Wsparcie dla sektora lotniczego

Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało, że firmy działające w sektorze okołotniczym otrzymają wsparcie finansowe. Łącznie na ten cen wygospodarowano prawie 70 mln zł.

Uziemiony transport podniebny

Branża lotnicza jest jedną z najbardziej poturbowanych przez pandemię gałęzi gospodarki. Zakaz przemieszczania się, zamknięcie hoteli, konieczność odbywania kwarantanny i strach przed utknięciem w obcym miejscu sprawiły, że ludzie przestali planować wyjazdy wakacyjne i krótkie wypady. Linie lotnicze odwołały połączenia, a na lotniskach ruch zamarł. Mniej przewiezionych i odprawionych pasażerów to także straty dla firm prowadzących działalność usługową wspomagającą transport lotniczy. Chodzi m.in. o agentów handlowych, służby przeciwpożarowe działające w portach lotniczych, firmy zajmujące się kontrolą ruchu lotniczego, podmioty zarządzające portami lotniczymi i załogi lotnicze działające w ramach B2B (PKD 52.23.Z). Usługodawcy operujący przy transporcie lotniczym będą mogli skorzystać z pomocy państwowej w wysokości 69,15 mln zł w oparciu o rozporządzenie Rady Ministrów z 19 stycznia 2021 r. w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19.

Na co można przeznaczyć wsparcie?

Ministerstwo Infrastruktury, które przedstawiło szczegóły rozporządzenia, precyzuje, na co można wykorzystać środki: 

  1. świadczenia postojowe;
  2. świadczenia na dofinansowanie wynagrodzeń załogi; 
  3. dotacje na aktualne wydatki pokrywające koszty związane z prowadzeniem działalności (do 5 tys. zł);
  4. zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS za styczeń 2021 lub okres od grudnia do stycznia br. (ubezpieczenie zdrowotne, społeczne, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych).

Nie jest to pierwsza pomoc adresowana do podmiotów związanych z transportem podniebnym. W listopadzie ubiegłego roku z pomocy państwa mogły skorzystać regionalne porty lotnicze. Wtedy kwota wsparcia wyniosła 142 mln zł, które zostały rozdysponowane pomiędzy 11 lotnisk.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry