Wszystko, co nowe może wydawać się trudne. Nie inaczej jest z lataniem. Ten artykuł przygotowałem z myślą o osobach, które czeka pierwsza podróż samolotem. Co trzeba wiedzieć przed pierwszym lotem samolotem, by eskapada odbyła się bez stresu? Jak się przygotować na taką podróż? Jak zachować się na lotnisku? Jakie dokumenty będą potrzebne? Jak ubrać się do samolotu? Na te i podobne pytania odpowiadam w tym artykule.
Spis treści
Pierwszy lot samolotem: strach ma wielkie oczy
Każde pierwsze doświadczenie wywołuje stres. Pierwszy pocałunek, pierwszy dzień w nowej pracy, narodziny pierwszego dziecka… Strach, lęk, obawa, niepewność zwykle towarzyszą człowiekowi, gdy wybiera się tam, gdzie go jeszcze nie było. Gdy tylko tam dotrze i rozejrzy się wokoło, okazuje się, że nie było się czego cykać, a strach, jak w przysłowiu, ma tylko wielkie oczy. Mam nadzieję, że taki będzie Twój pierwszy lot samolotem. Zanim to jednak nastąpi, będziesz musiał przejść kilka etapów związanych z podróżą samolotem. Każdy z tych etapów przechodzą codziennie miliony podróżnych. Dla wielu osób pracujących w międzynarodowym środowisku, nie mówiąc już o personelu pokładowym, samolot jest regularnym środkiem transportu. Mało tego. Statystyki niezmiennie od lat dowodzą, że transport powietrzny jest najbezpieczniejszym środkiem zbiorowej komunikacji. Jesteś w stanie przypomnieć sobie, kiedy ostatni raz słyszałeś o wypadku samolotu, albo chociażby awaryjnym lądowaniu? A ilu Twoich znajomych opowiadało Ci o fantastycznych podróżach, które nie odbyłyby się, gdyby nie linie lotnicze? Skoro inni mogą, to Ty też!
Przyznaję, że ostatnie zdanie zabrzmiało dość coachowsko, czyli zupełnie nie w moim stylu. Zdaję sobie sprawę, że każdy z nas nosi w sobie różne lęki, pielęgnowane od dzieciństwa, których nie są w stanie zredukować najbardziej logiczne argumenty i liczne przykłady. Jeśli jednak nie masz aerofobii (panicznego lęku przed lataniem), to szczerze zachęcam Cię, byś spróbował odważyć się na pierwszą podróż samolotem. Oswajanie lęków lepiej wychodzi nam w stadzie, więc najlepiej będzie, jeśli znajdziesz kompana do podróży. Nie musi do być „oblatany” człowiek, ważne, żebyś miał się do kogo odezwać, gdy stracisz kuraż lub po prostu zaczniesz za dużo myśleć o swoim pierwszym locie samolotem. Lęki karmią się naszymi myślami, a te mogą popłynąć bardzo daleko, jeśli damy im na to przyzwolenie. Rozmowa z kimś może skutecznie skrócić spiralę nakręcających się strachów. Poza tym w duecie zawsze łatwiej stawiać czoła ewentualnym problemom. Jeśli we dwójkę nie wiecie, co zrobić, to nadal jesteście w kiepskim położeniu, ale macie dwa razy więcej energii, pomysłów i doświadczenia potrzebnych do tego, by przezwyciężyć kłopoty.
Pierwsza podróż samolotem krok po kroku
W praktyce kłopoty na lotniskach zdarzają się rzadko, a jeśli się pojawiają, to są efektem czyjegoś zaniedbania, złośliwości rzeczy martwych lub pogody. W praktyce zdecydowana większość lotów odbywa się na czas, a problemy w podróżach lotniczych dotyczą nielicznych. Jeśli przeczytasz ten tekst ze zrozumieniem, to coś mi mówi, że nie będziesz w tej grupie. Opisuję w nim kolejne etapy podróży, począwszy od rezerwacji bilety, poprzez to, jak zachować się na lotnisku, aż po wyjście z samolotu. Pisząc, mam na myśli najprostsze transfery po Europie ze standardowym bagażem podręcznym i nadawanym, bo zakładam, że to właśnie od takich wypadów zaczniesz przygodę z lataniem. Piszę z perspektywy osoby dorosłej, ogólnie zdrowej, podróżującej bez zwierzaka czy jakiegoś dziwnego bagażu (np. sprzętu sportowego).
