Jak wygląda odprawa przed lotem?

Obowiązkiem każdego pasażera jest odprawienie się na lot. W tym tekście wyjaśniam, czym jest i jak wygląda odprawa przez internet oraz odprawa na lotnisku. Wspomnę też o odprawie automatycznej i odpowiem na często zadawane pytania dotyczące odprawy przed wylotem. 

Po co komu odprawa przed lotem?

Wyjaśnienie terminu odprawy jest zasadne, bo język polskim troszkę miesza nam w terminologii lotniczej. Planując podróż, mówimy: „Kupiłem bilet do X”, a skoro kupiłem bilet, to muszę go pokazać na wejściu do środka transportu (tak robimy w pociągu lub autokarze) i mogę ruszać w siną dal. Nieco inaczej działa to w przypadku transportu powietrznego. „Kupując bilet” tak naprawdę dokonujemy rezerwacji miejsca w samolocie. Potwierdzenie rezerwacji otrzymujemy na maila od linii lotniczej lub sprzedawcy chwilę po dokonaniu transakcji. Samo potwierdzenie rezerwacji nie wystarczy jednak, by przejść kontrolę bezpieczeństwa i wejść na pokład samolotu. Aby się tam dostać, potrzebujemy karty pokładowej, czyli dokumentu, który działa jak bilet w innych środkach transportu. Żeby rezerwacja stała się kartą pokładową, musimy przejść przez krótki i nieskomplikowany proces odprawy.

Czym jest karta pokładowa?

Zanim opowiem o różnych typach odpraw, przyjrzyjmy się samej karcie pokładowej. Jak wspomniałem, jest to dokument, na którym znajdują się: imię i nazwisko pasażera, jego miejsce w samolocie, wejście, których należy wejść na pokład, zakupiony bagaż, nr lotu oraz barcode (kod QR), który będzie skanowany na lotnisku. Jeśli odprawiamy się online, na karcie pokładowej mogą znaleźć się też reklamy przewoźnika.

Kartę pokładową można mieć w formie papierowej lub jako plik w telefonie (zapisany jako PDF na dysku lub w aplikacji). Większość portów lotniczych w Europie akceptuje obie wersje, ale jednak zawsze lepiej jest mieć przy sobie wydruk. Najważniejsze jest to, by kod był czytelny dla skanera, a pracownicy lotniska mogli rozszyfrować dane pasażera (karta nie może być wymięta lub mokra). 

Odprawa na lotnisku karta pokładowa
Karta pokładowa (boarding pass) może wyglądać tak…
…ale może też wyglądać zupełnie inaczej i reklamować ofertę przewoźnika. Fot. archiwum autora.

Kiedy potrzebna jest karta pokładowa?

Bez wyrobionej karty pokładowej na lotnisku nie załatwimy zbyt wiele. Jeśli nie odprawiłeś się online, to pierwszym zadaniem będzie odprawa na lotnisku i wydrukowanie karty pokładowej. Karta pokładowa przydaje się w kilku sytuacjach:

1.           Przy nadaniu bagażu rejestrowanego. 

2.           Na wejściu do strefy kontroli bezpieczeństwa. Na samej kontroli bezpieczeństwa karta nie jest sprawdzana.

3.           Przy odprawie granicznej (choć tu bardziej liczy się dokument tożsamości).

4.           Podczas płacenia za zakupy w strefie duty free możesz być poproszony o pokazanie karty.

5.           Przy przejściu przez bramkę (gate) prowadzącą do samolotu.

Jak wygląda odprawa online?

Odprawa przed lotem może mieć różne wersje, a pierwsza z nich to odprawa przez internet. Odprawa online jest darmowa i zajmuje ok. 3-5 min. Możemy jej dokonać samodzielnie: przez aplikację przewoźnika albo logując się na stronę linii lotniczej/sprzedawcy na dane, na które została dokonana rezerwacja. Sama odprawa online jest prosta – jeśli poradziłeś sobie z dokonaniem rezerwacji, z odprawą pójdzie Ci równie łatwo. W interesie przewoźnika jest to, by proces ten był bezproblemowy, więc formularz odprawy (czy to na stronie czy w aplikacji) jest bardzo intuicyjny. Podczas odprawy przez internet będziesz potrzebował dokumentu tożsamości, z którym podróżujesz. Odprawiając się online, wpisujesz kolejno dane pasażera i wymagane detale jego dowodu tożsamości (ID lub paszport). Formularz jasno podpowiada, jakich danych wymaga od pasażera. Trudno tu się zgubić.

Pomiędzy kolejnymi wierszami formularza odprawy online sprzedawca będzie oferował kolejne usługi (dodatkowy bagaż, wybrane miejsce w kabinie, posiłek na pokładzie, fast track, wypożyczenia auta, transport lotniskowy, ubezpieczenie turystyczne itd.). Pamiętaj, że twoim obowiązkiem jest odprawienie się na lot, a kupowanie dodatków jest opcjonalne. Jeśli zdecydujesz się na odpłatne opcje, przed zakończeniem odprawy będziesz musiał uiścić opłatę za dodatki.

