Podróż do Kazachstanu i Kirgistanu

Osoby poszukujące turystycznych wrażeń przez duże W mogą okazać się niezaspokojone kolejną podróżą do Włoch, Francji czy Hiszpanii. Aby złamać starokontynentalną konwencję i odkryć coś zachwycającego, trzeba będzie wybrać się nieco dalej. W dzisiejszym artykule przybliżam dwa kierunki: Kazachstan i Kirgistan, zasługujące na większą atencję osób szukających pomysłów na nietuzinkowy urlop. Jak zorganizować podróż, jak dolecieć do Kazachstanu i Kirgistanu? O tym dowiesz się z lektury tego artykułu.

W stepie szerokim, którego okiem…, czyli wyprawa do Kazachstanu i Kirgistanu

Azja Środkowa to raj dla osób, które wolą podziwiać piękną naturę niż duże miasta, preferują świeże warzywa z bazaru niż produkty z supermarketu, cenią sobie bardziej bezpośrednie relacje od dostępu do internetu, czy wolą zatrzymać się w miejscu i cieszyć się życiem niż za nim gonić. To kraina z ciągle dzikimi, pięknymi krajobrazami i niezwykle gościnnymi ludźmi. Te postsowieckie kraje mogą pochwalić się przepięknymi widokami, których nie sposób spotkać w Europie. Szerokie stepy, pustynie, ogromne góry, największe jeziora – skala każdej scenerii robi wrażenie. Wszystkie informacje o tym, co warto zobaczyć w Kazachstanie i Kirgistanie, jak się do nich dostać drogą lotniczą, ile kosztują bilety lotnicze, zebrałam w poniższym artykule. Po jego lekturze przekonasz się, że Kazachstan czy Kirgistan są bardziej dostępne, niż mogłoby Ci się wydawać.

Zwiedzanie Kirgistanu – turystyka na wysokim poziomie

Ta niewielka republika w Środkowej Azji zachwyca przede wszystkim wspaniałymi krajobrazami. Kirgistan kojarzony jest głównie z górzystymi terenami i słusznie, bo ponad połowa kraju leży na wysokości powyżej 2500 m n.p.m. Jeśli już turyści wybierają ten kierunek, to zazwyczaj ich wyprawa polega na górskim trekkingu. Doskonałą bazą do tego typu wypadów jest Karakol (Przewalsk).

Pośród szczytów Tien-Szanu sięgających ponad 7 000 m n.p.m., w śródgórskiej kotlinie rozciąga się jezioro Issyk-Kul. To największy akwen zajmujący sporą część kraju. Mieszkańcy nazywają go swoim kirgiskim morzem. Czysta, przyjemnie ciepła, lekko słona woda, fale rozbijające się o gdzieniegdzie wystające skałki i dobijające do szerokiej, piaszczystej plaży. Nic dziwnego, że jest ono nazywane „perłą Kirgistanu”. Osobiście zakochałam się w jego południowym wybrzeżu z dzikimi plażami i uroczymi wioskami.

Fot. z arch. Justyny Kolawy

Kirgistan to kraj pełen tajemnic, w którym mieszają się ze sobą legendy i fakty historyczne. W górach można spotkać dziko biegające stado koni, w miastach cudowne stare bazary, a w wioskach przyjaznych ludzi. Miejscowa ludność jest ciekawa przybyszów – nierzadko byliśmy dla nich atrakcją i prosili nas o wspólne zdjęcia. Kirgizi są bardzo życzliwi i otwarci, chętnie dzielą się z turystami swoją tradycją i pokazują piękno ich kraju. Zdarzyło nam się dostać od nowo poznanych ludzi zaproszenie do jurty, w której mieszkała wielopokoleniowa rodzina. Ugościli nas przy wspólnym stole i częstowali domowym kumysem (napój alkoholowy z mleka kobyły) i chlebem ze swojskim masłem.

Fot. z arch. Justyny Kolawy

Najlepszym obrazem gościnności tubylców jest ta scena. Będąc w jednym z miasteczek w Kirgistanie, zapytaliśmy w restauracji o kawałek ogródka na rozbicie namiotu. Zamiast tego otrzymaliśmy stół zastawiony tradycyjnymi potrawami i nocleg w pokoiku obok. Spędziliśmy z właścicielami cały dzień, poznając kuchnię, tradycje, pomagając przy uprzątnięciu sali i zaglądając do przygotowań w restauracyjnej kuchni. Pod wieczór najemca lokalu zabrał nas na wycieczkę do jednej z pobliskich atrakcji, a potem na kirgiską dyskotekę z lokalną muzyką i kazachskim koniakiem.

