Rodzaje bagażu w samolocie

Osoby rozpoczynające swoją przygodę z podniebnymi wojażami mogą być nieco skołowane nazewnictwem pakunków, które mogą zabrać w podróż. Jakie mamy rodzaje bagażu w samolocie? Jakie są różnice między bagażem podręcznym a rejestrowanym? Gdzie i kiedy kupić konkretny rodzaj bagażu? W jaki sposób go nadać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Bagaż pierwszej potrzeby

Torba, walizka lub plecak są nieodłącznymi towarzyszami każdej osoby podróżującej samolotem. Wsiadając na pokład aeroplanu, zwykle wybieramy się w dłuższą podróż, niejednokrotnie ruszamy do innego kraju czy nawet odmiennej strefy klimatycznej, co oznacza, że będziemy potrzebowali w miejscu docelowym swojego ekwipunku. Możemy przewieźć go w samolocie w formie różnych bagaży. Osoby nieposiadające bogatego doświadczenia w podróżach podniebnych mogą mylić pojęcia lub błędnie interpretować dozwolone rozmiary pakunków. Ten artykuł ma zapobiec tego typu pomyłkom. Uporządkujmy naszą wiedzę na temat bagażu samolotowego. Oto podstawowe rodzaje bagażu dostępne w regularnych lotach pasażerskich.

WAŻNE! Dopuszczalne wymiary bagażu kabinowego i bagażu rejestrowanego różnią się od siebie w poszczególnych liniach lotniczych. Mało tego, oferty tego samego przewoźnika mogą się od siebie różnić w zależności od zakupionego biletu (np. klasa biznes może oferować więcej bagażu w cenie biletu, niż klasa ekonomiczna). Dlatego, aby uniknąć stresu i płacenia za nadbagaż, każdorazowo przed wylotem należy sprawdzić dozwoloną ilość sztuk bagaży, ich gabaryty i ciężar na oficjalnej stronie linii lotniczej.

Rodzaje bagażu w samolocie — bagaż podręczny

BAGAŻ PODRĘCZNY (INNA NAZWA: BAGAŻ KABINOWY)

Ten pakunek podróżny ma przy sobie przez cały czas trwania odprawy, jak i w samolocie. Po wejściu na pokład, bagaż podręczny należy ulokować w półce na głową lub pod siedzeniem. Pomysł trzymania go na kolanach podczas lotu nie jest najlepszy, poza tym nie przejdzie, bo w oczach stewardes zostanie uznany za niebezpieczny.

Z racji tego, że przestrzeń w kabinie pasażerskiej jest ograniczona, linie lotnicze narzucają na pasażerów ograniczenia gabarytów bagażu podręcznego. Takie limity są zależne od danej linii, dlatego w tym miejscu nie podajemy konkretnych wymiarów i limitów wagowych. Przekroczenie ograniczeń może skutkować koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty na lotnisku, a kary mogą się różnić w zależności od typu rejsu. W jaki sposób obsługa linii lotniczych weryfikuje gabaryty bagażu podręcznego? W Europie zazwyczaj weryfikacja odbywa się za pomocą metalowej kratki – jeśli bagaż się w niej zmieści, może wejść na pokład z pasażerem. Na innych kontynentach mogą sprawdzać również wagę. Dla wielu podróżnych jest to stresujący moment, bo zwiastuje potencjalne kłopoty w ostatnim kroku przed wejściem na pokład. Test kratki można zdawać kilka razy – jeśli nasz bagaż okazał się zbyt duży za pierwszym podejściem, możesz spróbować ponownie, po modyfikacji. Taką zmianą może być np. założenie na siebie kurtki schowanej pierwotnie do plecaka, wsadzenie pod pachę opasłej książki czy po prostu spięcie plecaka pasami ściągającymi. Tego typu manewry nie wchodzą w grę, gdy podróżujemy ze sztywną walizką. Na niektórych lotniskach metalową kratkę zastępuje miarka w ręku pracownika linii lotniczych. W tym miejscu warto dodać, że gabaryty bagażu podręcznego są sprawdzane wyrywkowo. Kontroli najczęściej są poddawane te pakunki, które na pierwszy rzut oka wydają się przekraczać dozwolone wymiary. W wielu sytuacjach nikt nie kontroluje rozmiarów bagażu kabinowego i na pokład swobodnie wchodzą osoby z pakunkiem przekraczającym przepisy. Z drugiej strony teoretycznie należy przyznać, że każdy bagaż może zostać sprawdzony. Podczas odprawy nie liczy się zawartość bagażu, ale jego gabaryty i waga.

Bagaż podręczny ma także swoje ograniczenie jeśli chodzi o przedmioty uznawane za niebezpieczne. Na pokład nie możemy wnieść rzeczy mogących stwarzać zagrożenie. Dlatego też noże, scyzoryki, nożyczki itp. powinny być wkładane do bagażu rejestrowanego. Kto i kiedy sprawdza, czy nasz bagaż kabinowy jest bezpieczny? Jest to pierwszy etap odprawy na lotnisku. Po okazaniu karty pokładowej (biletu) przechodzimy przez kontrolę bezpieczeństwa, a nasze manele zostają zeskanowane. To praktycznie jedyny moment, w którym pracownicy obsługi zaglądają do tego, co przewozimy. Rzadko zdarza się (jest tak np. na lotniskach w Ameryce Środkowej), że bagaż jest też sprawdzany po wylądowaniu. Podczas kontroli bezpieczeństwa nie liczą się rozmiary bagażu, ale jego zawartość.

Bagaż kabinowy nie musi być nadawany przy osobnym stanowisku – podczas całego procesu odprawy pozostaje on do dyspozycji podróżnego. Dzięki temu nie tracimy też czasu na czekanie aż nasz bagaż dotrze do hali przylotów z luku bagażowego.

Warto pamiętać, że linie lotnicze zastrzegają sobie prawo poproszenia pasażera o to, by jego bagaż podręczny został przeniesiony do luku bagażowego, z obawy o to, że w kabinie będzie za mało miejsca. Tak prośba w praktyce oznacza polecenie. W takiej sytuacji bagaż podręczny (zwykle większy plecak lub mała walizka – rzadko zdarza się to w przypadku szkolnych plecaków, torebek czy toreb na laptopy), nawet jeśli zdał test kratki, poleci w luku bagażowym i zostanie nam wydany dopiero w hali przylotów, wraz z bagażami rejestrowanymi.

PODRĘCZNY BAGAŻ ODPŁATNY

Koszty bagażu podręcznego znajdują się zwykle w cenie biletu. Przewoźnicy zakładają, że udając się w dalszą podróż, każdy z nas chce mieć przy sobie prywatne drobiazgi. Tym zdaniem, jeszcze niedawno, można by zakończyć kwestię ceny bagażu podręcznego. W chwili obecnej nie dotyczy to jednak wszystkich tanich linii lotniczych. W 2018 r. Wizz Air i Ryanair wprowadziły zmiany w swoich politykach bagażowych. Ich efektem było m.in. to, że bagaż podręczny będący w cenie biletu został ograniczony do wymiarów 40 x 30 x 20 cm. Po tej zmianie, latając z Węgrami lub Irlandczykami możemy zabrać na pokład np. torbę na laptopa, szkolny plecak lub większą torebkę. Drugi, większy pakunek możemy wziąć na pokład pod warunkiem, że wykupimy sobie podręczny bagaż odpłatny. W wielu innych liniach lotniczych większych bagaż podręczny nadal jest w cenie biletu i nie musimy go dodatkowo zamawiać kupując bilet.

