Ryga — city break

Ryga jest ciekawą i nietuzinkową propozycją na city-break. Posiada wszystkie przymioty, które zachęcają do zwiedzania. Bogatą i niezwykle interesującą historię, piękną architekturę, ciekawe muzea, dobrą bazę noclegową. Plątanina wąskich uliczek na starym mieście sprzyja romantycznym spacerom, w eleganckich zadbanych parkach można odpocząć wśród zieleni, a wspaniale odnowione secesyjne kamienice wprawiają w zachwyt. Wszystko to w rozsądnym budżecie i bez tłumów turystów.

Ryga — stolica Łotwy

Łotwa jest niewielkim krajem położonym nad Morzem Bałtyckim. Należy do Unii Europejskiej, walutą jest euro. Czas +1 godzina w stosunku do Warszawy — musimy przesunąć nasze zegarki o jedną godzinę do przodu. Gniazdka standardowe. Klimat umiarkowany, nieco chłodniejszy niż w Polsce. Ryga jest stolicą i największym miastem Łotwy położonym nad rzeką Dźwiną. Aktualnie liczba ludności wynosi nieco ponad 630 tys. Jest to główny ośrodek przemysłowy, naukowy i komunikacyjny kraju. Zabytkowe stare miasto wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Unikatową atrakcją dla turystów są tu secesyjne kamienice, których liczba jest jedną z najwyższych w Europie.

Ryga w kontekście historycznym

Początek istnienia miasta datuje się na rok 1201 i wiąże z postacią biskupa Albert von Buxhövdena zwanego również Albertem Ryskim, który uważany jest za założyciela. Ze względu na swoje strategiczne położenie Ryga szybko się wzbogaciła i stała się członkiem Hanzy. W średniowieczu była jednym z ważniejszych portów Bałtyku. Przez wieki bogatej historii miasto zmieniało zwierzchników oraz oficjalne wyznanie. W latach 1561-1621 było pod panowaniem Rzeczypospolitej. Następnie Szwedów i carskiej Rosji. 18 listopada 1918 roku Łotewska Rada Ludowa ogłosiła w Rydze powstanie Niepodległej Republiki Łotewskiej. Niestety potrzeba było jeszcze wielu lat zawieruchy wojennej i powstańczej, żeby ostatecznie od 21 sierpnia 1991 roku Łotysze mogli żyć we własnym, niepodległym i suwerennym kraju.

Loty do Rygi z Polski

Do Rygi można dolecieć z wielu miast w Polsce. Latają również tanie linie, dzięki czemu mamy szansę na bilet w przystępnej cenie. Port Lotniczy RIX jest zaskakująco duży, ale dobrze zorganizowany. Znajduje się ok. 6 km od centrum miasta. Po wyjściu z budynku terminala należy przejść przez parking, a następnie wyszukać wzrokiem niepozorny przystanek, skąd linią nr 22 dotrzemy do śródmieścia. Jest zwykły autobus miejski, który kursuje często- kilka razy na godzinę, do północy. Bilety można kupić w automacie, koszt to 1,5 euro. Można płacić kartą. Podróż do centrum trwa ok. 40 minut. Jeżeli nie chcemy korzystać z komunikacji miejskiej możemy jechać Boltem. Uber nie funkcjonuje na Łotwie.

Noclegi w Rydze

Baza noclegowa jest przyzwoita. Można znaleźć pokój w ramach rozsądnego budżetu. Niekiedy będziemy nawet mile zaskoczeni cenami. Standard jest zazwyczaj wysoki. Jeżeli zdecydujemy się na wynajem w obrębie śródmieścia, prawdopodobnie nie będziemy musieli korzystać z komunikacji miejskiej. Wszystkie najważniejsze dla turysty atrakcje są w zasięgu spaceru.