Niestety bieda często zmusza Kirgizów do upatrywania w turystach źródła dochodu. Sprzedawcy czy taksówkarze nigdy nie przepuszczą okazji na podreperowanie budżetu, widząc przybyszów z Europy lub Ameryki Południowej. W większych miastach często byliśmy atakowani okrzykami „taxi, taxi!”, „taxi Biszkek!”. Do tego dochodzi popularne w innych krajach naganianie do sklepów i knajp. O ile nachalność niektórych „zaganiaczy” może wywoływać w odwiedzających złość, to dzieci podbiegające do nas z wyciągniętymi rękami i bezpardonowo proszące o pieniące napawały nas prawdziwym smutkiem.

Kirgistan jest bardzo tanim krajem, ceny są około 1,5 razy niższe niż w Polsce. Walutą jest Som kirgiski – 100 som to około 4,60 zł. Kuchnia kirgiska składa się głównie z baraniny. Mimo że w lokalnych daniach można znaleźć też sporo warzyw oraz świeżych i suszonych owoców, wegetarianie mogą mieć czasem problem ze znalezieniem porządnego obiadu w restauracji. Tradycyjnymi potrawami są szaszłyki z baraniny, różnego rodzaju potrawki z baraniną i ryżem lub makaronem (lagman, plow) czy samsy (duże trójkątne pierogi z mięsem lub ziemniakami).

Loty do Kirgistanu – bilety lotnicze, lotniska, formalności

Obywatele polscy są zwolnieni z obowiązku posiadania wiz na okres do 60 dni od dnia wjazdu na terytorium Republiki Kirgistanu. Wymaganym dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty zakończenia wycieczki. W strefach przygranicznych są ograniczenia w swobodnym podróżowaniu i wymagana jest specjalna przepustka.

Najlepiej do Biszkeku dotrzeć samolotem ze Lwowa, z Berlina lub Budapesztu przez Stambuł. Bilety lotnicze do Stambułu można znaleźć za niecałe 200 zł w jedną stronę, a ze Stambułu do Biszkeku nawet za 500 zł. Na tej ostatniej trasie latają linie Pegasus Airlines i Turkish Airlines.

Odprawa online w linii Pegasus jest możliwa najwcześniej 48 godzin przed lotem i nie później niż 40 minut przed planowanym oderwaniem się maszyny od ziemi, natomiast w przypadku Turkish Airlines odprawa online zaczyna się 24 godziny przed lotem i kończy 90 minut przed odlotem. Na pokład samolotu obu linii lotniczych można wnieść bagaż podręczny ważący 8 kg (55x40x20 cm).

Na terenie lotniska Manas Airport w Biszkeku (FRU) znajduje się niewielki wybór kawiarni oraz restauracji, bankomaty oraz kantory są zlokalizowane na 1. i 2. piętrze terminalu. Istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnej sieci WiFi. Przepisy celne nie są bardziej restrykcyjne od standardów, należy jednak wziąć pod uwagę powszechną korupcję wśród urzędników i przemyśleć, co i jak dużo chcemy przewieźć.

Lotnisko Manas jest oddalone jakieś 25 km od centrum Biszkeku. Dojechać tam można taksówką za 600 somów lub busem linii 380. Ten drugi przejazd jest świadczony w ramach komunikacji miejskiej. Autobusy jeżdżą od 6:30 do 20:00, a kurs z lotniska kosztuje 40 somów. Przystanek znajduje się na ulicy Jash Gvardiya Blvd, przy skrzyżowaniu z Chuy Ave. Na terenie Kirgistanu znajdują się jeszcze dwa lotniska: Osh (OSS), które oferuje loty krajowe lub do Rosji i port lotniczy Tamchy Issyk-Kul (IKU), który obsługuje tylko połączenia z Rosją.

Kazachstan – bardzo ładne miejsce na ciekawy urlop

„KAZAKHSTAN. VERY NICE!” To oficjalne hasło promocyjne kraju. Mimo że tekst pochodzi z filmu Borat, który ironicznie przedstawia Kazachstan, to trafia w sedno. „Nasza przyroda jest very nice. Jedzenie jest very nice. A i ludzie, niezależnie od kpin Borata, też są very nice” – jak powiedział szef Kazakh Tourism. Trudno polemizować.

