Polskie Linie Lotnicze LOT zainaugurowały połączenia na nowej trasie: Nowy Jork – Kraków. W przygotowanym na tę okazję wydarzeniu wziął udział także minister infrastruktury. Korzystając z okazji, Andrzej Adamczyk odniósł się m.in. do stanu branży lotniczej w naszym kraju.
Loty z Krakowa do Nowego Jorku i nie tylko
Uruchomienie nowej destynacji w siatce połączeń narodowego przewoźnika może być kolejną jaskółką zwiastującą symptomy wiosny w branży lotniczej. LOT będzie przewoził ludzi między JFK Airport i lotniskiem Kraków Airport w obu kierunkach. Loty do Nowego Jorku to druga z ogłoszonych ostatnio nowości w ofercie PLL LOT dotyczących pasażerów lotniska w podkrakowskich Balicach. Kilka dni temu linie lotnicze dodały do swojej talii połączenie między Krakowem i Bydgoszczą. Z końcem czerwca na mapie lotów mają pojawić się kolejne, wakacyjne destynacje – z Krakowa samolotami LOT-u dolecimy do Chorwacji, Grecji i Albanii. Po dłuższej przerwie do lotniska w Krakowie wraca Austrian Airlines. Przewoźnik będzie oferować przeloty na trasie Wiedeń – gród Kraka.
Minister z optymizmem o branży lotniczej
O randze połączenia między Krakowem a Nowym Jorkiem niech świadczy uroczysta inauguracja w formie konferencji prasowej, w której udział wziął minister infrastruktury. Oficjel podziękował za determinację osobom zaangażowanym w uruchomienie połączenia i ocenił, że siatka lotów stopniowo zyskuje na atrakcyjności. Andrzej Adamczyk odniósł się też do spadków w branży lotniczej spowodowanych pandemią. Pomimo trudnej sytuacji linii lotniczych i portów lotniczych, polityk patrzy w przyszłość z ostrożnym optymizmem, którego źródłem jest stopniowy wzrost ruchu lotniczego oraz projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wskazał także, że, dzięki rozrastającej się siatce połączeń, Małopolska jest jednym z najlepiej skomunikowanych regionów naszego kraju. Kraków Airport jest największym regionalnym portem lotniczym i drugim lotniskiem w Polsce jeśli chodzi o liczbę obsłużonych pasażerów. W kwietniu tego roku na lotnisku w Krakowie zanotowano wzrost odprawionych podróżnych o 374% względem kwietnia 2020 r. i spadek o 77% w odniesieniu do kwietnia 2019 roku.