Pierwszy lot samolotem – co i jak z biletem?
Nie polecisz, jeśli nie będzie Cię na liście pasażerów. Aby się tam dostać, musisz kupić sobie bilet na wybrany lot. Kupowanie biletu jest intuicyjnie proste i nie różni się znacząco od innych zakupów robionych w internecie. W telegraficznym skrócie wygląda to tak: wchodzisz na wybraną wyszukiwarkę lotów albo bezpośrednio na stronę linii lotniczej. Jeżeli korzystasz z wyszukiwarki, to porównujesz ofertę różnych linii lotniczych, a transakcji możesz dokonać przez stronę danej linii lub innych operatorów (np. Kiwi, Odopo itd.). Szukając biletu, wpisujesz miejsce startu i lądowania, wybierasz daty, liczbę pasażerów i czy interesuje Cię lot w jedną stronę, czy tam i z powrotem. Przyglądasz się propozycjom lotów, które widzisz na stronie z wynikami. Wybierasz optymalne połączenie i sprawdzasz, czy masz wystarczająco dużo kasy na koncie. Jeśli tak, to wpisujesz dane pasażera/ów, wybierasz formę płatności i potwierdzasz transakcję. Zanim kupisz, sprzedawca zaoferuje Ci możliwość dodatkowych opcji: bagażu rejestrowanego, wyboru miejsca, posiłku na pokładzie, ubezpieczenia podróży, zarezerwowania auta lub transferu lotniskowego itd. Wiadomo, każdy chce sprzedać jak najwięcej przy każdej okazji. Jeśli wiesz, że wybierasz się z wielką walizką (np. na dwutygodniowy urlop), wykup od razu bagaż rejestrowany, bo później będzie drożej. Podobnie jest w większym bagażem podręcznym (w Ryanair lub Wizzair). Resztę możesz sobie dokupić na etapie odprawy.
WSKAZÓWKA 1: Na co zwrócić uwagę przy rezerwowaniu biletu lotniczego? Oprócz ceny weź też pod uwagę: godzinę startu i lądowania samolotu (zwykle najtańsze są loty o wczesnych godzinach porannych lub kiedy lądujesz późnym wieczorem); opcje i ceny transferów lotniskowych w miejscu destynacji (może się okazać, że bilet na pociąg do Śródmieścia jest droższy niż sam bilet lotniczy); długość lotu i zmianę strefy czasowej w miejscu docelowym.
Et voilà! Na maila dostaniesz jeszcze potwierdzenie zakupu biletu z numerem rejsu i już możesz zacząć wertować przewodniki po miejscu, do którego się wybierasz.
Możliwość odprawy online – w domu załatwisz wszystkie formalności przed pierwszym lotem samolotem
Jeśli masz już potwierdzenie rezerwacji biletu (przyszło na maila), musisz zrobić jeszcze tylko jeden krok: odprawić się. Co to jest ta cała odprawa? Odprawa to takie zarejestrowanie się konkretnego pasażera na dany lot. Jej efektem jest karta pokładowa z Twoim imieniem i nazwiskiem, numer fotelu w samolocie oraz kod QR (o nim powiem później). Bez tego dokumentu wejście na pokład samolotu będzie niemożliwe. Kartę pokładową możesz mieć w formie drukowanej lub jako plik w telefonie. Jeżeli lecisz po raz pierwszy samolotem, to dla spokoju sumienia miej kartę pokładową przygotowaną w obu wersjach.