Kazachstan leży w sercu wielkiego eurazjatyckiego stepu rozciągającego się od Mongolii aż po Węgry. Pustka i odosobnienie powodowały, że wielu przywódców traktowało te tereny, jako idealne miejsce na zsyłkę niewygodnych ludzi. Ogrom tych stepów robi niesamowite wrażenie. Po lewej i po prawej stronie ubitej szutrowej drogi widać tylko suche żółto-pomarańczowe pola traw, aż po horyzont. Tak zapamiętałam Kazachstan. Wpłynęłam na suchego przestwór oceanu, jak pisał Mickiewicz. Właśnie w takich okolicznościach natury, w środku nocy, gdy jechaliśmy autostopem, w naszym samochodzie przebiła się opona. To było niezapomniane przeżycie, kiedy pośrodku niczego, w świetle księżyca zmienialiśmy koło.

Fot. z arch. Justyny Kolawy

Ale krajobraz Kazachstanu nie ogranicza się tylko do stepów. Im dalej na północ, tym więcej zieleni, lasów i łąk. Atrakcje przyrodnicze stanowią ważny walor tego kraju. Jako przykłady mogę podać jezioro Bałchasz, którego wody są na pół słodkie i na pół słone, oraz zbiornik Tuzkol słynący ze swoich leczniczych wód i zdrowotnego błota. Kazachstan ma również dostęp do największego jeziora świata – Morza Kaspijskiego. Warto zobaczyć śpiewającą wydmę w Ałtyn Emel, starożytne kurhany, świętą górę na stepie – Bektau Ata czy Kaindy z zatopionym lasem świerków. Górołazi z pewnością znajdą coś dla siebie na szlakach gór Ałtaj i Tien-Szan. Jedną z największych atrakcji tego kraju jest Kanion Szaryński. Brunatnorude ściany zapierają dech w piersiach, a na końcu wąwozu leniwie przepływa rzeka z lazurową wodą, drzewa jak w tropikach, kilka jurt na środku i to wszystko otoczone piaskowymi skałami. Bajkowa oaza pośród bezkresu piasków.

Fot. z arch. Justyny Kolawy

Na wejściu do Kanionu nieznajomy Kazach zaczepił nas słowami: „Czekałem tu na was!”. Miał ze sobą koniak i kiełbasę krakowską. Szedł z nami przez cały wąwóz, opowiadał historie o tym miejscu i przystawał, by zatańczyć kazachski taniec. Na końcu drogi usiedliśmy razem nad rzeką, popijaliśmy koniak, zagryzając kiełbasą, a Ali przepowiadał nam przyszłość i radził, co jest w życiu ważne. To jest właśnie magia krajów z samego serca Azji, takie przygody nie zdarzają się wszędzie, a wspomnienia zostają na zawsze. Kazachowie to wolni ludzie, którzy udomowili konie, polowali z orłami i od lat żyją na pustkowiach. Cenią swój kraj za zachwycającą, niezniszczoną jeszcze przyrodę, historię, która żyje dalej w wielu legendach, jak i wspaniałe zabytki różnych kultur.

Obowiązująca waluta to Tenge (500 tenge = 4,50 zł). Najlepiej i najbezpieczniej jest zabrać ze sobą dolary, ewentualnie euro i już na miejscu dokonać wymiany na lokalną walutę. Uważać trzeba jedynie na lotniskowe kantory, ponieważ obowiązujący w nich przelicznik jest zazwyczaj niekorzystny.

Co jeszcze warto wiedzieć, planując podróż do Kazachstanu? Należy pamiętać o zakazie fotografowania niektórych miejsc, takich jak na przykład lotniska, przejście graniczne, obiekty wojskowe, czy wybrane budynki wojskowe. Problem z robieniem zdjęć może pojawić się także w niektórych centrach handlowych.

Wybierając ubezpieczenie turystyczne do Kazachstanu, trzeba pamiętać, aby zawierało ono w sobie konkretne elementy, które pozwolą nam na spokojne wakacje. Turyści, którzy planują spędzić urlop aktywnie, uprawiając sporty, przez większość ubezpieczycieli uznawane za ekstremalne lub wysokiego ryzyka, powinni zastanowić się nad wykupieniem dodatkowego rozszerzenia dla aktywnych. Koszty leczenia dla turystów mogą okazać się dużo wyższe niż dla mieszkańców. Warto pomyśleć też o ochronie bagażu. Cena polis waha się w granicach od 30 do około 100 zł za siedmiodniowy pobyt.

