Lotnisko Olsztyn-Mazury (SZY): port lotniczy w sercu Warmii i Mazur 

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury to jedno z najmłodszych lotnisk w Polsce i jednocześnie jedyne położone w północno-wschodniej części kraju. Gdzie możesz dolecieć z tego lotniska? Czego spodziewać się na miejscu? Jak dojechać do portu lotniczego? Sprawdź, co warto wiedzieć przed wylotem z lotniska Olsztyn-Mazury.

Lotnisko Olsztyn-Mazury (SZY) – charakterystyka 

Od otwarcia w 2016 roku, lotnisko obsługuje ruch regularny, czarterowy, prywatny, wojskowy, medyczny oraz szkoleniowy. Obecnie również prężnie rozwija obszar cargo i biznesową strefę okołolotniskową. Lotnisko Olsztyn-Mazury to nieduże i urokliwe miejsce idealne dla pasażerów, którzy cenią sobie spokój oraz szybką i sprawną obsługę pasażerską. Projekt terminala nawiązuje do przyrody Warmii i Mazur, a materiały użyte do konstrukcji portu takie jak drewno, kamień czy beton odwołują się do lokalnego krajobrazu. W 2022 roku z Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury skorzystało łącznie 113 222 pasażerów. Jest to 140,9% wzrost w stosunku do ruchu pasażerskiego w 2021 roku, kiedy przez lotnisko w Szymanach podróżowało 46 994 pasażerów.

Lotnisko Olsztyn-Mazury (SZY) kierunki lotów

Na warmińsko-mazurskim lotnisku operuje na stałe 3 przewoźników: Polskie Linie Lotnicze LOT, Wizz Air i Ryanair. Aktualnie w siatce połączeń Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury znajdują się 4 całoroczne kierunki: Kraków, Londyn Luton, Londyn Stansted i Dortmund. W okresie letnim linie lotnicze oferują sezonowe połączenia krajowe np. do Wrocławia czy Rzeszowa, a w planach rozwoju lotniska są kolejne kierunki zagraniczne i czarterowe. 

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury – logistyka

Terminal o stosunkowo niewielkiej powierzchni sprawia, że z łatwością można przemieścić się z punktu A do punktu B, unikając tym samym pośpiechu i chaosu, jaki panuje na dużych lotniskach. Pasażerowie mają możliwość skorzystania z tarasu widokowego z przepięknym widokiem na otoczoną lasami płytę lotniska, skąd podziwiać można lądujące i startujące samoloty. Do dyspozycji podróżnych są również punkty usługowe, gdzie można napić się pysznej kawy, zrobić zakupy w sklepie duty free czy też przekąsić małe co nieco przed podróżą. Na terenie lotniska, a konkretnei na pierwszym piętrze terminala znajduje się kaplica.

Lotnisko Olsztyn-Mazury terminal
Projekt fasady terminala nawiązuje do przyrody w regionie. Fot. Port Lotniczy Olsztyn-Mazury.

Parkingi – gdzie zostawić samochód na lotnisku?

Parking przy Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury oferuje miejsca postojowe dla około 400 pojazdów i znajduje się tylko kilka metrów od terminala – szczególnie doceniają to podróżni z dużymi bagażami, którzy nie muszą już martwić się o pokonanie dystansu między parkingiem a lotniskiem. Pasażerowie mają do wyboru możliwość parkowania tzw. kiss and fly oraz opcje krótko i długoterminowego postoju. Więcej informacji oraz cennik można znaleźć na stronie internetowej lotniska Olsztyn-Mazury.

Połączenie z innymi miastami i transport publiczny

Lotnisko jest zlokalizowane w miejscowości Szymany (stąd kod lotniska: SZY), w odległości 10 km od najbliższego miasta – Szczytna i 55 km od stolicy regionu – Olsztyna. Jest ono dobrze skomunikowane z takimi miejscowościami jak Olsztyn, Mikołajki czy Ełk oraz oferuje różnorodne formy transportu, począwszy od szynobusu, którego rozkład jest skorelowany z niektórymi rejsami, skończywszy na transporcie autobusowym czy taxi. Warto przed podróżą sprawdzić dokładny rozkład jazdy i ewentualnie zarezerwować miejsce.

Podróż osób niepełnosprawnych

Profesjonalna obsługa pasażerska jest przygotowana na pomoc podróżnym w każdej sprawie, oferując również specjalną asystę dla osób z niepełnosprawnością. Aby zarezerwować taką usługę, w pierwszej kolejności należy skontaktować się z przewoźnikiem i zgłosić potrzebę asystowania – najlepiej zrobić to przy zakupie biletu, w ten sposób zarówno linia lotnicza, jak i obsługa lotniska zdążą się odpowiednio przygotować. Warto dodać, że usługa asysty jest bezpłatna

Obsługa klienta premium

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury jest również jednym z nielicznych lotnisk w Polsce umożliwiającym użytkownikom General Aviation, tj. pasażerom operacji lotniczych pozarozkładowych, dostęp do usług premium w ramach dedykowanych stref wydzielonych. Jest to specjalna oferta, dzięki której pasażerowie przechodzą płynną, kompleksową i dostosowaną według potrzeb obsługę pasażerską. Klienci biznesowi mają też możliwość skorzystania z komfortowego pomieszczenia Business Lounge znajdującego się w strefie odlotów.

Lotnisko Olsztyn-Mazury: na wypadek zgubienia bagażu

W przypadku zagubionego bądź zniszczonego bagażu należy jak najszybciej skontaktować się z obsługą lotniska. Następnie pracownicy wspólnie z pasażerem wypełniają formularz reklamacyjny i od momentu zgłoszenia do rozwiązania sprawy pozostają w kontakcie zarówno z poszkodowanym, jak i przewoźnikiem.

Tekst przygotowany we współpracy z Portem Lotniczym Olsztyn-Mazury.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Przewiń do góry