City break w Rydze — kuchnia łotewska

Kuchnia łotewska jest, co przyznają sami Łotysze, tematem dość trudnym. W przewodnikach przeczytamy kilka słów na jej temat i trzeba przyznać, że takie lakoniczne podejście odzwierciedla niejako rzeczywistość. Przeciętny turysta liczący na możliwość skosztowania dań lokalnych będzie miał przed sobą nie lada wyzwanie. Da się, ale trzeba mocno poszukać. Wydawałoby się, że gdzie, jak gdzie, ale w stolicy powinno się roić od szyldów reklamujących kuchnię regionalną. Nic bardziej mylnego. W pewnym sensie jesteśmy skazani na popularne dania kuchni międzynarodowej, przede wszystkim burgery i inne dania mięsne. W sukurs przychodzi nam popularna sieć restauracji o nazwie Lido. Działa ona w formule znanej też w Polsce- nakładamy na talerz to, na co mamy ochotę i płacimy według wagi. Podobnie, jak z daniami obiadowymi sprawa ma się z kawą i słodyczami. Oczywiście istnieją zarówno kawiarnie, jak i cukiernie czy lodziarnie, ale nie są one tak powszechne jak jesteśmy przyzwyczajeni w innych miastach Europy. Zdecydowaną zaletą są natomiast ceny. Tak słodkie, jak i słone potrawy kosztują podobnie jak w polskich miastach, co na pewno będzie ulgą dla naszego portfela.

Zwiedzanie Rygi

Spacer po ryskim starym mieście będzie bardzo przyjemnym doświadczeniem dla turysty. Sprzyja temu atmosfera zwiedzania pozbawionego pośpiechu. Obszar śródmieścia jest w zasięgu dłuższego spaceru. Przeciętny piechur nie będzie musiał korzystać z komunikacji miejskiej. Warto zaopatrzyć się w wygodne buty, koniecznie na płaskiej podeszwie. Część ulic w Rydze jest wybrukowana kocimi łbami. Okazuje się, że kostka, której doświadczyliśmy w innych miastach, jest, o zgrozo, wygodną opcją! Układ ulic w starym mieście jest bardzo nieregularny. Początkowo możemy mieć trudność w odnalezieniu kierunku, ale szybko się przyzwyczaimy. Poza tym zgubienie się wśród wąskich uliczek pełnych uroczych budynków jest bardzo miłym doświadczeniem.

Jeżeli naszą wycieczkę zaczniemy od północnej części starego miasta od strony rzeki, pierwszym ważnym budynkiem będzie Zamek Ryski. Powstał on w XIV wieku jako siedziba Zakonu Krzyżackiego i na przestrzeni wieków zmieniał swoje przeznaczenie. Obecnie urzęduje tu prezydent. Idąc na wschód trafimy na ulicę Torna iela. Znajdują się tu budynki będące niegdyś koszarami. Obecnie mieszczą się tu kluby, restauracje i kawiarnie. Wieczorami tętni tu życie, a w ciągu dnia można zjeść obiad albo coś słodkiego. Po drodze miniemy dwie bramy — Szwedzką oraz Prochową.

Katedra i plac centralny w Rydze

Ponieważ najlepszym sposobem poruszania się po zabytkowej części Rygi jest niespieszne spacerowanie można przyjąć kierunek odwrotny i niejako cofnąć się w kierunku rzeki, wybierając inną ulicę. Trafimy tym sposobem prędzej, czy później na plac Doma laukums, przy którym stoi Katedra. Kamień węgielny pod tę świątynię położono w 1211 roku i od tego czasu była wielokrotnie modernizowana i przebudowywana. Dzięki temu zauważalne są elementy w różnych stylach — romańskim, gotyckim i baroku. Na uwagę zasługują organy z początku XVII wieku będące swojego czasu największymi w Europie. Kolejnym imponującym budynkiem przy placu katedralnym jest Giełda Ryska. Obecnie mieści się tu muzeum sztuki. Przy bocznej uliczce Mazā Pils znajduje się zespół trzech kamienic zwanych Trzema Braćmi. Ta z numerem 17 jest uznawana za najstarszy świecki budynek w mieście. Nieopodal znajduje się kościół św. Jakuba. Jego wieża nieco ułatwi nam orientację.

