City break w Atenach

„Coś ty Atenom zrobił, Sokratesie” pytał retorycznie Cyprian Kamil Norwid w swoim wierszu. Współczesny człowiek by zapytał raczej „Coś ty w Atenach robił?”. I to by było bardzo dobre pytanie, bo zdecydowanie jest tam co robić. Tanie lotnicze linie kuszą nas budżetowymi lotami do stolicy Grecji. Ofert jest naprawdę dużo, z większości lotnisk w Polsce i przy odrobinie szczęścia możemy za bilet zapłacić naprawdę niewiele. Co warto wiedzieć, wybierając się na city break w Atenach?

Ateny – podstawowe informacje

Ateny są kolebką naszej cywilizacji. To tu sześć wieków przed naszą erą narodziła się demokracja. Obecnie jest to ponad czteromilionowa nowoczesna metropolia, stolica, tygiel kulturowy oraz miejsce o wspaniałej atmosferze. Gościnne, piękne, interesujące. Ukształtowanie geograficzne — na licznych wzgórzach oraz tuż nad brzegiem Morza Egejskiego — dodaje mu uroku. Klimat jest typu śródziemnomorskiego, z łagodnymi, zimami (kilka-kilkanaście stopni Celsjusza, niekiedy deszczowo) oraz długimi, częściowo upalnymi latami (ponad 30 stopni Celsjusza w cieniu, sucho). Grecja należy do Unii Europejskiej, dzięki czemu do podróżowania z Polski wystarczy dowód osobisty. Walutą jest euro. Czas lokalny +1 godzina. Gniazdka standardowe, napięcie 230V, zatem nie potrzebujemy przejściówek do prądu.

Lotnisko w Atenach

Port lotniczy w Atenach (ATH) ma dobre połączenie z centrum miasta, łatwo można znaleźć wyjście prowadzące do komunikacji miejskiej oraz wypożyczalni samochodów. Napisy są na szczęście nie tylko w greckim, ale również w łacińskim alfabecie. Dotyczy to całego miasta i wszystkich ważnych informacji. Jeżeli wypożyczamy samochód na lotnisku, musimy się przygotować na niestandardową procedurę, gdyż do wypożyczalni trzeba podjechać busikiem (po wyjściu z hali przylotów w prawo). Musimy się wcześniej skontaktować z pracownikami naszej korporacji, gdyż to oni obsługują te przewozy.

Lotnisko ATH jest sporych rozmiarów, a przemieszczanie się po nim może zająć sporo czasu. Warto to wziąć pod uwagę planując międzylądowanie w Atenach.  

Do śródmieścia najszybciej i najłatwiej jest się dostać metrem. Bilety można kupić zarówno w automatach, jak i w kasie. Najwygodniejszą oraz zdecydowanie najtańszą opcją na city break w Atenach jest 3-dniowa karta miejska, ważna przez 72 godziny od pierwszego skasowania. Na taki bilet możemy przejechać w tę i z powrotem jeden raz na lotnisko. Poza tym karta obejmuje całą komunikację w metropolii, tj. metro, autobusy i tramwaje. Można dojechać na Pireus i jeszcze dalej tramwajem na plażę. Nie ma limitu przejazdów, a bilet jest „otwarty”, to znaczy nie trzeba go „doładowywać”. Co ciekawe, taki bilet kosztuje 20 euro, natomiast przejazd solo na trasie lotnisko — centrum to 16 euro.  Należy pamiętać, że metro działa od 5-5.30 do 0-0.30. Jeżeli z powodu godziny lotu musimy dostać się na lotnisko poza tymi godzinami, można skorzystać z autobusu. Jest kilka linii m.in. z Placu Syntagma i z Pireusu. Podróż trwa 1-1,5 godziny.

Znajdź najlepsze połączenie do Aten

City break w Atenach — bezpieczeństwo i nocelgi

Poruszając się komunikacją publiczną, należy pilnować swoich rzeczy, gdyż można bardzo łatwo zostać okradzionym. Tłok w wagonach i autobusach sprzyja kieszonkowcom. Dlatego nigdy nie należy mieć wszystkich cennych i ważnych rzeczy w jednym miejscu np. w portfelu. Właściwie wszędzie można płacić kartą, dzięki czemu nie musimy mieć przy sobie dużej ilości gotówki. Pomocy obywatelom w sytuacjach nagłych oraz w razie utraty dokumentów udziela Wydział Konsularny Ambasady RP w Atenach. 

