Praktycznie żadna podróż nie może obyć się bez preparatów do higieny i pielęgnacji ciała. Pakując kosmetyczkę do samolotu, musimy pamiętać o kilku prostych zasadach, którym poświęcamy dzisiejszy artykuł. Jakie kosmetyki w bagażu podręcznym mogą się znaleźć? Jakie produkty drogeryjne przejdą kontrolę bezpieczeństwa? Jak spakować kosmetyki do samolotu? Zapraszamy do lektury!
Spis treści
Podniebna drogeria, czyli jak spakować kosmetyki do samolotu?
Każdy z nas używa kosmetyków i praktycznie każdy ma w tej materii swoje ulubione produkty. Półki drogerii uginają się pod ciężarem preparatów dbających o higienę, zdrowie, urodę, ale też dobre samopoczucie i pewność siebie. Wybierając się w nowe miejsce – na wakacje, city break czy podróż służbową – chcemy mieć pod ręką specyfiki, z których korzystamy na co dzień. Rezerwując bilet na samolot, musimy jednak pamiętać, że do bagażu podręcznego nie możemy zabrać wszystkich kosmetyków i narzędzi do pielęgnacji ciała.
Kto i kiedy sprawdza kosmetyki w samolocie?
Weryfikacja zawartości kosmetyczki w bagażu podręcznym następuje na etapie kontroli bezpieczeństwa. Później nie będą już one sprawdzane. To pierwsza część odprawy dla osób podróżujących tylko z pakunkiem podręcznym i druga dla osób lecących z bagażem nadawanym. Przechodząc przez kontrolę bezpieczeństwa, jesteśmy proszeni o wypakowanie z torebki, plecaka lub walizki do plastikowego kontenera sprzętu elektronicznego i właśnie kosmetyków. Specyfiki powinny zmieścić się małej (do 1 l.) plastikowej torbie zakończonej struną lub zamkiem o objętości ok. 1 litra. Dzięki temu kontrolerzy będą mieli wgląd w przewożone produkty. Gdzie kupić taką plastikową torebkę? Można ją dostać na samym lotnisku (na niektórych są rozdawane za darmo), w aptece, drogerii lub Ikei. Miłośnicy zero waste mogą w tym celu wykorzystać opakowania po ziołach sprzedawanych na wagę lub po sportowych ubraniach pakowanych właśnie w plastikową torebkę zakończoną zamknięciem. Innymi słowy, w naszej materiałowej kosmetyczce podróżnej powinny znaleźć się przedmioty opakowane w foliowe/plastikowe opakowania/woreczki.
Jak spakować kosmetyki do bagażu podręcznego?
W większości linii lotniczych panuje zasada, że na pokładzie samolotu nie można przewozić opakowań o pojemności większej niż 100 ml. To pierwsze przykazanie pakowania kosmetyków do bagażu podręcznego. W praktyce wyklucza to wszystkie większe pojemniki zwykle stacjonujące w łazience – szampony, balsamy, żele pod prysznic, odżywki, lakiery do włosów, pianki do golenia i inne preparaty. Wszystkie wspomniane możemy zabrać do bagażu kabinowego, ale musimy przelać je do opakowań nieprzekraczających 100 ml. Takie małe kosmetyki możemy kupić w popularnych drogeriach. Zwykle są one znacznie droższe niż standardowe opakowania, dlatego po opróżnieniu warto zachować pudełko i przed kolejną podróżą napełnić je ponownie ulubionym preparatem. Buteleczek i tubek może być w kosmetyczce kilka, ale żadna z nich nie może być większa niż 100 ml.
Kosmetyki w bagażu podręcznym — co mogę spakować?
A co z poszczególnymi rodzajami kosmetyków i narzędziami do pielęgnacji? Dobra informacja jest taka, że do bagażu podręcznego możemy spakować praktycznie wszystkie typy kosmetyków – w postaci płynu, pudru, mleczka, żelu, kremu, sztyftu czy aerozolu. Na pokład samolotu możemy więc zabrać dezodorant, perfumy, płyn micelarny, żel do dezynfekcji, krem nawilżający, szampon, mydło w płynie, pastę do zębów, błyszczyk, szminkę, tusz do rzęs, kredkę do oczu, spray do włosów itd. itp. Do bagażu podręcznego nie możemy natomiast wsadzić nożyczek do paznokci czy osłoniętej golarki i ostrza. Jednorazowa maszynka do golenia i pilniczek do paznokci powinny przejść kontrolę bezpieczeństwa, ale jej finalny efekt zależy zawsze od kontrolera. Egzamin bezpieczeństwa powinny zdać także lakier do paznokci i płyn do zmywania paznokci (chyba że zostaną uznane za materiały łatwopalne – wtedy będą zarekwirowane). Z reguły przechodzą bez problemów.
Ile kosmetyków w bagażu podręcznym?
W teorii każdy pasażer przez kontrolę bezpieczeństwa może przenieść 1000 ml (1 litr) kosmetyków lub innych płynów, czyli np. 10 opakowań po 100 ml każde. W praktyce jest to trudne do zweryfikowania i jeszcze nie spotkałem się z tym, by któryś z pasażerów był z tego dokładnie rozliczany. Z drugiej strony lepiej nie ryzykować. Jeśli zjawisz się na lotnisku z plecakiem wypełnionym po brzegi kosmetykami, to z pewnością zwrócisz na siebie uwagę pracowników kontroli bezpieczeństwa. Przedmioty (np. perfumy) kupione w strefie bezcłowej, czyli po przejściu kontroli bezpieczeństwa, nie wliczają się do limitu 1 litra, o którym wspominam wcześniej.
Szczególną czujność trzeba zachować podczas lotów z przesiadką. Kupując kosmetyki na strefie bezcłowej (po przejściu kontroli bezpieczeństwa na „pierwszym” lotnisku), pamiętaj, że na „drugim” może czekać cię podobna procedura. Co to oznacza? Że na pierwszej bezcłówce nie możesz kupić płynów w opakowaniach większych niż 100 ml. Jeśli na drugiej kontroli w twoim bagażu znajdzie się balsam lub flakon wody kolońskiej o pojemności 150 ml, to może on zostać zarekwirowany.
Jakie kosmetyki spakować do bagażu podręcznego?
Aby uniknąć nieprzyjemność podczas odprawy lotniskowej, do bagażu podręcznego należy dodać tylko te środki, z których będziemy korzystali w czasie lotu i pobytu w porcie lotniczym. Z pewnością podczas dłuższej wyprawy przydadzą nam się dezodorant, perfum, krem, żel antybakteryjny, pasta do zębów, szczoteczka, nawilżane chusteczki czy ekwipunek do poprawienia make-up’u. Na lotnisku i w samolocie powietrze może być bardziej suche niż na zewnątrz, dlatego osoby z wrażliwą cerą powinny wyposażyć się balsam nawilżający i krople do oczu. Pozostałe kosmetyki i narzędzia do pielęgnacji z powodzeniem możemy spakować do bagażu rejestrowanego, który lot spędzi w luku bagażowym. Takie rozparcelowanie przewożonych przedmiotów zapewni nam płynną odprawę i spokojną głowę podczas podróży.
Jakie kosmetyki do samolotu w bagażu rejestrowanym?
Bagaż rejestrowany (nadawany) praktycznie nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o pakowanie asortymentu drogeryjnego. Tu mogą wylądować wszystkie kosmetyki i narzędzia do pielęgnacji ciała (np. nożyczki). Do rejestrowanego możemy też pakować opakowania większe niż 100 ml. Istotne jest to, by cały bagaż rejestrowany nie przekroczył limitu wagowego i gabarytowego wskazanego przez przewoźnika. Kompletując kosmetyki, pamiętajmy, że nasz pakunek może być przerzucany podczas ładowania do luku i wyciągania z samolotu, przez co jego zawartość może ulec uszkodzeniu. Dlatego pakując kosmetyki do samolotu, profilaktycznie należy włożyć je do worka. Szklane flakony z perfumami powinny być owinięte w ubrania lub folię bąbelkową. Wszystkie kosmetyki należy upchnąć w głębi bagażu, nie pakować przy ścianach bocznych. Warto też wypełnić całą przestrzeń walizki, po to, by kosmetyki nie przemieszczały się w jej wnętrzu.
Jak spakować kosmetyki do samolotu? – FAQ
Czy do samolotu można zabrać dezodorant w sprayu?
Tak, na pokład możesz zabrać dezodorant w sprayu, sztyfcie i kluce pod warunkiem, że jego opakowanie nie przekracza 100 ml.
Czy mydło w kostce może być w bagażu podręcznym?
Jak najbardziej tak.
Czy pasta do zębów to płyn samolot?
Pasta do zębów nie jest płynem (chyba że masz na myśli płyn do płukania jamy ustnej), ale warto przewozić ją z innymi kosmetykami — w woreczku ze struną. Nawet jeśli chcesz mieć pastę i szczoteczkę pod ręką, by odświeżyć się podczas długiej podróży, to należy trzymać je w woreczku, podobnie jak inne kosmetyki w samolocie.
Czy można wziąć suchy szampon do samolotu?
Tak, można.
Jak spakować kosmetyki Ryanair, Wizz Air, PLL LOT?
Powyższe zasady są uniwersalne dla wszystkich linii lotniczych — zarówno dla tanich, jak i regularnych przewoźników.
Maszynki do golenia w samolocie — są dozwolone?
Tutaj sytuacja robi się bardziej śliska i możesz się spotkać z różnymi interpretacjami na kontroli bezpieczeństwa. Co do zasady, w bagażu podręcznym można przewozić jednorazowe maszynki do golenia — takie, w których ostrze jest zamocowane na stałe. Brzytwy i żyletki powinny być spakowane do bagażu rejestrowanego. Urząd Lotnictwa Cywilnego informuje, że ostrza do maszynek również nie mogą być pakowane do bagażu kabinowego.