Kierując się tym razem na południe, dla odmiany dotrzemy do kolejnych ciekawych obiektów: Małej i Wielkiej Gildii. Oryginalne średniowieczne budynki się nie zachowały. Te, które możemy podziwiać, zostały zbudowane w XIX wieku w stylu neogotyckim. Wielka Gildia służy obecnie filharmonii ryskiej jako sala koncertowa. Będąc w tej okolicy, warto rozejrzeć się po dachach. W tej okolicy znajduje się bowiem słynny Dom Kotów. Budynek posiada dwie wieżyczki, na szczycie których prężą się dwa czarne kocury. Obecnie będące jednym z symboli miasta, niegdyś przedmiotem skandalu, gdyż oryginalnie były ustawione ogonami w kierunku budynku Gildii ówcześnie siedziby niemieckich przemysłowców. W takiej pozycji zwierząt upatrywano symbolu pogardy dla bogactwa. Niektórzy poczuli się tym tak obrażeni, że sprawa skończyła się w sądzie, który nakazał odwrócenie kotów w innym kierunku. 

Jeżeli będziemy kontynuować spacer na południe, to niebawem dotrzemy do Placu Ratuszowego — odpowiednika rynku. Znajduje się tu przepiękny gotycki, bogato zdobiony budynek Domu Bractwa Czarnogłowych. Imponująco wygląda zarówno w dzień, jak i po zmroku wspaniale oświetlony. Przed budynkiem stoi posąg Rolanda, bohatera średniowiecznego eposu rycerskiego, przypominający o sile dawnego miasta. Właściwy ratusz znajduje się w przeciwległej pierzei placu. Ostatnim ważnym obiektem jest Muzeum Okupacji Łotwy. Czarny masywny budynek zamykający plac od strony Dźwiny. Wstęp bezpłatny.

Rejs w Rydze. Miasto widziane z poziomu statku

Ryskie stare miasto z jednej strony ograniczają wody Dźwiny, a z drugiej piękny park, który powstał na miejscu dawnych murów miejskich. Pozostałości fosy natomiast zostały wykorzystane jako kanał, po którym można odbyć przyjemny rejs statkiem bądź łódką. Przy sprzyjającej pogodzie warto się skusić na taką atrakcję. Daje to możliwość zobaczenia Rygi w zupełnie inny sposób. Dodatkowo warto posłuchać opowieści kapitana, który poza tym, że opisuje mijane obiekty okrasza opisy zabawnymi anegdotami, takimi jak wymówki spóźniających na zajęcia studentów, czy pożar w Operze. Elementem rejsu jest wypłynięcie na wody Dźwiny, dzięki czemu będziemy mogli Stare Miasto z jego pięknymi wieżami w całkiem innej odsłonie niż z perspektywy pieszego. Bilety do kupienia przez internet albo bezpośrednio u obsługi statku. Ciekawostką przyrodniczą kanałów jest to, że żyją tam bobry.

Zabytki w Rydze

Pomnik wolności

Jeden z najważniejszych symboli Rygi i Łotwy. 42-metrowy monument, na którego szczycie stoi seledynowa postać kobiety — Mildy, która trzyma w wyciągniętych dłoniach trzy złote gwiazdy- symbol trzech historycznych regionów Łotwy. Jest to popularne miejsce spotkań oraz demonstracji.

Sobór Narodzenia Pańskiego

Przepiękna, imponująca cerkiew znajdująca się przy Bulwarze Wolności. Jej wspaniała bizantyjska złota kopuła (jedna z pięciu) cudownie błyszczy i jest widoczna z wielu miejsc w Rydze nawet w pochmurne dni. Jeżeli chcemy zajrzeć do środka, musimy mieć zakryte ramiona i kolana. Dobrze, żeby kobiety miały przykryte włosy.

Łotewskie Narodowe Muzeum Sztuki

Bardzo ciekawa propozycja dla miłośników przede wszystkim malarstwa. Prezentuje bogate zbiory sztuki łotewskiej od połowy XVIII w do czasów współczesnych. Warto tam zajrzeć, żeby przekonać się, że łotewscy artyści podążali za światowymi trendami i ich dzieła nie pozostają w tyle za Paryżem, czy resztą Europy. Wstęp 8 euro. Bilety do kupienia w kasie na miejscu. Nie trzeba wcześniej rezerwować wejścia.