Na końcu każdej odprawy klikamy przycisk ODPRAW i et voilà! Rezultatem odprawy jest karta pokładowa, którą należy wydrukować i/lub zapisać w telefonie (tzw. mobilna karta pokładowa).

Kiedy możesz się odprawić przez internet?

To zależy od przewoźnika. Bezpłatna odprawa online jest dostępna zwykle na dwie doby przed wylotem. O tej dostępności zostaniesz powiadomiony przez maila lub w aplikacji przewoźnika. Jeśli chcesz to zrobić wcześniej, to wtedy trzeba będzie zapłacić. Np. Wizz Air daje możliwość odprawy online na 30 dni przed wylotem, ale jeśli zdecydujesz się zrobić to wcześniej niż na 48h przed startem, musisz wybrać jakieś konkretne (odpłatne) miejsca w samolocie, na czym Wizz Air zarabia. Podobnie jest w Ryanairze, ale tam może odprawić się już na 60 dni przed wylotem, płacąc za konkretne miejsce w samolocie. Stosunkowo krótki czas na darmową odprawę przed wylotem to jeden ze sposobów linii lotniczych na dodatkowy zarobek.

Odprawa online jest aktywna do 2-3h przed wylotem. Dokładny okres, w którym odprawa przez internet jest możliwa sprawdzisz na stronie przewoźnika, z którym podróżujesz.

UWAGA: nawet jeśli odprawiłeś się przez internet i masz wydrukowaną kartę pokładową, to i tak na lotnisku będziesz musiał przejść procedurę nadania bagażu i odprawy bezpieczeństwa.

Jak wygląda odprawa na lotnisku?

Odprawa online jest najczęstszym rozwiązaniem wśród pasażerów, bo daje dużą elastyczność, jest prosta, bezpłatna i zajmuje mało czasu. Alternatywną wersją jest odprawa na lotnisku. Jak wygląda ten sposób odprawy? Na lotnisku udajemy się do stanowiska linii lotniczej, z którą lecimy. Pracownikowi podajemy swoje dane, numer rezerwacji lotu i dane dokumentu, z którym lecimy. Ten po wprowadzeniu nas w system wydaje kartę pokładową. Zwykle w tym samym punkcie możemy nadać bagaż rejestrowany

Alternatywą są kioski samoobsługowe należące do danej linii lotniczej. Znajdziemy je w każdym większym porcie lotniczym. Automaty pozwalają rozładować kolejki związane z procesem odprawy. Na ekranie dotykowym wprowadzamy nasze dane i postępujemy zgodnie z instrukcjami. Po zakończeniu odprawy kiosk drukuje kartę pokładową. Proste, prawda?

UWAGA: Ile czasu przed odlotem należy się pojawić na lotnisku, by tam przejść odprawę? Minimum 2,5h, choć bezpieczniej będzie zarezerwować sobie 3h. 

U niektórych przewoźników, szczególnie tanich linii lotniczych, odprawa na lotnisku jest płatna. Np. w Wizz Air taka usługa kosztuje 63 zł, a w Ryanairze już 55 euro/funtów. Skąd te koszty? Domyślam się dwóch powodów. Po pierwsze, bo to kolejny sposób, w jaki można zarobić na niezorientowanych w temacie pasażerach. Po drugie, aby zniechęcić ludzi do odprawiania się na lotnisku. Im więcej odprawi się online, tym mniej personelu musi zatrudnić przewoźnik do obsługi ruchu.

UWAGA: Jeśli odprawiłeś się online, ale nie wydrukowałeś karty pokładowej, a na lotnisku orientujesz się, że nie masz telefonu, musisz udać się stanowiska przewoźnika po wydanie duplikatu karty pokładowej. Chyba nie jesteś zaskoczony, że tanie linie lotnicze skasują cię za to dodatkowo (np. Ryanair 20 euro/funtów).

Automatyczna odprawa

Niektórzy przewoźnicy (np. PL LOT, Lufthansa, Wizz Air) oferują automatyczną odprawę. Wystarczy wybrać tę opcję na etapie dokonywania rezerwacji lub później, zarządzając bookingiem. Jeśli decydujesz się na tę opcję, przewoźnik odprawi cię samodzielnie, a kartę pokładową prześle mailem lub SMSem na 24h przed wylotem. Pozwala to zaoszczędzić trochę czasu, ale też w pewien sposób pozbawia kontroli nad wprowadzeniem zmian w rezerwacji w ostatnich chwili. No i oczywiście w tanich liniach lotniczych jest to opcja płatna (Wizz Air liczy sobie za to 12 zł/pasażer). W PL LOT automatyczna odprawa nie działa przy podróżach do kraju, w których wymaga się danych paszportowych (np. USA, Rumunia, Wielka Brytania, Chiny, Japonia, Kanada).

Odprawa przed lotem FAQ:

Ile wcześniej trzeba być na lotnisku po odprawie online?

Wszystko zależy od tego, jak bardzo tolerujesz ryzyko i jaki ruch panuje na lotnisku. Jeśli masz do nadania bagaż rejestrowany, to bądź na lotnisku 150 min przed zamknięciem bramek. Jeżeli lecisz bez dużego bagażu, daj sobie 120 min.

Co się robi na lotnisku krok po kroku?

To opisałem w tekście poświęconym pierwszej podróży samolotem.

Jak sprawdzić gate na lotnisku?

Gate to bramka, przez którą pasażerowie wychodzą na płytę lotniska – ostatni etap przed wejściem do samolotu. Numeru gate’u wypatruj na elektronicznej tablicy informacyjnej (FIDS – flight information display system) po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa i strefę bezcłową. Numer gate’u wyświetla się zwykle nie wcześniej niż 2h przed odlotem.

Jak wygląda odprawa na lotnisku Chopina w Warszawie?

Podobnie jak na lotnisku w Pyrzowicach, Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, Londynie, Paryżu i Mediolanie. System odpraw lotniskowych rządzi się tymi samymi zasadami, choć oczywiście poszczególne porty lotnicze różnią się od siebie w detalach. Chodzi zarówno o rozlokowanie miejsc, w których możesz się odprawić, jak i przedziały czasowe, w których możesz to zrobić. Czas na odprawę zależy także od kierunku, w którym lecisz – pasażerowie lecący na inny kontynent muszą odprawić się wcześniej niż osoby poruszające się między lotniskami w kraju.

Co trzeba mieć ze sobą na lotnisku?

Żeby wsiąść do samolotu, musisz mieć kartę pokładową (dostaniesz ją podczas odprawy) oraz dokument podróżny (paszport lub dowód osobisty).

Jak wygląda odprawa paszportowa?

Sprawdzenie paszportu następuje po zakończeniu kontroli bezpieczeństwa. Ten etap przechodzą pasażerowie podróżujący poza granice strefy Schengen. Kontrolę dokumentów prowadzi Straż Graniczna. Polega ona na okazaniu strażnikowi dokumentu, który sprawdza go w bazie danych. Kontrola paszportowa jednego pasażera zajmuje zwykle kilka min.

Ile kosztuje wydrukowanie karty pokładowej na lotnisku, gdy nie jestem odprawiony?

To zależy od przewoźnika. Dla przykładu Ryanair za odprawę na lotnisku liczy sobie 55 euro/funtów, a Wizz Air 62 zł.

Czy trzeba wydrukować kartę pokładową?

Na większości lotnisk w Europie są honorowane mobilne karty pokładowe (w telefonie), ale wciąż istnieją porty lotnicze, w których lepiej sprawdza się drukowana karta. Stary dobry wydruk zawsze zadziała, a telefon bez dostępu do sieci czy z wyczerpaną baterią na nic się przyda.

Czy karty pokładowe mogą być czarno białe?

Zdecydowanie tak – kolor wydruku karty pokładowej nie ma żadnego znaczenia.

Czy trzeba zrobić odprawę online?

Nie, nie ma takiego obowiązku. Jeśli jednak nie zdecydujesz się na odprawę online, pamiętaj, że musi się odprawić przed wylotem na lotnisku. Bez tego nie nadasz bagażu i nie przejdziesz przez kontrolę bezpieczeństwa.

Ile godzin przed odlotem odprawa online?

Musisz to sprawdzić u przewoźnika, z którym lecisz. Zwykle odprawy online możesz dokonać nie później niż 2h przed wylotem.

Czy karta pokładowa wystarczy na lotnisku?

Nie, na lotnisko – oprócz karty – musisz zabrać także dokument tożsamości pasażera (paszport lub dowód osobisty).

Czy odprawa online jest płatna?

Odprawa przez internet jest darmowa. Opłaty mogą pojawić się przy odprawie na lotnisku i odprawie automatycznej.

Co potrzebne jest do odprawy online?

Odprawiając się przez internet, będziesz potrzebować: nr rezerwacji, danych kontaktowych (telefon, mail), z których rezerwowałeś przelot oraz dokumentu tożsamości, z którym wybierasz się w podróż.

Zgłaszam brak karty pokładowej. Co wtedy? 

Jeśli jesteś na lotnisku i nie masz karty pokładowej, to są dwie opcje. Pierwsza: nie odprawiłeś się – musisz więc przejść odprawę online lub odprawę na lotnisku. Druga: odprawiłeś się online, ale nie masz karty pokładowej (zapomniałeś wydrukować, zgubiłeś telefon itd.). W tym przypadku musisz udać się do punktu obsługi pasażera twojej linii lotniczej i poprosić o wydruk duplikatu karty pokładowej. Niektórzy przewoźnicy (np. Ryanair) mogą za to zażądać dodatkowej opłaty.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry