W co się ubrać do samolotu? – 6 porad

W kilkugodzinnej podróży samolotem przyda się wygodny strój. W co się ubrać do samolotu, by cieszyć się komfortowym lotem, nie dopłacać za bagaż i nie zmarznąć? A co z obuwiem: jakie buty założyć do samolotu? Sprawdźmy, co piszczy w szafie podróżnika.

Ubranie do samolotu okiem praktyka

Słowem wyjaśnienia: nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie. Ja podzielę się moją opinią, ale zaznaczę, że jestem mało instagramowym człowiekiem i nie robię sobie zdjęć na każdym kroku. Dużo ważniejsze niż moda i dopasowanie kolorystyczne są dla mnie wygoda i praktyczność – z takiej perspektywy będę pisał ten tekst.

Panowie, panie – pora na wygodne ubranie

Podróżowanie jako takie jest bezapelacyjnie fascynującym zajęciem, ale sam przelot i transfery lotniskowe nie należą do najbardziej intrygujących czynności. W wielu przypadkach mamy do czynienia z wieloma godzinami poza domem, komunikacją miejską, zmęczeniem, różnicami temperatur, stresem, taszczeniem bagaży itd. W takich warunkach warto postawić na komfort i niezawodność, a nie najnowszą kolekcję Diora czy innej Prady. W co się ubrać do samolotu? W to, w czym Ci najwygodniej i czego nie będziesz żałować, jeśli się zbrudzi lub ucierpi w podróży. Zrezygnuj z obcisłych kostiumów czy uwierających spodni, ogranicz liczbę dodatków (także biżuterii) do minimum. Jednocześnie zadbaj o higienę swoich ubrań i samego siebie, by współpasażerowie nie żałowali, że kupili bilet obok Ciebie. Osobom lubiącym czuć się świeżo polecam zabranie pasty i szczoteczki do zębów oraz zapasowej pary skarpetek, szczególnie gdy czeka cię kilkunastogodzinny transfer z międzylądowaniem, trwający kilkanaście godzin.

W co się ubrać do samolotu? Bielizna na wagę złota

Podczas wielu godzin spędzonych w pozycji siedzącej warto mieć na sobie luźną (a przynajmniej nieobcisłą) bieliznę zapewniającą swobodę ruchów. Na seksapil przyjdzie pora na miejscu, a na czas wyglądu postaw na wygodne majtki i stanik. W cenie są naturalne tkaniny ułatwiające cyrkulację powietrza (polecam bieliznę i ubrania z dodatkiem wełny Merino).

PRO TIP: Jeśli nosisz biustonosz z metalowymi fiszbinami, możesz „zapiszczeć” na bramce podczas kontroli bezpieczeństwa. Nie ma w tym oczywiście nic złego – po prostu bądź przygotowana na to, że bramka lotniskowa cię wykryje.

Jakie buty założyć do samolotu?

Tu znów na pierwszy plan wysuwa się wygoda. Podczas podróży stawiaj na sprawdzone, rozchodzone obuwie na płaskiej podeszwie. Jeśli wybierasz się na city break, zabierz buty z miękką podeszwą, w których wiesz, że możesz chodzić przez wiele godzin bez ryzyka obtarcia i odcisku.

Podróżując zimą lub wybierając się na trekking – czyli tam, gdzie przydadzą nam się ciężkie, stabilne buty za kostkę – proponuję ubrać największe buty na siebie. Może nie będzie to najbardziej komfortowe na czas podróży, ale pozwoli zaoszczędzić sporo miejsca w bagażu podręcznym. Zakładając na siebie wysokie buty, miej świadomość, że wzrasta prawdopodobieństwo, że zostaniesz poproszony podczas kontroli bezpieczeństwa o ściągnięcie ich i włożenie ich razem z bagażem podręcznym i kosmetykami do skanowanego pojemnika. Możesz o to zostać poproszony podczas każdej procedury bezpieczeństwa, ale Twoje “szanse” rosną, gdy na lotnisku pojawisz się w wysokich butach.

Jeśli masz kłopoty z krążeniem, zadbaj o to, by na stopach mieć luźne (bez mocnego ściągacza) skarpetki i sznurowane obuwie, który będziesz mógł rozwiązać, gdy spuchną ci stopy. Osoby mające kłopot z krążeniem mogą sięgnąć po skarpety kompresyjne, mające za zadanie uciskać mięśnie w odpowiednich punktach, stymulując krążenie.

PRO TIP: Osobiście to plecaka zawsze pakuję najtańsze japonki. Przydają się one w publicznych prysznicach (np. w hostelach), na plaży lub gdy główne buty się suszą. Lekkie, tanie, elastyczne – zmieszczą się nawet do bagażu podręcznego.

Czy w samolocie jest zimno?

Ubiór idzie w parze z warunkami atmosferycznymi: zimą ubieramy się inaczej niż latem. Dlatego właśnie zasadnym jest postawienie pytania o warunki podczas lotu. W tym tekście opisałem ciśnienie w samolocie, ale ważniejsza jest temperatura. Czy jest zimno w samolocie? To zależy, bo poczucie ciepła jest kwestią subiektywną i zależną od wielu czynników: wieku, płci, ciśnienia, tkanki mięśniowej i tłuszczowej, wykonywanych czynności, przyjmowanych posiłków i napojów, poziomu odczuwanego stresu itp. Zadając pytanie 100 respondentom, czy jest zimno w samolocie, możemy uzyskać 50 odpowiedzi negatywnych i 50 pozytywnych. Zapewne w tej drugiej grupie będzie większość kobiet, bo zwykle to panie potrzebują lepszej izolacji. Wynika to z uwarunkowań biologicznych. Jeśli wiesz, że twoje ciało szybko wytraca temperaturę, dobrze będzie zatroszczyć się o dodatkowe warstwy. Dobrym rozwiązaniem jest ubranie się do samolotu na cebulkę. Jeśli uznasz, że jest ci za ciepło, zawsze możesz pozbyć się jednej części stroju. Zatem jaka jest temperatura w samolocie podczas lotu? Zauważyłem, że termika w kabinie lubi się zmieniać i zależy od intensywności nawiewu klimatyzacji (a nie od tego, na jakiej wysokości lecimy). Wszystko jednak mieści się w przedziałach, które określilibyśmy jako temperatura pokojowa. Na pewno nie jest gorąco i to ma swoje uzasadnienie — wyższe temperatury i duchota podnoszą ryzyko wystąpienia dolegliwości u osób cierpiących na chorobę lokomocyjną, więc w interesie przewoźnika jest to, by na pokładzie nie było za ciepło, co dla niektórych w praktyce może oznaczać chłodno.

Spakuj piżamę, czyli ubranie do samolotu ma wiele funkcji

Niezależnie od poziomu, na jakim zaczynasz odczuwać ziąb, prawdą jest, że ludziom robi się chłodniej podczas snu – wtedy organizm zwalnia, a poziom metabolizmu spada. Innymi słowy, nasze ciało generuje mniej energii, a tym samym mniej ciepła. Jeśli lubisz sobie uciąć drzemkę podczas podróży, pamiętaj, by mieć na sobie ciuszek, którym możesz się okryć (bluza, kurtka, szal). Przyda się też coś pod głowę. Może to być zarówno specjalna poduszka turystyczna, jak i wsadzona pod głowę część garderoby z bagażu podręcznego. Śpiochom polecam również zatyczki do uszu (tłumią nieco hałasy w kabinie) oraz opaskę na oczy. Tego typu akcesoria są szczególnie przydatne, gdy czeka nas wielogodzinny lot i ryzyko dolegliwości jet lag.

Różnica temperatur na lotniskach

Zdarza się tak, że w obu portach lotniczych panują zupełnie inne temperatury. Co wtedy? Po pierwsze zawsze trzeba sprawdzić prognozę pogody dla miejsca, w którym lądujemy. Po drugie, nie ma zmiłuj: aby uniknąć przeziębienia, trzeba dostosować się do chłodniejszej aury. Prześledźmy to na przykładzie. W drugiej połowie listopada startujesz na lotnisku w Funchal (Madera) w okolicach południa. Za oknem przyjemne 18 st. C. Kiedy lądujesz wieczorem w Warszawie, termometr pokazuje okrągłe 0. Brrr! Aby nie zmarznąć na Okęciu, już w Portugalii weź pod pachę kurtkę. Nie będzie Ci ona oczywiście potrzebna na etapie wylotu, ale przyda się po wylądowaniu. Nie upychaj kurtki do bagażu, bo tam zajmie tylko miejsce. Bez kłopotu przejdziesz odprawę bezpieczeństwa i odprawę na bramkach z kurtką pod ręką. Po wejściu na pokład włóż ją do luku bagażowego.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Przewiń do góry