Kontynuujemy rejs po polskich portach lotniczych. Dziś pod lupę trafia lotnisko Rzeszów-Jasionka. Jakie udogodnienie oferuje ono swoim pasażerom? Gdzie można dolecieć z lotniska w Rzeszowie?
Spis treści
Lotnisko w Rzeszowie informacje historyczne
Początki istnienia rzeszowskiego lotniska sięgają lat okupacji hitlerowskiej, kiedy to w 1940 roku dla celów wojennych w Jasionce została wybudowana droga startowa o długości 1200 m i szerokości 40 m. U schyłku wojny, w 1944 roku Niemcy — opuszczając lotnisko — dokonali jego kompletnego zniszczenia infrastruktury. Lotnisko zostało przejęte przez Rosjan. Następnie w roku 1949 zostało odbudowane oraz udostępnione dla potrzeb komunikacji lotniczej. W 1974 roku lotnisko Rzeszów-Jasionka otrzymało rangę lotniska międzynarodowego. 2 czerwca 1991 roku, w czasie swej pierwszej po przemianach ustrojowych pielgrzymki do Polski, papież Jan Paweł II lądował w Jasionce samolotem Tu-154 M.
Dla rozwoju Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka na przełomie wieków wykonano wiele dużych inwestycji: wybudowano zaplecze administracyjno-techniczne, stację paliw, a przede wszystkim wykonano modernizację i wydłużenie drogi startowej (3200 m długości i 45 m szerokości operacyjnej), drugą płytę postojową i drogę kołowania. Rozwój lotniska przyciągnął w okolice duże firmy. W pierwszej dekadzie XXI wieku w sąsiedztwie portu został utworzony Podkarpacki Park Naukowo-Technoligiczny „Aeropolis”, wchodzący w skład Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Euro Park Mielec”. Wiązało się to z ulgami podatkowymi i ułatwieniami inwestycyjnymi dla inwestorów, więc pojawili się tacy potentaci jak MTU, McBraida, Goodrich, BorgWarner, Linetech. Najbardziej wyczekiwaną inwestycją w Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka była budowa nowego budynku terminala pasażerskiego (2012), kosztująca ok. 140 mln zł. Naprzeciw terminala w 2016 r. powstało nowoczesne centrum konferencyjne G2A Arena, w 2018 r. komfortowy hotel, a w 2022 – Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz.
W czerwcu 2007 roku z pompą inaugurowano pierwsze, zaoceaniczne połączenie z Newark (USA), niedługo później z Jasionki zaczęły latać czartery do Tunezji czy Egiptu oraz pierwszy niskokosztowy przewoźnik – Ryanair. Kolejne lata to także rozwój transportu cargo. Na przełomie lat 2021-22 w Jasionce w ciągu dwóch miesięcy pięciokrotnie lądował An-225 „Mrija”. To jedyny na świecie, wyprodukowany jeszcze w ZSRR, największy samolot transportowy, zabierający na pokład ponad 200 ton ładunku. To był wielki test infrastruktury i kompetencji załogi, które zdecydowały, że podrzeszowskie lotnisko zostało wybrane w lutym 2022 r. do desantu wojsk amerykańskich, a potem do obsługi operacji wspierających Ukrainę po rosyjskiej agresji.
Sytuacja geopolityczna sprawiła, że lotnisko w Jasionce gościło wiele osobistości z całego świata, w tym kilkudziesięciu prezydentów i premierów. Port odwiedzili m.in. amerykański przywódca Joe Biden, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leynen i szefowa Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola. W 2022 r. obsłużono tez kilka tysięcy rejsów z pomocą humanitarną, w tym ponad 300 samolotów ewakuacji medycznej, które chorych i rannych w wyniku działań wojennych na Ukrainie transportowały z Jasionki do szpitali i klinik w Europie Zachodniej. Historyczny rok 2022 został podsumowany nagrodą dla najlepszego małego portu lotniczego roku, przyznaną przez Centre for Aviation (CAPA), prestiżową branżową organizację.
