Komisja Europejska zachęca do luzowania obostrzeń dla turystów

Państwa Unii Europejskiej powinny łagodzić ograniczenia w przemieszczaniu się podróżnych – wynika ze stanowiska Komisji Europejskiej. Z restrykcji powinni zostać wyjęci przede wszystkim posiadacze unijnych certyfikatów Covid-19. Czy ta rekomendacja będzie krokiem milowym na drodze do przywrócenia ruchu lotniczego nad Europą?

Pandemia w odwrocie, szczepionki w natarciu

Ze statystyk wynika, że pokonaliśmy kolejną falę pandemii. I choć zagrożenie wciąż istnieje, coraz więcej osób bardziej optymistycznie patrzy w przyszłość. Spadek liczby zakażeń i sprawnie postępujący proces szczepień wlewają nadzieję w serca branży turystycznej, która została mocno poturbowana przez pandemię. Jednym z najbardziej pokrzywdzonych sektorów gospodarki jest branża lotnicza: regularne i tanie linie lotnicze, porty lotnicze i firmy zapewniające szeroko pojęte usługi związane z obsługą podróżnych. Eksperci szacują, że odbicie się od dna zajmie branży lotniczej wiele lat. Dużo wskazuje jednak na to, że tegoroczne lato może być lepsze dla przewoźników lotniczych niż ubiegłoroczne wakacje. Jednym z motorów napędowych wzrostu liczby odprawionych pasażerów na lotniskach mają być unijne certyfikaty Covid akceptowane przez niektóre państwa UE.

Branża turystyczna liczy na paszporty zdrowia

Unijne certyfikaty mają być poświadczeniem dobrej kondycji zdrowotnej dla: ozdrowieńców, osób zaszczepionych pełną dawką szczepionki oraz posiadaczy ujemnego wyniku testu na obecność wirusa. Dostępne w cyfrowej formie dokumenty miałyby zapewnić bezpieczny, przejrzysty i przewidywalny przepływ osób między granicami, co z pewnością przełożyłoby się na wzrost liczby pasażerów linii lotniczych. Warto pamiętać, że certyfikat Covid nie zastąpi dokumentu podróżnego, czyli paszportu lub dowodu osobistego. 

Coraz więcej krajów w UE decyduje się stopniowe otwieranie granic dla przyjezdnych z zagranicy. Wiele państw wciąż wymaga negatywnego wyniku testu wykonanego przed wylotem, spada za to liczba krajów z obowiązkową kwarantanną. Rekomendacja KE z pewnością zainspiruje kolejne kraje do dalszego otwierania się na turystów. Jednocześnie zachęta Komisji nie daje gwarancji, że ruch lotniczy na Starym Kontynencie poszybuje w górę, a sprzedaż biletów lotniczy wróci do poziomu sprzed marca 2020 r. Na takie deklaracje jest zdecydowanie za wcześnie, choć warto odnotować kolejny krok w tym kierunku.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Przewiń do góry