Tanie loty do Kazachstanu i wizy

Od 2019 roku obywatele krajów Unii Europejskiej mogą w celach turystycznych wjechać do Kazachstanu bez wizy na okres do 30 dni. Trzeba tylko mieć paszport, którego ważność nie może być krótsza niż 6 miesięcy, licząc od daty planowanego powrotu, i który posiada przynajmniej jedną wolną stronę na stemple graniczne. Podczas pobytu w Kazachstanie warto zawsze nosić paszport przy sobie, będzie on też niezbędny np. podczas zakupu biletów kolejowych. Z dniem 11 stycznia 2020 r. został zniesiony obowiązek meldunkowy (rejestracji pobytu) dla cudzoziemców. W strefach przygranicznych trzeba mieć ze sobą specjalne zezwolenie wydane przez MSW.

Międzynarodowe połączenia lotnicze z Kazachstanem dotyczą głównie dwóch lotnisk: Nur-Sułtan (NQZ) – daw. Astana, stolica kraju, i Ałmaty (ALA). Najtańszy lot do Kazachstanu oferuje Wizzair z Budapesztu do Nur-Sułtan. Koszt biletu lotniczego to ok. 400 zł, ale można znaleźć czasem okazję za 250 zł. Do Budapesztu można dostać się autokarem Flixbus za kilkadziesiąt złotych. Dla bardziej majętnych jest też inna opcja – bezpośredni lot z Warszawy do Nur-Sułtan. Połączenie obsługuje PLL LOT, trwa ono niecałe 5 godzin i zapłacimy za nie około 600 zł.

Do Ałmatów można dolecieć z przesiadką w Stambule, liniami Pegasus, Air Astana lub Turkish Airlines (ok. 400 zł, najtaniej wychodzi Pegasus) lub w Kijowie, linią SkyUp (ok. 400 zł). Do Kijowa od 40 zł wzwyż można dostać się linią lotniczą Wizzair, Ryanair lub, od maja 2021, SkyUp. Na pokład samolotu linii lotniczej Air Astana można zabrać bagaż podręczny 8 kg o wymiarach 56x45x25 cm. Odprawa online zazwyczaj jest dostępna od 36 h do 1 h przed odlotem. Jednakże w tym momencie, ze względu na różne przepisy w poszczególnych krajach wjazdowych, odprawa online została wstrzymana, zaleca się przybycie przynajmniej 2 h przed lotem (3,5 h w przypadku lotniska w Biszkeku). W przypadku linii SkyUp odprawa online odbywa się od 24 h do 2 h przed odlotem, a bagaż podręczny nie powinien przekraczać 9 kg i 55x40x20 cm.

Lotnisko ALA znajduje się w odległości 15 km na północ od centrum miasta. Trasę Ałmaty – lotnisko obsługują autobusy nr: 79, 86, 92 oraz 106. Przed terminalem znajdziemy alternatywę – postój taksówek. Na terenie lotniska znajduje się duży wybór lokalów handlowych: sklepy wolnocłowe, salon prasowy, sklepy z pamiątkami, kawiarnie, restauracje. Na lotnisko NQZ z centrum Nur-Sułtan kursują autobusy nr 1 co 5-7 minut oraz nr 12 w odstępach co 15 min. Lotnisko obsługuje korporacja taksówkowa Astana Taxi. Na terminalu pasażerskim istnieje bezpłatny dostęp do sieci WiFi. Lotnisko jest zaopatrzone m.in. w sklepy, restauracje, kawiarnie, pocztę i bankomaty (1 i 2 piętro terminalu). W Kazachstanie znajduje się jeszcze około 20 mniejszych lotnisk.

Bilety lotnicze to nie wszystko. Liczy się też komunikacja

Podczas planowania wycieczki do środkowej Azji warto wziąć pod uwagę, że umiejętność rozmowy w języku angielskim nie jest popularna wśród lokalnej ludności. Dobrze jest znać podstawy rosyjskiego, a już na pewno przyda się znajomość cyrylicy. Przeplatając rosyjskie słowa z polskimi, można bez problemu porozumieć się na główne tematy. Przy przemieszczaniu się między krajami Azji Środkowej na pewno przyda się na bieżąco aktualizowana mapa przejść granicznych. Podany link zawiera również wiele cennych informacji przydatnych przy planowaniu podróży do tego regionu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Przewiń do góry