Informacja o podmiocie zarządzającym
Właścicielami lotniska w Jasionce są Województwo Podkarpackie i Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”, które poprzez podpisanie aktu notarialnego w dniu 18.12.2007 roku powołały do życia spółkę prawa handlowego pod nazwą Port Lotniczy „Rzeszów-Jasionka” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Na czele zarządu lotniska od 2019 roku stoi Adam Hamryszczak, były podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju oraz Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.
Lotnisko Rzeszów-Jasionka – kierunki lotów
Lotnisko Rzeszów obsługuje regularne połączenia oferowane przez narodowego przewoźnika LOT, w tym międzykontynentalne loty do Newark w USA, dwóch największych przewoźników niskokosztowych: Ryanair i Wizz Air, a od kwietnia 2023 r. do Jasionki powróci Lufthansa z połączeniem do Monachium. W ofercie lotniska są czartery przygotowywane we współpracy z największymi touroperatorami. Latem 2023 roku można będzie polecieć do Turcji, Bułgarii, Grecji, Tunezji i Albanii oraz na Majorkę.
Dojazd na lotnisko Rzeszów-Jasionka
Port lotniczy jest zlokalizowany w miejscowości Jasionka, 12 km od centrum Rzeszowa. W pobliżu lotniska znajdują się zjazdy z autostrady A4 i drogi ekspresowej S19.
Transport miejski na lotnisko w Jasionce
Bezpośrednio przed terminalem znajduje się przystanek autobusów miejskich nr 51 i 53. Można nimi dojechać m.in. do centrum miasta, dworca kolejowego Rzeszów Główny oraz dworca autobusowego. Podróż możesz zaplanować, sprawdzając rozkład jazdy autobusów miejskich. Z lotniska można się też dostać do okolicznych miejscowości autobusami PKS Rzeszów lub skorzystać z oferty prywatnych przewoźników.
Lotnisko w Rzeszowie – parking
Parking przy Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka oferuje miejsca postojowe dla ponad 800 pojazdów i znajduje się kilkadziesiąt metrów od terminala. Pasażerowie mają do wyboru możliwość darmowego postoju na 5 minut w tzw. strefie kiss&fly oraz opcje krótko i długoterminowego parkowania. Więcej informacji oraz cennik można znaleźć na stronie internetowej poświęconej opcjom parkingowym.
Terminal lotniska w Rzeszowie-Jasionce
Terminal lotniska został oddany do użytku w 2012 roku. Czterokondygnacyjny obiekt, z bardzo charakterystycznym i ciekawym wizualnie łukowatym dachem, ma 14 tys. metrów kwadratowych powierzchni i 90 tys. metrów sześciennych kubatury. Architektura została tak pomyślana, żeby nie ograniczać możliwości rozbudowy lotniska w przyszłości. W razie potrzeby do istniejącego terminala będzie można dobudować kolejne moduły. Według założeń projektowych, na lotnisku można odprawić 720 osób na godzinę, czyli około 1,8 miliona pasażerów w skali całego roku.
W terminalu mieści się 17 stanowisk check-in oraz cztery bramki wyjścia na płytę lotniska. Klienci mogą korzystać z kilkunastu wypożyczalni samochodów, punktów sprzedaży biletów lotniczych, automatu do sprzedaży biletów komunikacji miejskiej. Na parterze działa informacja lotniskowa, zaś na drugim piętrze taras widokowy. Dla pasażerów dostępna jest przestrzeń do zabawy dla dzieci, pomieszczenie skupienia (kaplica) oraz sklepy i bufet.
Lotnisko w Rzeszowie – udogodnienia dla niepełnosprawnych
Profesjonalna obsługa pasażerska jest przygotowana na pomoc podróżnym w każdych warunkach, oferując również specjalną asystę dla osób z niepełnosprawnością. Aby zarezerwować taką usługę najlepiej skontaktować się z przewoźnikiem i zgłosić potrzebę asystowania już w chwili zakupu biletu. Asysta dla osób wymagających wsparcia jest bezpłatna.