Przypomnienie o konieczności wykonania odprawy dostaniesz mailem, z reguły na dobę lub dwie przed wylotem. Wcześniej też istnieje możliwość dokonania odprawy online, ale jest ona odpłatna. Możesz odprawić się w aplikacji danej linii lotniczej, sprzedawcy biletu (np. Kiwi) lub z poziomu przeglądarki w komputerze. Przeprowadzenie odprawy jest równie intuicyjne, jak zakup biletu. Podczas wykonywania odprawy online musisz mieć przy sobie dokument tożsamości, z którym będziesz podróżować (dowód osobisty lub paszport). Zawarte w nim dane musisz podać w podczas odprawy. Odprawa online daje także możliwość zarezerwowania konkretnego miejsca w samolocie (np. przy oknie, przy wejściu, z większą przestrzenią na nogi), szybszej odprawy typu fast track (patrz niżej), ubezpieczenia turystycznego, wynajmu samochodu, kupna posiłku na pokładzie i wszystkiego, co operator może Ci jeszcze chcieć wcisnąć przed odlotem. Jeśli na etapie kupowania biletu nie kupiłeś bagażu rejestrowanego lub dodatkowego pokładowego, to zrób to koniecznie teraz. Później ta opcja będzie dużo droższa, jeśli w ogóle możliwa. Więcej o rodzajach bagażu w samolocie przeczytasz tutaj.
Jeśli przerasta Cię odprawa online, podczas kupowania biletu możesz wybrać wykonanie odprawy przez linię lotniczą (odprawa automatyczna) lub odprawę na lotnisku. Obie opcje są płatne, kolejno ok. 12 i 60 euro. Odprawić się na lotnisku możesz w punkcie obsługi pasażerów linii lotniczej, z którą podróżujesz.
Pierwszy raz lot samolotem. Kiedy należy pojawić się na lotnisku?
Gdy się już odprawiłeś i masz w dłoni kartę pokładową, trzeba będzie jakoś dostać się do portu lotniczego, z którego startujesz. Wierzę, że sobie to ogarniesz, bez moich wskazówek, tym bardziej że na lotnisko można dostać się na wiele różnych sposobów. Powiem tylko tyle, że na stronie internetowej każdego portu lotniczego jest zakładka informująca o tym, jak dane lotnisko jest połączone z najbliższymi miastami. W swojej karierze spotkałem się tylko z jednym — w Bejrucie, które nie oferowało transportu zbiorowego, czym było zachwycone lobby taksówkarskie. Na ogół więc możesz polegać na autobusach, tramwajach czy pociągach.
Zwykle bardziej kłopotliwe jest pytanie, kiedy dotrzeć na lotnisko, by spokojnie zdążyć na lot. Teorii jest wiele i żadna nie ma 100% racji. Wszystko bowiem zależy od tego, jakie jest obłożenie pasażerów i personelu w danej chwili na danym lotnisku. Nawet najsprawniejsza odprawa podróżnych może nagle dramatycznie spowolnić przez jednego zdezorientowanego delikwenta. Zrobi się korek, a poziom kortyzolu w atmosferze wzrośnie. Zaleca się, by na lotnisku być minimum 2 godziny przed wylotem.
Z moich obserwacji wynika, że bezpieczne bufory czasowe to:
120 min przed zamknięciem bramek (godzina zamknięcia bramek widnieje na karcie pokładowej, zwykle to 15-30 min przed odlotem) — jeśli nie masz bagażu rejestrowanego;
150 min przed zamknięciem bramek, jeżeli podróżujesz z wielką walizką, którą musisz nadać przed przejściem przez kontrolę bezpieczeństwa.
Przed pierwszym lotem samolotem warto być na lotnisku nieco wcześniej, by na spokojnie przejść wszystkie etapy odprawy. Jeśli odlatujesz z większego lotniska, które ma więcej terminali (np. Heathrow lub Frankfurt), daj sobie więcej czasu na odprawę, szczególnie jeśli masz kłopoty z orientacją przestrzenną w tłumie pędzących osób.
Przykład: jeśli Twój samolot odlatuje o 17:20, a bramki odprawy zamykają się o 17:00, to bądź na lotnisku o 15:00 (gdy podróżujesz tylko z podręcznym) lub o 14:30, gdy lecisz z bagażem rejestrowanym.
Pierwszy lot samolotem: jak się przygotować? Co zabrać na lotnisko?
