Zwiedzanie Cottbus i regionu Szprewa-Nysa

Odkrywanie atrakcji turystycznych naszych zachodnich sąsiadów nie musi wiązać się z dalekimi podróżami. Czasami prawdziwe cuda czekają za miedzą. Sprawdźmy, jak mogą wypoczywać polscy turyści w Cottbus oraz w regionie Szprewa-Nysa, czyli południowo-wschodniej części Brandenburgii, położonej tuż przy granicy polsko-niemieckiej. Jak się okazuje, miejsce to może być świetną opcją na rodzinny wypad na długi weekend lub w letnie wakacje.

Zwiedzanie Cottbus — od czego, by tu zacząć? 

Miasto Cottbus (oddalone zaledwie o 50 km od przygranicznego Gubina i nieco ponad 100 km od Drezna, które było opisane w jednym z poprzednich tekstów – przyp. red.), region Szprewa-Nysa i Rezerwat Biosfery Szprewald zaciekawią każdego, kto kocha przyrodę i chętnie spędza czas na świeżym powietrzu. W zielonym dolonołużyckim Chociebużu nie będziecie się nudzić! Przepiękny Park i Pałac Branitz został stworzony przez księcia Hermanna Pücklera w stylu angielskim, który zmienił go z terenów piaszczystych w cudowną zieloną oazę. Oaza ze zjawiskowymi piramidami stała się wizytówką miasta. W terminie 19-21 maja na terenie Parku Branitz odbywa się coroczne wydarzenie – Festiwal Ogrodniczy. To właśnie tu możecie znaleźć niecodzienne gatunki róż, byliny, bulw i krzewów. Nie zabraknie również wyjątkowych mebli i akcesoriów ogrodowych.

Cottbus zwiedzanie
Park i Pałac Branitz to absolutny turystyczny must have w tym regionie. Foto: CMT Cottbus / Andreas Franke.

Szprewa-Nysa — raj dla aktywnych 

Słyszeliście już o ,,Cottbuser Ostsee’’ powstającym sztucznym jeziorze w regionie Brandenburgii? Teren, który jest zalewany to dawny obszar kopalni wyrobiskowej. Przygotowywana tu strefa rekreacji już niedługo stworzy tu miejsce dla osób kochających turystykę aktywną. Na terenie Cottbus i regionu Szprewa-Nysa już teraz czeka na was wiele bardzo dobrze przygotowanych i przystosowanych tras rowerowych i tras do wędrówek pieszych. Świetnie oznakowane skrzyżowania i punkty węzłowe w regionie Szprewa-Nysa ułatwiają poruszanie się jednośladami napędzanymi siłą mięśni po mieście i regionie. Spis tras rowerowych i spacerowych możecie znaleźć na portalu turystycznym Cottbus. Witryna jest dostępna także w j. polskim. Materiały informacyjne przesyłamy z naszej Polsko-Niemieckiej Informacji Turystycznej Cotttbus również drogą pocztową. Osoby zainteresowane otrzymaniem takiej korespondencji są proszone o kontakt mailowy z autorką tekstu (adres poniżej).

Cottbus trasy rowerowe
Wakacje w siodełku? Proszę bardzo! Trasy rowerowe to jedna z największych atrakcji Cottbus i okolic. Foto: CMT Cottbus / Andreas Franke.

Cottbus otwarte na rodzinne zwiedzanie

Dla dzieci i młodzieży przygotowaliśmy wędrówki z pytaniami na trasie ,,Od szukającego przygód Pücklera po urocze surykatki’’ i wędrówkę ,,Od krasnala po olbrzyma’’, które pomogą wam lepiej poznać miasto Cottbus, a przy tym również dobrze się bawić. Na trasie dotrzecie do Ogrodu Zoologicznego, kolejki wąskotorowej i wodnego placu zabaw.

Podróż kolejką wąskotorową działa na dzieciaki jak magnes. Foto: CMT/Andreas Franke.

Cottbus — miasto z ciekawą historią w tle

Czy wiecie, że w Chociebużu mówimy w dwóch językach? Język ten jest bardzo zbliżony do języka polskiego. Cottbus to stolica Dolnych Łużyc, pielęgnująca tradycje oraz język Serbołużyczan (20.000 na terenie Dolnych Łużyc / 40.000 na terenie Górnych Łużyc). Historię i kulturę Serbołużyczan mieszkających na tych terenach poznacie w Muzeum Serbołużyckim niedaleko Starego Rynku.

Dla wszystkich zainteresowanych historią mamy również Brandenburskie Muzeum Aptekarstwa, Muzeum Lotnictwa, Brandenburskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Planetarium, Teatr Państwowy i Kościół pod wezwaniem św. Mikołaja, który jest największym kościołem na terenie Łużyc Dolnych.

Natura potrafi pozytywnie zaskoczyć

W regionie Szprewa-Nysa na pewno zainteresuje was Wschodnioniemiecki Ogród Różany w Forst/Lausitz, który w dniach 23-26 czerwca organizuje Festyn Ogrodu Różanego w cudownej, kolorowej scenerii z muzyką klasyczną w tle, koncertami na żywo i pokazem sztucznych ogni. Na terenie Ogrodu znajduje się restauracja, która oferuje kuchnię regionalną, a do tego napoje różane.

A co powiecie na odkrywanie Niemieckiej Wenecji? Rezerwat Biosfery wpisany na listę UNESCO zachwyca 350 kanałami rzeki Szprewy o łącznej długości 2000 km. Przystanie w Szprewaldzie zapraszają na rejs łodziami płaskodennymi. Możecie również wypożyczyć tu kajak jedno-, dwu- i trzyosobowy lub spróbować nowego sportu na desce SUP.

W Cottbus podoba się wszystkim, niezależnie od wieku.
W Cottbus podoba się wszystkim, niezależnie od wieku. Foto: CMT/Andreas Franke.

Cottbus i okolice: relaks dla ciała i ducha

Po aktywnym pobycie w krainie zielonego ogórka Szprewaldzie czekają na was solankowe wody termalne i strefa saun w termach w miejscowości Burg. Przytulna atmosfera, a do tego cisza i spokój pomogą wam dobrze się zrelaksować. Dobrze przystosowana baza noclegowa zaprasza na krótkie i długie pobyty w Szprewaldzie. Tutejsze restauracje serwują znakomitą kuchnię regionalną z lokalnymi specjałami: szprewaldzka zupa ziemniaczana, sum gotowany na parze w sosie szprewaldzkim, filet z sandacza w sosie chrzanowym, pieczeń z dziczyzny z gruszką i żurawiną, a do tego piwo ogórkowe lub likier z rokitnika. Mmm, palce lizać!

Tekst został napisany przez Magdalenę Lange z Polsko-Niemieckiej Informacji Turystycznej w Cottbus. Pani Magdalenie możecie zadawać mailowo pytania dotyczące zwiedzania Cottbus i regionu Szprewa-Nysa: magdalena.lange@cmt-cottbus.de. Autorem wszystkich zdjęć użytych w tekście jest Andreas Franke.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Przewiń do góry