Udogodnienia dla podróżujących z małymi dziećmi
W ramach akcji „Lotnisko przyjazne rodzinom” dla podróżujących z dziećmi przygotowane zostały m.in. specjalnie oznakowane, szerokie miejsca parkingowe, dedykowane pokoje dla rodziców z dziećmi, punkty zabaw, toalety wyposażone w nakładki i podnóżki dla wygody najmłodszych pasażerów. Obowiązuje też pierwszeństwo obsługi w Punkcie Obsługi Pasażera, czy punktach kontrolnych.
Obsługa klienta VIP
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka oferuje dostęp do usług premium w ramach dedykowanych stref wydzielonych. Jest to specjalna oferta, dzięki której pasażerowie przechodzą płynną, kompleksową i dostosowaną według potrzeb obsługę. Pasażerowie mają możliwość skorzystania z komfortowego pomieszczenia Business Lounge znajdującego się w strefie odlotów albo ze specjalnego saloniku VIP, do którego wejście należy zarezerwować, wypełniając specjalny formularz dostępny na stronie.
Lotnisko Rzeszów: co zrobić w przypadku zgubienia bagażu?
W przypadku zagubionego bądź zniszczonego bagażu należy niezwłocznie skontaktować się z pracownikami Biura Bagażu Zagubionego, które znajduje się w hali przylotów. Niezbędne jest złożenie reklamacji bagażowej przed opuszczeniem hali przylotów.
Jakie plany na przyszłość ma lotnisko Rzeszów (RZE)?
Dzięki wsparciu Komisji Europejskiej, która przyznała ponad 16 milionów euro dofinansowania, na lotnisku lada dzień rozpocznie się modernizacja pasa startowego i zostanie dobudowany nowy odcinek drogi kołowania. Cała inwestycja ma zakończyć się w 2025 roku. Do połowy tegorocznych (2023 r.) wakacji rozbudowany zostanie też lotniskowy parking, który w sezonie letnim już nie mieścił wszystkich chętnych oraz strefy komercyjne terminala. W ramach rozbudowy infrastruktury dla operacji cargo powiększona zostaje stacja paliw, są kupowane nowe cysterny. Lotnisko sukcesywnie inwestuje w ochronę środowiska, bezpieczeństwo i cyfryzację. W planach rozwoju lotniska są kolejne kierunki pasażerskie – regularne i czarterowe.
Rzeszów lotnisko: statystyki odprawionych pasażerów za 2022 rok
Ponad 730 tysięcy pasażerów obsłużył port lotniczy Rzeszów-Jasionka w 2022 roku. Wyniki zanotowane w drugiej połowie roku były najlepsze w historii lotniska, mimo iż równolegle z lotami rozkładowymi w Jasionce przyjęto kilka tysięcy samolotów niosących pomoc dla Ukrainy. Rekordowo bogata była siatka letnich połączeń, obejmująca aż 20 tras międzynarodowych i trzy krajowe. Wynik z lipca (prawie 97 tys. pasażerów) jest najlepszym w historii lotniska. Obsłużono również największą dotąd liczbę podróżnych korzystających z lotów czarterowych – blisko 110 tysięcy. Wśród przewoźników obsługujących rejsy regularne do i z Jasionki w 2022 roku na pozycji lidera utrzymał się Ryanair. Boeingi 737 irlandzkiej linii przewiozły blisko 290 tysięcy pasażerów, PLL LOT obsłużył ich ponad 200 tys., zaś Wizz Air – 82 tys. Najpopularniejszymi kierunkami pozostały Londyn (188 tys.) i Warszawa (178 tys.), a wśród słonecznych destynacji największą popularnością cieszyła się turecka Antalya (44 tys.).
Materiał powstał we współpracy z biurem prasowym lotniska w Rzeszowie.