Porty lotnicze to fascynujące miejsca – przestrzenie, w których krzyżują się losy ludzi z różnych kultur i kontynentów. Każda z osób przekraczających próg lotniska ma swój osobliwy cel podróży. Dla wielu są to upragnione wakacje lub kolejna delegacja z pracy. Są jednak tacy, dla których zmiana miejsca przebywania może oznaczać ogromną życiową metamorfozę. Wielu Polaków studiuje poza ojczyzną, jeszcze więcej podejmuje pracę w innym kraju. Jedni wyjeżdżają do swojej nowej rodziny, inni chcą zamknąć pewien etap i poprzez emigrację zacząć pisać nowy rozdział w życiu. Ilu podróżnych, tyle motywacji. Zmiana i krok w nieznane zwykle wywołują w nas niepewność i napięcie. Nic dziwnego, że pasażerowie szukający ukojenia trafiają do kaplicy lotniskowej, gdzie mogą powierzyć swoje rozterki Bogu, jakkolwiek go pojmują. Podobnego zawierzenia wszechmocnej istocie mogą poszukiwać również osoby, dla których lot sam w sobie jest stresującym przeżyciem. Bywalcami kaplic na lotniskach są też ludzie szukający oazy spokoju w lotniskowym zgiełku. Kaplica jest zwykle jednym z niewielu ustronnych miejsc wśród zatłoczonych hal, przepełnionych rozgorączkowanymi podróżnymi.
Mają one zwykle formę większego pokoju, w którym ustawiono krzesła (lub ławki) zwrócone w stronę ołtarza lub tabernakulum (tak będzie to wyglądało w krajach chrześcijańskich). Kaplice lotniskowe mają zazwyczaj skromny, minimalistyczny wystrój, niemający wiele wspólnego z przepychem panującym w wielu polskich świątyniach. Próżno w nich szukać pozłacanych kolumn, ozdobnych ornamentów i barokowych cherubinów. Ważnym wyróżnikiem kapelani lotniskowych jest ich ekumenizm, czyli otwartość na reprezentantów różnych religii. Charakter kaplicy określa wyznanie dominujące w danym kraju, ale z natury rzeczy jest to przestrzeń dostępna dla każdego – miejsce, w którym jednocześnie mogą się modlić muzułmanin, chrześcijanin i żyd. Tolerancja religijna, której doświadczamy w kaplicach lotniskowych, wynika z faktu, że w portach lotniczych pojawiają się osoby rozumiejące wiarę na różne sposoby. Każda z nich ma takie samo prawo do spotkania swojego Boga. W niektórych pokojach modlitwy można znaleźć księgi, w których swoje prośby i podziękowania mogą zanotować bywalcy kaplicy. Większość pomieszczeń jest otwarta całodobowo i mieści się ogólnodostępnej strefie lotniska.
Każda lotniskowa świątynia ma swojego opiekuna. W polskich realiach są to księża katoliccy, ale w innych krajach mogą to być pop lub pastor. Duchowny odprawia nabożeństwa w kaplicy, a także jest do dyspozycji podróżnych i pracowników lotniska. Lotniskowe kaplice bywają też miejscem modlitw pielgrzymów odwiedzających święte miejsca w innych krajach. Grupy pątników, po uzgodnieniu swoich planów z opiekunem kaplicy, mogą odprawić tam swoją celebrację. Praktycznie wszystkie miejsca modlitwy w polskich portach lotniczych oferują mszę świętą w niedziele i święta, a kapelania na Okęciu proponuje msze nawet kilka razy w tygodniu. Co ciekawe, opiekunowie kaplic obrządku rzymskokatolickiego mogą uczestniczyć w kongresach katolickich kapelanów lotnictwa cywilnego, które są okazją do wymiany doświadczeń i pomysłów na pracę duszpasterską w tym specyficznym środowisku i realiach rosnącego znaczenia ruchu lotniczego.
Większość mieszkańców kraju nad Wisłą deklaruje się jako osoby wierzące, a Polska uchodzi za mało zlaicyzowane państwo na tle europejskich sąsiadów. Nie dziwi więc fakt, że w największych portach lotniczych znajdziemy miejsce do modlitwy. Oto one:
Kaplice lotniskowe w innych państwach Europy nie są tak popularne. Nie zmienia to faktu, że na największych lotniskach z łatwością znajdziemy miejsce do modlitwy i kontemplacji. Oto przykłady portów, w których funkcjonują kaplice lotniskowe: Amsterdam (Schiphol Amsterdam Airport), Ateny (Athens International Airport), Barcelona (Barcelona-El Prat Airport), Bergamo (Orio Al Serio International Airport), Berlin (Tegel Airport oraz Schoenefeld Airport), Birmingham (Birmingham Aiport), Brema (Bremen Airport), Bruksela (Brussels Airport), Bukareszt (Bucharest Airport), Budapeszt (Budapest Airport), Cardiff (Cardiff Airport), Drezno (Dresden International), Dublin (Dublin Airport), Edynburg (Edinburgh Airport), Frankfurt (Frankfurt Airport), Genewa (Geneva Airport), Glasgow (Glasgow Airport), Hamburg (Hamburg Airport), Hanower (Hannover Airport), Liverpool (Liverpool Airport), Londyn (Heathrow Airport, Gatwick Airport, London Luton Airport oraz London Stansted Airport), Madryt (Madrid Barajas Airport), Malta (Malta International Airport), Manchester (Manchester Airport), Mediolan (Milano Linate Airport oraz Milano Malpensa), Mińsk (Minsk Airport), Monachium (Munich Airport), Moskwa (Sheremetyevo International Airport), Paryż (Paris Airport Charles de Gaulle), Praga (Prague Airport), Ryga (Riga Airport), Rzym (Roma Fiumicino Airport, Petersburg (Pulkovo Airport), Sofia (Sofia Airport), Sztokholm (Stockholm Arlanda Airport), Turyn (Torino Airport), Werona (Verona Airport), Wiedeń (Vienna Airport), Zagrzeb (Zagreb Airport).