Wieżowiec Akademii Nauk Łotwy

Mieści się poza śródmieściem, ale majaczy w tle i każdy Polak od razu zwróci uwagę na ten budynek, gdyż jest on bliźniaczo podobny do rodzimego Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Został oddany do użytku w 1960 roku i obecnie mieszczą się tam instytucje i wydawnictwa naukowe. Na szczycie jest taras widokowy.

Secesyjna Ryga

Secesja  (fr. art nouveau) jest stylem w sztuce europejskiej, który rozwinął się na przełomie XIX i XX wieku. Charakterystycznymi jej cechami są płynne linie, asymetrie, motywy roślinne oraz inspirowane Japonią, pastelowa kolorystyka. Założeniem kierunku jest spójne wpływanie na wiele różnych dziedzin, w tym architekturę, rzeźbę, malarstwo, przedmioty użytkowe, meble, modę itp. Ryga stanowi jedno z największych skupisk budynków w stylu art nouveau w Europie. Mówi się nawet o ryskiej secesji, jako narodowej odmianie tego stylu. Rzeczywiście, w stolicy Łotwy znajduje się bardzo dużo kamienic z początku XX wieku, które dodatkowo są pięknie odrestaurowane i w dobrym stanie. Najwięcej z nich znajdziemy w tak zwanym kwadracie art nouveau, przede wszystkim przy ulicy Alberta. Tam też znajdziemy muzeum secesji (bilet 10 euro, do kupienia w kasie na miejscu). Wizyta tam jest niczym podróż w czasie. Znajdziemy się w mieszkaniu urządzonym zgodnie z obowiązującą nieco ponad 100 lat temu modą i standardami. Zwiedzimy pokoje, a także kuchnię, łazienkę i toaletę. Vis a vis kamienicy, w której mieści się muzeum jest sklep z akcesoriami w stylu art nouveau. Można tam kupić kartki, magnesy, biżuterię, akcesoria czy ubrania. Nie jest to tanie miejsce, ale przedmioty tam sprzedawane są ręcznie robione przez lokalnych artystów. Może tam właśnie kupimy sobie piękną pamiątkę z Rygi?  

City break w Rydze — podsumowanie

Ryga jest ciekawym i nietuzinkowym miejscem na city- break o każdej porze roku. Można się tam wybrać na romantyczny wypad z drugą połówką, ciekawą wycieczkę ze znajomymi, czy samotny wyjazd dla odpoczynku. Miasto to oferuje wyjątkowe zabytki świadczące o wielu wiekach skomplikowanej historii, atrakcje, które zadowolą każdego imprezowicza, a także atmosferę niespiesznego zwiedzania dla relaksu. Jak dodamy do tego ceny niższe niż w innych miastach Europy oraz brak tłumów to mamy gotowy przepis na kolejną wycieczkę. 

Może zainteresuje Cię również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze artykuły

Lot balonem w Kapadocji - ceny, terminy i praktyczne wskazówki
Kapadocja, z jej unikalnymi formacjami skalnymi i księżycowymi krajobrazami, jest jednym z najbardziej malown...
Co zobaczyć w Stambule? Przewodnik po najciekawszych atrakcjach
Stambuł, miasto na styku dwóch kontynentów, to miejsce, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością, a r...
Co zobaczyć w Pizie? Przewodnik po najciekawszych miejscach
Piza to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miast Toskanii, słynące przede wszystkim z charakterystycznej Krz...
Dlaczego Wieża w Pizie jest krzywa? Historia budowy i przechyłu
Od wieków Krzywa Wieża w Pizie budzi ciekawość i zdumienie. Jej niezwykłe przechylenie jest źródłem wie...
Kiedy powstał Watykan - jak powstało najmniejsze państwo świata?
Watykan, oficjalnie Państwo Watykańskie, to najmniejsze państwo świata pod względem powierzchni i lic...
Co warto zobaczyć w Watykanie? Kompletny przewodnik dla turystów
Watykan, najmniejsze państwo świata, skrywa w sobie niezliczone skarby sztuki, architektury i historii. To mi...
Copyright ©2024 Bilety lotnicze | Relacje | Inspiracje | Porady podróżników 🌍 | Powered by Bilety lotnicze | Relacje | Inspiracje | Porady podróżników 🌍.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram