolejką RER (trzeba kupić specjalny bilet, bilety t+ nie działają). Cały kompleks rozrywkowy składa się z dwóch parków. Wejściówki można kupić na jeden lub na oba. Jeżeli kupimy przez internet z wyprzedzeniem, jest znacznie taniej. W kasie w dniu wejścia zapłacimy nawet dwa razy więcej. Ze względu na wielkość obiektów ciężko jest pobawić się w obu jednego dnia. Dobrze jest mieć przy sobie przekąski, gdyż w barach i restauracjach na miejscu jest bardzo drogo. 

Paryż jesienią? Ubierz się ciepło i ciesz się wyjazdem!

Nie martw się pogodą- wybierz niezastąpione ciepłe i wygodne dodatki z wełny merino dla dorosłych i dzieci

Wersal – symbol władzy i przepychu

Miejsce chyba jak żadne inne kojarzące się z monarchią francuską. Przez lata był bowiem faktyczną stolicą kraju oraz siedzibą kolejnych władców. Na zwiedzanie rezydencji najlepiej przeznaczyć cały dzień. Do Wersalu można dojechać RERem (dedykowany bilet). Dystans ze stacji do kompleksu pałacowego to około 1,5 km. Bilety można kupić TYLKO PRZEZ INTERNET. Tu także należy się przygotować na kolejkę oraz kontrolę bezpieczeństwa.

Scroll to Top
Przewiń do góry