Na lotnisku będą Ci potrzebne: karta pokładowa (dostałeś ją po odprawie online) i ważny dokument tożsamości (paszport lub dowód osobisty — to zależy, w którą część świata się wybierasz. Paszport jest lepszym rozwiązaniem, bo jest respektowany w każdym kraju i można szybciej przejść przez odprawę graniczną po wylądowaniu), który zgłosiłeś podczas odprawy. I tyle. Oczywiście przyda się też jakaś gotówka lub karta bankowa, naładowany telefon, ładowarka, słuchawki, książka, laptop… wszystko, co może Ci umilić czas podróży i oczekiwania.
Logistyka portu lotniczego — jak poruszać się na lotnisku?
Porty lotnicze mogą mocno się od siebie różnić, w zależności od gabarytów, roku budowy, przepustowości i kilku innych czynników. Pasażerowie wyruszający w podróż muszą kierować się do terminala odlotów, gdzie będzie można nadać bagaż rejestrowany, a później przejść odprawę bezpieczeństwa. Polskie lotniska nie należą do ogromnych i stosunkowo trudno się na nich zgubić.
Zasada jest prosta. Po przyjeździe na lotnisko kierujesz się do wnętrza budynku, najlepiej tam, gdzie udaje się większość innych pasażerów. Kiedy jesteś już w środku, podążasz za wskazówkami typu „Odloty/Departures”. One zaprowadzą Cię do strefy nadania bagażu i pokierują do odprawy bezpieczeństwa. Jeśli napotkasz problem lub stracisz orientację, pamiętaj, że zawsze możesz zapytać kogoś z obsługi o pomoc.
W otwartej (dostępnej dla wszystkich) strefie mieszają się pasażerowie odlatujący, przylatujący i bliscy witający/żegnający ich na lotnisku. Strefa nadania bagażu jest również ogólnodostępna, natomiast do kontroli bezpieczeństwa mogą przejść tylko pasażerowie — osoby posiadające kartę lotniskową. Punkty gastronomiczne, sklepy, apteki i saloniki z prasą znajdują się po obu stronach, czyli przed i za bramkami bezpieczeństwa.
Nadanie bagażu rejestrowanego
Twój kolejny krok zależy od tego, czy podróżujesz z bagażem rejestrowanym (wielką walizą), czy tylko z bagażem podręcznym. Prześledźmy ten pierwszy scenariusz. Jeśli lecisz tylko z bagażem podręcznym, od razu możesz przeskoczyć do odprawy bezpieczeństwa.
Jesteś już na lotnisku, a w plecaku masz kartę pokładową, niezbędne dokumenty, gadżety na drogę i wielką walizę (bagaż rejestrowany). Tę ostatnią musisz nadać przed udaniem się do kontroli bezpieczeństwa. Jak to zrobić?
Zerknij na tablicę odlotów, gdzie przy Twoim numerze lotu znajdziesz liczby. To numery stanowisk, w których możesz nadać bagaż na Twój lot. Kierując się wskazówkami infrastruktury lotniskowej, docierasz do konkretnego stanowiska nadania bagażu. Poznasz je po tym, że na monitorze nad pracownikiem obsługi lotniska wyświetla się logo linii lotniczej, godzina i Twój nr lotu. Pasażerowie podchodzą do stanowiska jeden po drugim. Pracownik prosi o pokazanie dokumentu podróży, kartę pokładową i waży bagaż. Jeśli walizka/plecak/kufer nie przekracza limitu wagi wskazanego przez przewoźnika, obsługa oznacza Twój bagaż kodem lotniska docelowego, a Tobie wręcza małą naklejkę potwierdzającą nadanie bagażu. Włóż ją do paszportu lub portfela na wszelki wielki. Po tej krótkiej procedurze możesz ruszać w dalszą podróż, a bagaż rejestrowany będzie czekał na Ciebie w porcie docelowym.
WSKAZÓWKA 3: Przed nadaniem bagażu możesz podejść do jednego z pustych stanowisk, położyć walizę na wagę i sprawdzić ciężar pakunku. Jeśli nieznacznie (1-2 kg) przekracza limit ustalony przez przewoźnika, możesz spróbować go nadać. Może pracownik przymknie oko i pozwoli Ci wysłać zbyt ciężki bagaż. Jeżeli nie będzie w humorze, to każe Ci odchudzić bagaż do limitu wagi. Wtedy trzeba odejść na bok, wyjąć z walizy rzeczy ważące 1-2 kg i włożyć je do bagażu podręcznego lub założyć na siebie. Jeśli chodzi o pozbycie się 1-2 kg, to z reguły to nie jest wielki kłopot. Gorzej, jeśli przekroczyłeś limit o 5-10 kg i nie masz jak się go pozbyć. Wtedy przewoźnik nałoży na Ciebie karę za nadbagaż. Polecisz do celu, ale z chudszym portfelem. Aby uniknąć takiej sytuacji, przed wyjściem z domu sprawdź, ile waży Twój bagaż rejestrowany.
WSKAZÓWKA 4: Na niektórych większych lotniskach (np. Stansted w Londynie) możesz być skierowany do strefy samonadania bagażu (self check-in). Tam procedura nadania bagażu jest krótsza i odbywa się częściowo z użyciem specjalnej wagi. Kontakt z pracownikiem lotniska masz dopiero w ostatniej fazie tego etapu podróży.
WSKAZÓWKA 5: Pamiętaj! Jeśli kiedykolwiek stracisz grunt pod nogami lub orientację, zawsze możesz zapytać o pomoc. Na każdym lotnisku działa punkt informacji. Dodatkowo możesz pytać też innych pracowników lotniska lub współpasażerów. Kto pyta, nie błądzi. Kto pyta, lata.
Kontrola bezpieczeństwa na lotnisku
Odprawa bezpieczeństwa to obowiązkowy punkt na wszystkich lotniskach cywilnych dla wszystkich pasażerów – tych lecących z bagażem rejestrowanym i tych podróżujących tylko z podręcznym. Zwykle wygląda to tak.
Kiedy masz już przy sobie tylko plecak/małą torbę/walizeczkę (bagaż kabinowy) kierujesz się do kontroli bezpieczeństwa. Jej celem jest odsianie podróżnych przewożących niedozwolone substancje i niebezpieczne przedmioty. Koniec końców chodzi o Twoje bezpieczeństwo. Możesz to powtarzać sobie, kiedy będziesz musiał wykazać się cierpliwością w ciągnącej się wężykiem kolejce.
Wszyscy pasażerowie kierowani są do tej samej kontroli, więc z reguły jest to zatłoczone miejsce. To wąskie gardło całej procedury odprawiania się. Aby dostać się do kontroli bezpieczeństwa, musisz pokazać kartę pokładową lub zeskanować kod QR, który się na niej znajduje. Miej kartę w pogotowiu.
Kontrola bezpieczeństwa polega na tym, że wszystkie bagaże są prześwietlane, a pasażerowie przechodzą przez bramkę wykrywającą metalowe elementy. Przez strażnika zostaniesz poproszony o włożenie swoich rzeczy do specjalnych plastikowych koszy, które przesuwają się na taśmach w kierunku skanera. Do pojemników trzeba włożyć:
- odzież wierzchnią (kurtka, bluza z kapturem, czapka, pasek do spodni);
- sprzęt elektroniczny (laptop, aparat fotograficzny, tablet, telefon, powerbank, czytnik – trzeba je wyjąć z plecaka i położyć bezpośrednio w koszu i nie przykrywać ubraniami) – od 2023 r. na niektórych lotniskach działają skanery 3D, które mogą prześwietlić sprzęt bez wyjmowania go z plecaka;
- kosmetyki (powinny być zapakowane w przezroczysty woreczek ze struną, czasami można je dostać na lotnisku);
- leki (jeśli masz je w formie płynnej, to również dla świętego spokoju warto jest zamknąć w woreczku i wyjąć z plecaka/torebki);
- prywatne drobiazgi (portfel, karta pokładowa, zegarek, biżuteria, okulary, klucze do domu lub auta);
- bagaż podręczny (czyli plecak, mała walizeczka lub torebka, z którą podróżujesz).
Kiedy już wszystko włożyłeś do pojemników (średnio na 1 pasażera przypadają 2-3 kosze – śmiało, możesz wziąć tyle, ile potrzebujesz), jesteś gotów, by przejść przez bramkę do wykrywania metali. Nie pchaj się tam jednak bez wyraźnego wskazania strażnika – przejdź dopiero wtedy, gdy ktoś z obsługi da Ci znak.
Jeśli bramka nie piszczy, wszystko jest OK i możesz iść dalej. Jeśli podczas przechodzenia uruchomi się alarm (a tak może się stać, nawet gdy nie masz na sobie nic niedozwolonego), zostaniesz poproszony o ponowne przejście. W tej sytuacji strażnik może poprosić Cię o włożenie butów do kosza i przejście w samych skarpetkach (szczególnie jeśli nosisz wysokie, zimowe obuwie). Jeśli bramka ponownie się aktywuje, to zostaniesz przeszukany manualnie przez obsługę. Tutaj inaczej niż w tańcu: panie proszą panie, a panowie panów. Bramki piszczą w różnych sytuacjach, a sygnał dźwiękowy wcale nie oznacza powodów do niepokoju. No chyba że podróżujesz z maczetą.
Załóżmy, że strażnik pozwolił Ci przejść. Jesteś więc za bramką bezpieczeństwa i możesz iść dalej, ale musisz jeszcze zabrać skanowany bagaż. Jeśli wypakowałeś wszystko zgodnie z moimi instrukcjami, a w środku nie znajdują się zabronione przedmioty (patrz niżej), to bagaż powinien przesuwać się po taśmie w twoją stronę. Jeśli osobie skanującej jego zawartość wyda się podejrzana, to wtedy bagaż trafi do rewizji, którą strażnik przeprowadza przy właścicielu pakunku. Plecak jest otwierany, a przedmiot, który wydał się podejrzany jest wyjmowany i sprawdzany. Jeśli rzecz spełnia normy bezpieczeństwa, wraca do plecaka, jeśli nie, zostaje na lotnisku.
Przedmioty zakazane w bagażu podręcznym — co nie przejdzie na kontroli bezpieczeństwa?
Kluczem do uniknięcia stresu na lotnisku jest przestrzeganie norm wyznaczonych przez przewoźnika i operatora lotniska. Jeśli się będziesz do nich stosował, wszystko pójdzie gładko. Podstawową kwestią, do której muszą stosować się wszyscy podróżni, jest wykaz przedmiotów, które nie przejdą przez kontrolę bezpieczeństwa. Przedmioty niedozwolone w bagażu podręcznym to:
- pojemniki większe niż 100 ml, wypełnione cieczą (kosmetyki, napoje, leki);
- przedmioty ostre: nożyczki, scyzoryki i noże (o ostrzu >6 cm), miecze, szpady, czekany, żyletki;
- broń palna, jej składowe i atrapy;
- proce, kije baseballowe, łomy;
- narzędzia elektryczne: wiertarki, lutownice, wiertła, wkrętarki;
- amunicja, detonatory, spłonki, fajerwerki, materiały wybuchowe itd.
Rejestr zakazanych przedmiotów jest dość duży, ale umówmy się, że większość z nas nie pakuje na wakacje wiertarki czy maczety. Często popełnianym błędem przez turystów jest próba zabrania na pokład napoju, butelki z alkoholem („Panie kochany, to od szwagra!”), kosmetyków w większych opakowaniach niż 100 ml lub nożyczek. Wszystkie zakazane przedmioty albo lądują w koszu, albo mogą czekać na odbiór na lotnisku. Jeśli w ogóle port lotniczy daje możliwość przechowania niedozwolonych przedmiotów, to za każdy dzień trzeba będzie słono zapłacić, co de facto jest nieopłacalne. No, chyba że ma jakąś wartość sentymentalną, wtedy warto po niego wrócić.
WSKAZÓWKA 6: Na kontroli bezpieczeństwa nikogo nie będzie interesowało, ile waży Twój bagaż i czy mieści się w wymiarach wymaganych przez linię lotniczą. Tu nie sprawdza się wymiarów i ciężaru, ale bezpieczeństwo bagażu.
Przedmioty dozwolone w bagażu podręcznym
Rzeczy, które nie powinny sprawić kłopotów na kontroli bezpieczeństwa (powinny, bo procedury procedurami, ale jednak to zawsze człowiek decyduje o tym, czy coś jest dozwolone czy nie) to:
- pusty termos, piersiówka, butelka wielorazowa – mogą być większe niż 100 ml, ale muszą być puste;
- małpka – mała buteleczka alkoholu z procentową zawartością jest dozwolona;
- sprzęt elektroniczny – laptop, notebook, telefon, powerbank itd.
- posiłki w formie płynnej, papki – ważne, by miały objętość mniejszą niż 100 ml.
Jak przyspieszyć kontrolę bezpieczeństwa?
Na kontrolę bezpieczeństwa poświęcamy zwykle najwięcej czasu przed odlotem. Kolejka do tego etapu może być długa, bo musi go zaliczyć każdy pasażer. Aby nie tkwić w ogonku, możesz podczas rezerwacji biletu lub odprawy online wykupić fast track. Osoby z tą opcją na karcie pokładowej mogą korzystać z dodatkowej bramki. Ot, kolejny sposób na zarabianie na pasażerach. Cena fast track oscyluje w okolicach kilku euro. Warto o tym pomyśleć, jeśli wiesz, że na lotnisko możesz dotrzeć na ostatnią chwilę lub tkwienie w kolejkach jest dla Ciebie stresującym wyzwaniem. Oczywiście posiadacze fast tracka są zobligowani do przejścia tej samej procedury bezpieczeństwa co pasażerowie oczekujący w standardowej kolejce.
Co po odprawie bezpieczeństwa?
Nadałeś bagaż rejestrowany i przeszedłeś odprawę bezpieczeństwa, na której okazało się, że Twój bagaż podręczny nie zawiera niedozwolonych przedmiotów. Brawo Ty! Jesteś o krok od wylotu. Co Cię jeszcze czeka? Jeśli wylatujesz poza UE, przejdziesz jeszcze przez stanowisko strażnika granicznego, który sprawdzi Twój paszport w systemie, pożyczy spokojnej podróży i otworzy bramkę do…
Strefa bezcłowa zaprasza
… strefy bezcłowej. Tu będziesz czekać na odlot samolotu. To zlepek sklepów i restauracji różnej maści. Możesz tam kupić pamiątki, alkohol, perfumy, prasę, zjeść posiłek lub wypić kawę. Ceny są lotniskowe, czyli wysokie, ale i tak warto dać sobie odrobinę przyjemności np. w postaci małej czarnej przed podróżą. Polecam też zakup wody mineralnej, bo na pokładzie samolotu jest suche powietrze i warto mieć pod ręką coś do picia. Do momentu przejścia przez odprawę bezpieczeństwa nie mogłeś mieć przy sobie butelki z wodą większej niż 100 ml. Ten etap już za Tobą, więc teraz możesz wyposażyć się w dużą butelkę – wodę, colę lub whisky w dowolnej objętości. Podczas zakupów przy kasie możesz zostać poproszony o okazanie karty pokładowej. Wiele lotnisk oferuje stacje wodne, w których możesz napełnić pusty termos lub bidon przed wylotem.
Bramka odprawy — ostatni krok przed wejściem na pokład
Zanim rozsiądziesz się wygodnie w jednej z knajpek, zaczniesz doładowywać telefon lub zatopisz się w ciekawej książce, sprawdź sobie, w której bramce będziesz odprawiony do lotu. Gdzie możesz znaleźć oznaczenie dotyczące stanowiska ostatniej odprawy? Numer znajduje się na tablicy informacyjnej przy nr Twojego lotu. Pamiętaj, że w tym miejscu musisz się znaleźć nie później niż o godzinie zamknięcia bramki podanej na karcie pokładowej. Nie powinno się zostawiać dotarcia do bramki odprawy na ostatni moment, bo czasami jest ona bardzo daleko, a spacer do niej zajmuje kilkanaście minut. Na niektórych lotniskach (np. London Stansted) do bardziej oddalonych bramek trzeba dojechać specjalnym pociągiem. Przed udaniem się do bramki dobrą praktyką jest odwiedzenie toalety (są dostępne w wielu miejscach na każdym lotnisku). Toalety w samolotach są klaustrofobiczne, więc dobrze jest nie zabierać na pokład nadbagażu w postaci pełnego pęcherza.