Baza noclegowa w stolicy byłej Hellady jest różnorodna i na wysokim poziomie — począwszy od budżetowych hosteli po luksusowe apartamenty. Wiele z nich oferuje śniadania. Chwytem reklamowym są zdjęcia z widokiem na Akropol, co jest trochę mylące, gdyż to wzgórze jest doskonale widoczne praktycznie z całego miasta, więc nie jest to nic wyjątkowego. W Grecji ogólnie jakość idzie bardzo w parze z ceną. To znaczy, że jeżeli zapłacimy mało, to prawdopodobnie hotel będzie miał już swoje lata lub/i znajdował się w nieciekawej okolicy, która być może będzie nawet bardzo dobrze skomunikowana, ale, niestety, zwłaszcza po zmroku będzie robić nieprzyjemne wrażenie. Śniadania raczej też nie będą powalać na kolana. Niestety wiele miejsc poza turystycznym centrum oraz nawet niektóre zaułki w nim są zaśmiecone, zaniedbane. Budynki są w złym stanie technicznym, niektóre na granicy katastrofy budowlanej. Do tego lokalni mieszkańcy o bardzo śniadej karnacji mogą budzić niepokój. Grecja od wielu lat zmaga się również z problemem uchodźców, co bywa widoczne na ateńskich ulicach.

Jak poruszać się po Atenach?

Po mieście najlepiej jest się poruszać pieszo i komunikacją publiczną. Nawet jeżeli dysponujemy samochodem, lepiej jest go zostawić na parkingu pod hotelem ze względu na duże natężenie ruchu, korki oraz trudności z pakowaniem.  Ulice są wąskie, ciasne i wiele z nich jest jednokierunkowa. Znacznym utrudnieniem są również niefrasobliwi piesi. Wszystkie najważniejsze dla turysty miejsca są w zasięgu spaceru. Dla mniej wytrwałych piechurów podjechanie kilku przystanków (czasem jednego) metrem czy tramwajem jest wygodnym rozwiązaniem. 

Greckie przysmaki, czyli czego musisz spróbować wybierając się na city break w Atenach

Grecja jest rajem dla miłośników jedzenia. Lokalna kuchnia opiera się na świeżych warzywach, mięsie, serach oraz oliwie. W całych Atenach znaleźć można restauracje i tawerny serwujące znakomite dania. Zazwyczaj w środku jest pełno ludzi, ale i tak obsługa wyczaruje dla nas stolik. Stołują się w nich zarówno turyści, jak i mieszkańcy. Bez problemu znajdziemy miejsce o przystępnych cenach, nawet w bardzo popularnych lokalizacjach, gdzie mogłoby się wydawać, że będzie drogo. Zazwyczaj przed restauracją stoi pulpit z menu, więc możemy łatwo sprawdzić, czego się po danym lokalu spodziewać. Na ulicach i deptakach, gdzie knajpek jest bardzo dużo, często kelnerzy zachęcają gości do zjedzenia u nich. Potrafią być przy tym bardzo natrętni. Jak już wybierzemy miejsce oraz dania, do posiłku warto zamówić domowe wino. Pierwszą rzeczą, którą przyniesie nam kelner zaraz po złożeniu zamówienia, będzie karafka z wodą i szklanki. Często chwilę później na stole pojawia się talerzyk z oliwkami jako pierwsza przekąska. Jedząc w tawernie, musimy mieć świadomość, że Grecy bardzo celebrują posiłek i wspólne spędzanie czasu przy stole, dlatego zazwyczaj na kolejne dania trzeba będzie poczekać. Nie dlatego, że kuchnia ma opóźnienia, tylko po to, żebyśmy mieli czas posiedzieć, pogadać i rozkoszować się. Dla osób niecierpliwych na szczęście też coś się znajdzie, a mianowicie bogata oferta barów z szybkim jedzeniem, w tym z greckimi mięsnymi specjałami oraz tradycyjnie kebab i pizza. Takie miejsca są oczywiście znacznie tańsze niż tradycyjne restauracje. Nie będą zawiedzeni również kawosze, gdyż kawiarni z napojami na miejscu i na wynos jest pod dostatkiem, a w większości króluje frappe z lodem. To samo tyczy się słodyczy. A skoro już przy nich jesteśmy, to tym, czego nie wolno przegapić jest oczywiście chałwa, która jest naprawdę doskonała. Niech dadzą się przekonać nawet osoby, które nie były miłośnikami tego specjału, warto! Obsługa jest zazwyczaj bardzo miła i chętnie zgadza się na degustację.

Zwiedzanie stolicy Grecji

Podczas city break w Atenach nie można pominąć następujących atrakcji:

Akropol jest najważniejszym punktem na mapie miasta i żaden turysta nie może go ominąć. Jest to miejsce wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wzgórze, oprócz imponujących antycznych budowli oferuje również wspaniały widok na całe miasto. Bilety można kupić przez internet, albo w kasie na dole (20 euro normalny, 10 euro ulgowy). W sezonie musimy się przygotować na kolejki nie tylko do kasy, ale również do kontroli bezpieczeństwa (w momencie pisania artykułu wymagane są też certyfikaty covidowe). Godziny otwarcia od 8 do 17. Latem warto się wybrać rano. Należy mieć przy sobie wodę i zabezpieczenie przeciwsłoneczne, gdyż okolica jest pozbawiona cienia. Dobrze też pamiętać o odpowiednim obuwiu, ponieważ będziemy chodzić po wytartych kamieniach, które mogą być śliskie. Dla niepełnosprawnych dostępna jest winda.