Jak wspomnieliśmy w ostatnim akapicie, to rozwiązanie jest stosowane tylko przez niektóre linie lotnicze, np. Wizz Air i Ryanair obsługujące gros połączeń w Europie. Bagaż podręczny odpłatny jest dodatkowym pakunkiem, który możemy zabrać na pokład. Ma on większe gabaryty niż bagaż bezpłatny, a obowiązują go zasady bezpieczeństwa i sposób odprawy opisane powyżej. W praktyce to dodatkowe miejsce na swoje drobiazgi. Kupując go mamy do dyspozycji dwa tobołki (np. małą walizkę i torbę na laptopa). Podręczny bagaż odpłatny możemy zamówić na etapie internetowej rezerwacji biletu (jego koszt oscyluje zwykle w przedziale 50 – 100 zł). Możemy też go domówić przed dokonaniem odprawy.

Jakie kosmetyki spakować do bagażu podręcznego?

W większości linii lotniczych panuje zasada, że na pokładzie samolotu nie można przewozić opakowań o pojemności większej niż 100 ml. To pierwsze przykazanie pakowania kosmetyków do bagażu podręcznego. W praktyce wyklucza to wszystkie większe pojemniki zwykle stacjonujące w łazience – szampony, balsamy, żele pod prysznic, odżywki, lakiery do włosów, pianki do golenia i inne preparaty. Wszystkie wspomniane możemy zabrać do bagażu kabinowego, ale musimy spakować je do opakowań nieprzekraczających 100 ml. Takie małe kosmetyki możemy kupić w popularnych drogeriach. Zwykle są one znacznie droższe niż standardowe opakowania, dlatego po opróżnieniu warto zachować pudełko i przed kolejną podróżą napełnić je ulubionym preparatem. Buteleczek i tubek może być w kosmetyczce kilka, ale żadna z nich nie może być większa niż 100 ml.

Rodzaje bagażu w samolocie — bagaż rejesrowany

BAGAŻ REJESTROWANY (INNA NAZWA BAGAŻ NADAWANY)

To opcjonalny pakunek, który podróżuje w luku bagażowym samolotu. Zwykle ma formę dużej walizki, plecaka turystycznego czy torby podróżnej. Bagaż nadawany jest zawsze odpłatny. Na etapie rezerwacji biletu możemy wybrać sobie, jakie gabaryty i waga pakunków będą nam potrzebne (możemy wybrać więcej niż jeden bagaż rejestrowany). Opisywany bagaż możemy też domówić przed wykonaniem odprawy lotniskowej.

Zgodnie z nazwą, bagaż nadawany musi zostać nadany na specjalnym stanowisku przed przejściem procedury bezpieczeństwa. Tam pakunek jest mierzony i ważony – w ten sposób pracownicy przewoźnika sprawdzają, czy mieści się w zakładanych normach. W rejestrowanym mogą podróżować przedmioty, które w podręcznym zostałyby zarekwirowane (np. nożyczki, korkociąg, nóż) oraz większe opakowania z płynami (np. kosmetykami). Podróżny nadaje bagaż rejestrowany zaraz po wejściu na lotnisko (nadanie zostanie potwierdzone specjalną naklejką lub pieczątką na bilecie), a następnie udaje się na kontrolę bezpieczeństwa i odprawę do hali odlotów. Ze swoim bagażem rejestrowanym spotykamy się dopiero w hali przylotów docelowego lotniska, po przejściu odprawy paszportowej (jeśli takowa występuje). Po wypakowaniu tobołów z luku i przewiezieniu ich na lotnisko, bagaże rejestrowane będą czekać na swoich właścicieli (lub odwrotnie) na taśmie oznaczonej naszym numerem lotu. To miejsce możemy też poznać po twarzach osób, które leciały razem z nami.

Co można przewozić w bagażu rejestrowanym? Praktycznie wszystko, poza przedmiotami „podwyższonego ryzyka” (materiałami wybuchowymi i łatwopalnymi itd.). Czego zatem nie powinniśmy – dla naszego dobra i bezpieczeństwa – przewozić w bagażu rejestrowanym? Wartościowych przedmiotów: gotówki, kamieni szlachetnych, dokumentów, urządzeń elektronicznych, szklanych i kruchych przedmiotów, które mogą ulec zniszczeniu podczas przerzucania walizki lub torby.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Przewiń do góry