Lotnisko Łódź (LCJ)

Port lotniczy w Łodzi proponuje kilka ciekawych połączeń z oferty tanich linii lotniczych. Sprawdźmy, jakich udogodnień mogą spodziewać się pasażerowie lotniska Łódź. W 2022 roku Łódź obsłużyła 180 tysięcy pasażerów. Plany zarządu lotniska na 2023 r. to 335 tysięcy pasażerów.

Lotnisko w Łodzi okiem historyka 

Port Lotniczy im. Władysława Reymonta jest najstarszym lotniskiem w Polsce działającym nieprzerwanie w tym samym miejscu od 98 lat. Jest położone w centrum Polski, w granicach administracyjnych miasta. Lotnisko w Łodzi powstało 13 września 1925 roku. Po wojnie miało pozycję drugiego po stolicy portu lotniczego w Polsce. Z Łodzi można było polecieć do Warszawy, Krakowa, Poznania, Katowic, Gdańska i Wrocławia. Loty obsługiwały samoloty Li-2. W 1958 roku władze PRL zdegradowały lotnisko w hierarchii polskich portów, zawieszając ruch pasażerski. Od tego czasu lotnisko służyło Aeroklubowi Łódzkiemu. Odbywały się tu loty szybowcowe, skoki spadochronowe, lądowały małe prywatne samoloty. 

Na początku lat 90. ówczesny prezydent Łodzi Grzegorz Palka podjął decyzję o przywróceniu na lotnisku regularnego ruchu pasażerskiego. Utworzono spółkę Port Lotniczy Łódź zarządzającą lotniskiem. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej i ekspansji tanich linii lotniczych, lotnisko w Łodzi zaczęło się rozwijać. Pierwszy samolot Boeing 737 w barwach Ryanaira wylądował w Łodzi w 2005 roku. Było to połączenie do Londynu Stansted, które do dziś jest w rozkładzie lotów z Łodzi. 

Obecnie lotnisko Łódź obsługuje loty regularne, czarterowe, cargo, biznesowe. Na terenie Portu działa szkoła pilotów Bartolii Air, która przygotowuje pilotów dla największych linii lotniczych m.in. dla Ryanair. 

Plany na przyszłość

W 2023 roku Łódź i lotnisko w Łodzi będzie gospodarzem Forum Lotniczego Routes Europe 2023. Od 9 do 11 maja na zaproszenie Portu przyjedzie do Łodzi 1200 delegatów – przedstawicieli wszystkich europejskich lotnisk, linii lotniczych i organizacji turystycznych. 

Port Lotniczy Łódź (LCJ) – kierunki lotów

Lotnisko obsługuje regularne połączenia oferowane przez dwóch największych przewoźników niskokosztowych: Ryanair i Wizz Air. Z Łodzi można polecieć do Alicante, Brukseli Charleroi, Dublina, Londynu Luton, Londynu Stansted i Mediolanu Bergamo. W ofercie lotniska są letnie czartery przygotowywane we współpracy z największymi touroperatorami Coral Travel, Itaka, Rainbow, TUI, Grecos Holiday. Latem 2023 roku można będzie polecieć do Turcji (Antalya, Bodrum), Bułgarii (Burgas) oraz do Grecji (Korfu, Rodos, Kreta, Zakynthos). 

Lotnisko w Łodzi, lotnisko Łódź Ryanair
Fot. Port lotniczy w Łodzi.

Lotnisko Łódź – logistyka

Port Lotniczy w Łodzi jest położony 7 km od centrum miasta (od ul. Piotrkowskiej). W odległości 5 km od lotniska znajduje się dworzec Łódź-Kaliska. Kierowcy jadący od centrum miasta mogą dojechać do lotniska ulicami Pienistą i Generała Stanisława Maczka. Kierowcy jadący od strony zachodniej (oddanym do użytku fragmentem drogi ekspresowej S14) mogą dojechać pod terminal ulicami Maratońską, Franciszka Plocka i Tadeusza Sołtyka. W kwietniu 2023 rok ma zakończyć się budowa drogi ekspresowej S14, która domknie ring autostradowy wokół Łodzi. Wówczas można będzie dojechać do terminala od zachodu drogą S14, która będzie połączona z autostradami A1, A2 i drogą ekspresową S8. 