Po zejściu „na ziemię” warto pochodzić po dzielnicy Plaka, zejść do Greckiej Agory (bilety 10/5 euro), zobaczyć Rzymską Agorę (bilety 8/4 euro), przejść się na Plac Monastiraki, gdzie można podziwiać biały XVIII wieczny meczet Tzistrakis Aga będący obecnie Muzeum Sztuki Ludowej. Dla osób, które wiedzą, że chcą zobaczyć wszystko, ofertą atrakcyjną cenowo jest otwarty bilet na najważniejsze ateńskie antyczne zabytki i muzea, który kosztuje 30 euro i jest ważny przez 5 dni.

City break w Atenach meczet
Meczet Tzistarakis Aga na Placu Monastiraki, punkt obowiązkowy każdego city break w Atenach. Fot. z archiwum Dominika Karkosza.

Warto też zajrzeć do dzielnicy Monastiraki. Tu okolica znacznie zmienia charakter, robi się nieco orientalnie. To tutaj są stragany niczym na pchlich targach oraz stoiska z pamiątkami i jedzeniem. Pamiątek ogólnie jest dużo w całym mieście. Są w różnym stylu (od bardzo gustownych, po niesamowicie przaśne) i w pełnym zakresie cen.

Anafiotika to wyjątkowe miejsce na mapie Aten, przyklejone do wschodniego zbocza Akropolu. Urocza oaza białych domków o iście wyspiarskim charakterze z niebieskimi okiennicami i przepięknymi roślinami, przede wszystkim opuncjami i kwiatami. Po schodach i bramach biegają koty, a brzydkie fragmenty murów ozdobione są oryginalnym graffiti.

BESTSELLERY WRZEŚNIA!

Przewodniki nawet do -45%

Plac Sindagma i okolica — tu zmienia się nieco charakter na bardziej nowoczesny, biznesowy. Budynki w znacznej części są neoklasycystyczne, zbudowane w XIX wieku i zajmowane obecnie głównie przez placówki dyplomatyczne i banki. Sklepy i restauracje są eleganckie. Tu również znajdują się budynek Parlamentu oraz Grób Nieznanego Żołnierza, przy którym o każdej pełnej godzinie odbywa się spektakularna zmiana warty (w niedzielę o 11 z towarzyszącą orkiestrą). Jest to jeden z symboli Aten. Wartownicy wykonują charakterystyczny układ kroków ubrani w oryginalne stroje oraz buty z pomponami.

Ateny – wycieczka nad morze. Jeżeli chcemy odpocząć od zgiełku miasta i turystycznych tłumów możemy wybrać się na plażę. Metrem dojedziemy do stacji Pireus, a stamtąd dalej tramwajem. Posiadacze karty 72-godzinnej nie muszą kupować ekstra biletu. Morze jest turkusowe i piękne, a plaże w części piaszczyste, a w części skaliste. Są obszary, gdzie można wynająć leżak i parasolkę. Pod dostatkiem jest również restauracji i barów, ale tu musimy się liczyć ze znacznym wydatkiem. Na taką wycieczkę lepiej wybrać dzień poza weekendem, gdyż w tym czasie nie będziemy musieli konkurować o kawałek piasku niczym we Władysławowie ze spragnionymi odpoczynku Ateńczykami. Pireus jest znanym portem i bazą wypadową do rejsów międzykrajowych i po lokalnych wyspach.

Grecja

City break w Atenach wycieczka nad morze
Podczas city break w Atenach warto zaplanować sobie pobyt nad morzem, by odpocząć od turystycznego zgiełku stolicy. Fot. z archiwum Dominika Karkosza.

City break w Atenach — gotowi do drogi?

Podsumowując, Ateny są idealnym miejscem na city break albo jak pierwszy punkt do zwiedzania kontynentalnej Grecji. Urzekają swoimi dziejami zapisanymi we wspaniałych zabytkach, gościnną atmosferą i przystępnością dla turystów. Można pozwiedzać, pobawić się i pojeść. Poczuć się prawdziwym południowcem i to za niewielkie pieniądze. Warto!

Jeśli byliście już w Atenach i szukacie innych greckich inspiracji, być może zainteresuje Was artykuł o Korfu, wyprawie na Peloponez lub tekst o zwiedzaniu Krety?

Scroll to Top
Przewiń do góry