Bramka odprawy to ostatnie miejsce przed opuszczeniem lotniska: przed Tobą już tylko odprawa i wejście na pokład. Personel linii lotniczej sprawdzi kartę pokładową i dokument tożsamości, czym potwierdzi Twoją obecność na liście pasażerów. Czy na tym etapie mogą wystąpić jakieś kłopoty? Jeśli znasz swój nr bramki i jesteś przy niej na czas, to nie powinno zdarzyć się nic złego. Problemy mogą się pojawić, gdy Twój bagaż podręczny przekracza dozwolone wymiary. Przy bramkach znajdują się metalowe kraty odmierzające dozwolone gabaryty bagażu. Pracownicy linii lotniczej mogą (nie muszą) poprosić Cię o sprawdzenie, czy Twój bagaż nie przekracza dozwolonych rozmiarów. Zwykle testują te osoby, których bagaże wyróżniają się objętością na tle innych. Jeśli pakunek jest za duży i nie zmieści się w kratce, trzeba będzie się przepakować (np. schować coś do kieszeni lub założyć na siebie) lub zapłacić karę za nadbagaż.
WSKAZÓWKA 7: Najmniejsze szanse na przymusowe testowanie wymiarów bagażu są przy zakończeniu odprawy lub wtedy, gdy samolot się spóźnia i panuje ogólny pośpiech. Wtedy pracownicy przewoźnika chcą jak najszybciej odprawić wszystkich pasażerów i nie przywiązują uwagi do ich bagażu.
Lot samolotem pierwszy raz. Wejście na pokład
Pora na ostatni akt, czyli wejście na pokład. Bramka odprawy znajduje się przy drzwiach zewnętrznych prowadzących do rękawa, którym przechodzi do samolotu, albo bezpośrednio na płytę. Jeśli samolot stoi nieco dalej od terminala, pasażerowie są zapraszani do specjalnego busa, który zawiezie ich pod maszynę. Jeżeli aeroplan zaparkował bliżej, wtedy pasażerowie idą do niego piechotą. To zawsze wychodzi w praniu – podążaj za tłumem. Zwykle samoloty mają dwa wejścia, przednie i tylne. Na karcie pokładowej masz podane, którym wejściem będzie Ci łatwiej trafić na swoje miejsce.
Pierwszy lot samolotem porady podróżników. Co zjeść przed podróżą?
Najlepiej coś lekkiego, co nie wywołuje wzdęć, skurczów i potrzeby odwiedzania ubikacji. Na lotnisku znajdziesz całą gamę przekąsek i posiłków. Jedzenie możesz kupić też na pokładzie samolotu. Jeśli chcesz zabrać w podróż coś przygotowanego własnoręcznie, to pamiętaj, by ta potrawa była neutralna dla nosów współpasażerów. Warto wybierać przekąski, które są łatwe w konsumpcji (jajka na twardo czy pomarańcze to nie najlepszy pomysł). Zadbaj o to, by w samolocie mieć czym zwilżyć usta, bo powietrze w kabinie jest bardziej suche niż to na ziemi. W kabinie panuje też inne ciśnienie, o czym pisałem tutaj.
Podróż samolotem pierwszy raz: jak się ubrać?
Najlepiej wygodnie i na cebulkę. Kilkugodzinna podróż wymaga komfortowego stroju. Warstwy z kolei przydają się po to, by szybko dopasowywać ubiór do warunków termicznych panujących w kabinie. Na ogół w samolotach panuje przyjemna temperatura pokojowa, ale warto mieć przy sobie coś z długim rękawem, zwłaszcza gdy należysz do zmarzluchów.
Zasadne jest to, by największe i najcięższe rzeczy (np. buty trekkingowe, bluza polarowa) zakładać na siebie, by oszczędzić miejsce w bagażu. A co jeśli wiesz, że tam gdzie lecisz jest chłodno i będziesz potrzebować dodatkowej kurtki? Nie musisz upychać jej do bagażu podręcznego, bo zajmuje ona sporo miejsca. Wystarczy, że na czas ostatniej odprawy w bramce założysz ją na siebie. Zaraz po wejściu na pokład możesz ją schować do luku bagażowego. Więcej na temat, w co się ubrać do samolotu znajdziesz w tym artykule.