Lotnisko w Łodzi – parking

Na lotnisku znajdują się dwa ogrodzone parkingi. Koszt parkowania to: 

  • Do 1 godz. 5 zł
  • Do 2 godz. 7 zł
  • Do 3 godz. 10 zł
  • Za każdą następną godzinę 2 zł
  • Za 1 dobę 30zł
  • Za każdą następną dobę 25 zł
  • Za tydzień 125 zł

Strefa Kiss&Fly przy terminalu jest płatna:

  • Do 3 minut 2 zł 
  • Od 4-10 minut 5 zł
  • Powyżej 10 minut 10 zł 
  • Powyżej 20 minut 20 zł 
  • Powyżej 30 minut zł 30 zł
  • Każde kolejne rozpoczęte 10 min. 10 zł

Transport miejski na lotnisko Łódź

Bezpośrednio przed terminalem znajduje się przystanek autobusu miejskiego nr 65. Można nim dojechać m.in. do dworca kolejowego i autobusowego Łódź-Kaliska, hali widowiskowej Atlas Arena, stadionu ŁKS. Obok dworca Łódź-Kaliska znajduje się punkt przesiadkowy komunikacji miejskiej. Stamtąd autobusami linii 80 i tramwajami linii 10, 12, 18 można dojechać stamtąd do ul. Piotrkowskiej. Tramwajem linii 18 można dojechać do dworca Łódź-Fabryczna. 

Terminal lotniska w Łodzi

Terminal łódzkiego lotniska został oddany do użytku w 2012 roku. Ma powierzchnię 25 tys. m. kw. W terminalu mieści się 14 stanowisk check-in. Klienci mogą korzystać z 7 wypożyczalni samochodów, dwóch punktów sprzedaży biletów lotniczych, automatu do sprzedaży biletów komunikacji miejskiej. Na parterze przy drzwiach działa informacja lotniskowa oraz biuro parkingu. W hali ogólnodostępnej znajduje się wyjście na taras widokowy. Udostępniamy dla pasażerów przestrzeń do zabawy dla dzieci, pomieszczenie skupienia (kaplica), sklepy „1 Minute” (prasa, książki, pamiątki, napoje, papierosy, alkohol, przekąski ciepłe i zimne), „Aelia” (kosmetyki) oraz bar (dania obiadowe, przekąski słodkie i wytrawne, lekkie alkohole). 

W hali odlotów, po przejściu kontroli bezpieczeństwa, znajdują się bufet, sklep duty free „Aelia”, dwa kioski z prasą, książkami i pamiątkami. 

Lotnisko w Łodzi – udogodnienia dla niepełnosprawnych

Port lotniczy jest przygotowany do obsługi pasażerów niepełnosprawnych ruchowo, ale też takich, którzy mają chwilowy problem z poruszaniem, np. mają nogę w gipsie lub ze względu na wiek nie byliby w stanie dostać się na pokład po schodach. Takiej osobie przedzielony zostaje asystent, który towarzyszy od check-inów, aż do wejścia na pokład samolotu lub w drodze powrotnej z pokładu do wyjścia z lotniska. Pasażer z niepełnosprawnością dostaje się na pokład samolotu przy pomocy specjalnego pojazdu z podnośnikiem tzw. ambulift. Opieka asystenta, korzystanie z lotniskowego wózka inwalidzkiego, czy ambuliftu to usługi bezpłatne. Osoba niewidoma lub niedowidząca, która korzysta z pomocy psa-przewodnika, może bezpłatnie przewieźć go na pokładzie samolotu. Należy mieć zaświadczenie od weterynarza i dokument potwierdzający, że jest to pies-przewodnik. Zwierzę musi mieć uprząż i kaganiec.

Łódź lotnisko
Fot. Port lotniczy w Łodzi.

Wpis został przygotowany we współpracy z biurem prasowym lotniska w Łodzi.

Może zainteresuje Cię również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze artykuły

Lot balonem w Kapadocji - ceny, terminy i praktyczne wskazówki
Kapadocja, z jej unikalnymi formacjami skalnymi i księżycowymi krajobrazami, jest jednym z najbardziej malown...
Co zobaczyć w Stambule? Przewodnik po najciekawszych atrakcjach
Stambuł, miasto na styku dwóch kontynentów, to miejsce, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością, a r...
Co zobaczyć w Pizie? Przewodnik po najciekawszych miejscach
Piza to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miast Toskanii, słynące przede wszystkim z charakterystycznej Krz...
Dlaczego Wieża w Pizie jest krzywa? Historia budowy i przechyłu
Od wieków Krzywa Wieża w Pizie budzi ciekawość i zdumienie. Jej niezwykłe przechylenie jest źródłem wie...
Kiedy powstał Watykan - jak powstało najmniejsze państwo świata?
Watykan, oficjalnie Państwo Watykańskie, to najmniejsze państwo świata pod względem powierzchni i lic...
Co warto zobaczyć w Watykanie? Kompletny przewodnik dla turystów
Watykan, najmniejsze państwo świata, skrywa w sobie niezliczone skarby sztuki, architektury i historii. To mi...
Copyright ©2024 Bilety lotnicze | Relacje | Inspiracje | Porady podróżników 🌍 | Powered by Bilety lotnicze | Relacje | Inspiracje | Porady podróżników 🌍.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram